03.05.2020
I přes zpoždění přinášíme tradiční analýzu a statistiku minulé sezony MS side 2019, ze které jsme vytáhli zajímavá data a čísla. Znovu si tak můžete minulou sezonu osvěžit a připomenout. Jestliže vás zajímá, kdo si podmanil statistiky, čím byl šampionát v minulém roce výjimečný nebo jak se vedlo početnému zástupu českých posádek, pak právě pro vás je následující přehledné shrnutí.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Světová sezona 2019 trvala celkem půl roku a běžela v období od dubna do září. Největší vytížení závodů měla právě na začátku a na konci. Velký příděl připadal hlavně na země západní Evropy s odchýlením do Pobaltí a do jižní Evropy. Většinou se jednalo o známé a tradiční sajdkárkrosové lokality, do nichž se vloudilo i pár novinek. Příjemnou změnou byla GP Belgie v Gooik či GP Ukrajiny v Kyjevě.


Kalendář MS sajdkár 2019

1.GP Belgie – Lommel 7.4.2019
2.GP Španělska – Talavera de la Reina 14.4.2019
3.GP Nizozemska – Oldebroek 22.4.2019
4.GP Česka – Kramolín 12.5.2019
5.GP Ukrajiny – Bucha 19.5.2019
6.GP Francie – Plomion 2.6.2019
7.GP Estonska – Kivioli 9.6.2019
8.GP Nizozemska – Markelo 7.7.2019
9.GP Německa – Strassbessenbach 14.7.2019
10.GP Lotyšska – Stelpe 28.7.2019
11.GP Švýcarska – Roggenburg 25.8.2019
12.GP Belgie – Gooik 1.9.2019
13.GP Francie – Dardon Guegnon 8.9.2019
14.GP Německa – Rudersberg 15.9.2019Celkem 92 posádek ze 14 evropských zemí se účastnilo světového šampionátu v roce 2019. Nejvíce posádek dodali Nizozemci, Francouzi a překvapivě Estonci, kteří v předešlých letech neměli takové zastoupení v šampionátu. V loni ale zažili nebývalý rozkvět, který podepřel výsledky v úzké elitě jejich jezdec Kert Varik. Ten obsadil se svým lotyšským spolujezdcem šestou příčku.

Asi za dlouhou historii MS side nebyla tak nízká účast posádek jako v minulém roce. Průměrná účast v kvalifikaci činila přibližně 35 týmů, přičemž na polovině GP nepřekročil počet třicítku! Z nervydrásajících kvalifikačních bitev se rázem stala jen povinnost o dané místo na startu v hlavním závodě. Statistický průměr zvýšily tři GP, u kterých se plné startovní pole dalo očekávat. Nejvíce týmů se sjelo na první GP do belgického Lommelu, kam přijelo 47 posádek natěšených do závodního víru po dlouhé zimní přestávce. Dále se loňským zvyklostem vymykaly německý Strassbessenbach se 45 startujícími a český Kramolín se 42 týmy. Tedy sajdkárkrosové bašty, které jsou vyhlášené přeplněnými startovními rošty.

Preference techniky u jezdců zůstávají již několik let převážně stejné. Přes polovinu týmů volilo rám sajdkáry holandské výroby WSP a do něj vsadilo dvoutaktní motor německé značky Zabel.

Jestliže počtem startujících v kvalifikaci šampionát oproti minulým létům trochu utrpěl, pak to vynahradil velmi vyrovnanými boji o přední příčky, do nichž zasáhla cela první desítka a pár dalších posádek. V nezáviděníhodné situaci mohli být „bookmeři“ s odhadem pódiových umístění, na něž tlačilo více posádek než obvykle. Ani z průběhu závodů hned nešlo odhadnout, jak skončí. Probíhaly velmi vyrovnané souboje o přední příčky. Vždyť jen holeshoty ukořistilo více posádek, což zapříčinilo i dramatický následný vývoj jízdy.

