06.08.2020
Letošní Grand Prix ČR se kvůli přísným opatřením proti šíření nemoci Covid-19 pojede bez účasti diváků a přísnému režimu se nevyhnou ani zaměstnanci okruhu či samotní jezdci a členové týmů. Fanoušci se však mohou v rámci čtvrtečního pre-eventu těšit na besedu s osobnostmi motocyklového sportu či autogramiádu přímo v centru Brna.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Organizace letošního ročníku a platnost zakoupených vstupenek

 

Jsou to právě opatření proti koronaviru, kvůli kterým se letošní velmi specifický ročník brněnské Grand Prix zapíše do dějin – poprvé ve své sedmdesátileté historii se tento legendární podnik pojede bez účasti diváků. Podobně tomu bylo například již ve španělském Jerezu. Jednání Spolku pro GP ČR Brno během posledních měsíců byla vedena s cílem nalézt uspokojivé řešení pro všechny dotčené subjekty. I vzhledem k současnému stavu limitujícímu hromadné akce a hygienickým rizikům se ale zástupci Spolku po dohodě se španělskou společností Dorna Sports, rozhodli, že se Grand Prix České republiky v roce 2020 bude konat právě bez účasti veřejnosti.

 

„Jednání s promotérem byla skutečně složitá a jsme rádi, že se podařilo společně s letošním z diváckého pohledu velmi omezeným ročníkem zajistit i ročník příští, který by se již měl v plnohodnotném formátu, jak jsme všichni zvyklí.“ popisuje hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Následující dva ročníky mají tedy svoji budoucnost stoprocentně zajištěnou. „Tímto krokem se nám navíc otevírá možnost dále jednat o budoucnosti tohoto prestižního mezinárodního závodu, aby mohl být mimo jiné impulzem pro oživení turistického ruchu a pohostinství v celém kraji,“ dodává Šimek.

 

Hejtman JIhomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnská primátorka Markéta Vaňková

 

Přísná opatření však nepostihla jen diváky, ale také zaměstnance Automotodromu či členy samotných týmů, kteří musejí být před příchodem do areálu testováni na Covid-19 a též jsou povinni využívat speciální monitorovací aplikaci ve svých mobilních telefonech. Dle vyjádření ředitelky okruhu paní Ivany Ulmanové jsou všichni příchozí nejen testováni, ale je jim pravidelně kontrolována tělesná teplota i přítomnost dalších symptomů nemoci.

 

Diváci, kteří si již zakoupili vstupenky na letošní ročník, je mohou využít i v roce příštím, a navíc získají i určitou výhodu, jelikož vstupenky na Grand Prix 2021 již nebude možné pořídit za výhodnější cenu, než tomu bylo doposud. Pro držitele vstupenek na ročník 2020 pak jejich využití v roce 2021 nepředstavuje žádný další krok. Použijí své původní vstupenky, jejich výměna není třeba.

 

Dopravní a pořádková opatření

 

Policie ČR též kvůli nepřítomnosti diváků na okruhu zásadním způsobem omezí i svůj dohled nad celou akcí. Zatímco při běžném režimu se během závodního víkendu odslouží zhruba dva tisíce policejních směn, letos to budou jen necelé tři stovky. Nasazení policisté budou působit primárně mimo samotný areál okruhu a budou dohlížet především na dodržování obecně platných nařízení proti šíření koronaviru a vzhledem k množství oblíbených diváckých míst tzv. za plotem i na dodržování lesního zákona v okolí brněnského autodromu a též na zákaz používání soukromých dronů nad prostorem okruhu.

 

Co se dopravního hlediska týče, tak dojde ke standardnímu uzavření silnice mezi Žebětínem a Ostrovačicemi a též spojovací komunikace č. 602, přičemž vjezd bude povolen pouze vozidlům s povolením organizátora. Parkovací plochy v okolí okruhu budou pro veřejnost též uzavřeny. Dopravní podnik města Brna v letošním roce také nebude provozovat ani žádnou speciální autobusovou linku ve směru k Masarykovu okruhu. Pravidelné linky pak budou projíždět bez zastavení v okolí areálu do svých cílových stanic.

 

Doprovodný program se letos odehraje v centru Brna

 

Mluvčí brněnského okruhu Petr Boháč zve: „Srdečně zveme všechny fanoušky motocyklových závodů na zítřejší akci s názvem Velká cena v centru Brna, která se odehraje na Moravském náměstí a též v universitním kině Scala. Bude to jediný pre-event před letošní GP, které se bude moci účastnit široká veřejnost. Primárně se jedná o besedu právě v již zmíněném kině Scala, na které od 15 hodin vystoupí ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová, bývalý závodník MotoGP Karel Abraham, legenda československého motocyklového sportu Petr Baláž anebo okruhový komentátor a fotograf Martin Straka.“ Na akci je však třeba se registrovat prostřednictvím on-line formuláře, přičemž počet míst je omezen. Pro ty, kteří se nebudou moci zúčastnit osobně, bude na stanici ČR Brno zprostředkován živý přenos. Před samotným kinem Scala pak organizátoři připravili výstavu historických motocyklů a v plánu je též distanční autogramiáda Karla Abrahama a Petra Baláže.

 

 

Motocyklové závody v Brně letos slaví dvě významná výročí – 70 a 55 let

 

Přesně před 70 lety se na původní trati Masarykova okruhu poprvé představily závodní motocykly, čímž se začala psát bohatá kapitola jednostopého závodění v okolí moravské metropole. Před 55 lety se pak brněnský podnik poprvé ocitl v kalendáři Mistrovství světa silničních motocyklů. „Po nizozemském Assenu je Brno druhým nejtradičnějším a doposud aktivním místem, kde se stále setkávají elitní motocykloví závodníci z celého světa“ uzavírá Boháč.

 

Odpovědi na další divácké otázky týkající se letošní Grand Prix České republiky naleznete v sekci FAQs na webu Automotodromu Brno.


Autor: Václav Volf

06. 08. 2020

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.