Roli favorita se však nakonec zodpovědně zhostil tým Etienna Baxe s lotyšským spolujezdcem Kasparsem Stupelisem. Vyhráli polovinu jízd a nasbírali nejvíce celkových vítězství a pódiových umístění. Tím tak naklonili mistrovský titul na svou stranu a zaslouženě jim patřili konečné ovace. Neméně skvělou vizitkou se mohli pochlubit i minulí mistři světa Vanluchene-van den Bogaart, kteří nakonec obsadili druhou příčku. Třetí pak patřila holandskému týmu Hermans-Musset.Ten se k ní dopracoval díky dvěma celkovými vítězstvími, stejným počtem druhých míst a třemi třetími umístěními. Situace v první desítce se divákům rozhodně musela líbit. Závodní grády dodali dále Brown sen. z Velké Británie, Dierckens z Belgie s největším počtem holeshotů, Varik z Estonska, senzační procitnutí Compalatiho z Itálie, výkonností růst Browna jun., kvalifikačního mága Sanderse z Belgie, Santermanse z Belgie, van Wervena z Holandska či smolného mladého talenta Veldmana z Holandska a nestárnoucího desetinásobného mistra světa Willemsena se dvěmi druhými místy.Statistika a nej světové sezony sajdkár 2019:

počet GP: 14
počet zúčastněných týmů: 92
počet bodovaných týmů: 70

počet zúčastněných států: 15 zemí (Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Estonsko, Itálie, Francie, Švýcarsko, Česko, Německo, Lotyšsko, Litva, Ukrajina, Bělorusko, Finsko, Austrálie)
nejvíce týmů z: 14x Nizozemsko, 12x Francie a Estonsko
nejvíce jezdců (dohromady) z: 28x Nizozemsko a Francie

nejpoužívanější rám: 51x WSP, 30x VMC, 10x WHT, 1x AYR
nejpoužívanější motor: 45x Zabel, 2x KTM, 14x Husqvarna, 8x MEGA, 2x Jawa, 1x TM

nejvíce posádek v kvalifikaci: 47 v Lommelu (BEL), 45 v Strassbessenbachu (GER), 42 v Kramolíně (CZE)
nejméně posádek v kvalifikaci: 27 v Talavera (ESP), 28 v Dardon (FRA)
průměrná účast v kvalifikacích MS: 35 posádek
vítězství v kvalifikacích: 7x Hermans, 6x Bax a Vanluchene, 3x Dierckerns, 2x Sanders a Brown sen., 1x Giraud a Brown jun.

nejvíce bodů: Bax-Stupelis, 604 b.
nejvíce holeshotů z jízd GP: 11x Dierckens, 4x Brown sen., 2x Giraud, Brown jun., Bax a Hermans, 1x Sanders, Willemsen, Veldman, Vanluchene a Compalati
nejvíce vítězství z jízd: 14x Bax, 4x Hermans a Vanluchene, 2x Giraud a Brown sen., 1x Veldman a Dierckens
nejvíce vyhraných GP: 5x Bax, 4x Vanluchene, 2x Hermans, 1x Dierckens, Brown sen. a Giraud


Česká stopa na MS 2019

I nadále Česká republika dodává světovému šampionátu větší počet posádek a kvalitu. Ač se ani jedna nezúčastnila všech GP, dokázali naši jezdci posbírat množství bodů a umístit se za hranicí top20.

Nejlepších výsledků dosáhli Kolenčík-Hejhal, kteří absolvovali 8 podniků a nakonec jim patřila 20. příčka, když největšího úspěchu dosáhli na GP Německa ve Strassbessenbachu v top5.

Za nimi pak následovala ostatní česká špička – 23. Hrochové, 25. Černý-Musil/Kunnas, 26. Boukalové. Při porovnání jejich čísel je přeci jen úspěšnější Černý, který startoval jen na třech GP a vydoloval více bodů, s nejlepším výsledkem celkového 10. místa na GP Francie a 7. místa z první jízdy. Na MS se dařilo slušně bodovat také dvojicím Diblík-Gábor či Pudlo-Vitoň. Nejvíce českých posádek se opět sešlo v Kramolíně, kde jich startovalo celkem 8.

Dále jsme ještě měli českého mitfáru Miroslava Zatloukala v německém týmu Adriana Petera, kteří skončili v MS side 2019 na pěkném 24. místě.počet českých posádek v MS: 10
z nich bodovaných: 6
nejvíce českých týmů v kvalifikaci GP: 8 v Kramolíně
100% úspěšné posádky v kvalifikaci: Kolenčík-Hejhal, Hrochové, Černý-Musil, Boukalové
nejúspěšnější česká dvojice: Kolenčík-Hejhal, kteří se vícekrát ocitli v elitě top10 a nejlepší výsledek dosáhli na GP GER ve Strassbessenbachu, kde skončili jako pátí!


Pod článkem naleznete konečné pořadí světového šampionátu v sajdkárkrosu v roce 2019.
Připravil: Josef Hejnal
3.5.2019

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.