31.08.2020
Nekonečné čekání na odpálení české sezony v sajdkárkrosu utnul až v neděli 30.8.2020 Kramolín u Nepomuku. Dlouhá pauza i nekonání závodů v západní Evropě se také podepsala na nezvykle velké mezinárodní účasti v čele s desetinásobným mistrem světa Danielem Willemsenem z Holandska. Stupně vítězů tak ovládly zahraniční týmy. Vítězství patřilo holandsko-české posádce Veldman-Čermák, druzí skončili Willemsen-Lebreton a třetí Wilkinson-Cuche.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Zatažená obloha a deštivé počasí přivítaly všechny návštěvníky v Kramolíně, které ani tyto podmínky neodradily se přijet podívat na domácí jezdce, ale také na světové šíbry. Technickou přejímkou prošlo celkem 20 republikových sajdkár a 25 z přeboru. Hvězdné obsazeni dodalo neuvěřitelných 13 zahraničních týmů z Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Velké Británie. Mezi nimi zmínění Daniel Willemsen, mistr Anglie Wilkinson či talentovaný Veldman s naším Ondrou Čermákem.


VOLNÝ TRÉNINK:

Jako první se podle harmonogramu už za rána představily divákům republikové sajdkáry, které vlétly do rozbahněné trati ve volném tréninku. První seznámení s tratí se neslo v pomalejším tempu, kdy se zahraniční posádky teprve sžívaly s tratí. Nejrychlejší čas tak udělala téměř domácí posádka bratři Boukalové. Druhý čas zajeli Janecke-Bothur a až za nimi dvojnásobní mistři republiky Kolenčík-Hejhal.

1. Boukalové 2:06.017
2. Janecke-Bothur 2:07.219
3. Kolenčík-Hejhal 2:08.930
4. Müllerové 2:10.756
5. Kalinovský-Liška 2:13.200KVALIFIKAČNÍ TRÉNINK:


Oproti loňsku se nejel kvalifikační závod, ale trénink na 30 minut. Ten probíhal v ostřejším tempu. Ve výsledku se promítly síly jednotlivých posádek. Nejrychlejší kolo udělali favorizovaní Veldman-Čermák před Willemsenem a Kolenčíkem. Bohužel se trénink nevyhnul ani pár pádům. Jeden stál domácí posádku Kalinovský-Liška zranění u spolujezdce (vyhozené rameno).

1. Veldman-Čermák 1:57.934
2. Willemsen-Lebreton 1:59.639
3. Kolenčík-Hejhal 2:01.381
4. Boukalové 2:01.764
5. Janecke-Bothur 2:02.480PRVNÍ JÍZDA: Holeshot pro Boukaly, suverénní vítězství pro Willemsena a stíhačka Veldmana!Na první jízdu se shůry spustil liják a poznamenal následující dějství. Holeshot před domácím publikem ukořistili bratři Boukalové před Willemsenem, Herclíkem a Kolenčíkem. Ve startovacím zařízení zůstali Veldman-Čermák i Peter-Zatloukal, takže je čekala výživná stíhací jízda v blátě.

Během prvního kola se však situace na předních pozicích proměnila. Do čela šel Kolenčík před Willemsenem a Boukaly. Na 12. místo poskočili Veldman-Čermák. Vedoucí pozice se změnila v dalším kole, kdy ji získal Willemsen a až do cíle ji suverénně podržel, když se od ostatních odpoutal.

Pořadí se pak měnilo za ním. Na druhém fleku se střídal Wilkinson a skvěle jedoucí bratři Boukalové, které proháněl Kolenčík. Ten ale v 5. kole odstoupil pro poruchu na motoru. Na zmíněné duo se pak v polovině závodu dotáhl Veldman a druhou příčku nakonec ukořistil pro sebe. Třetí skončil Wilkinson a čtvrtý bratři Boukalové!

Závod poznamenalo mnoho odstoupení. Neustálý déšť totiž trať neskutečně rozblátil a vytvořil velké kaluže vody. Ostatně ta se stala osudnou pro některé motory sajdkár.

Výsledky 1. jízdy:
1. Willemsen-Lebreton, 2. Veldman-Čermák, 3. Wilkinson-Cuche, 4. Boukalové, 5. van der Schraelen-JensDRUHÁ JÍZDA: Boukalové opět holeshot. Suverénní vítězství Veldman-Čermák

Boukalové řádili i ve druhé jízdě, když znovu ukořistili holeshot před Veldmanem a Peterem. V úvodním kole ale od nich vedení převzali Veldman-Čermák a nastartovali suverénní jízdu za vítězstvím. Situace za nimi byla proměnlivá. Po tři kola se na druhém drželi Boukalové, na něž se ale tlačili Willemsen i Wilkinson.

Jejich nátlaku postupně podlehli. Nejdříve se před ně dostal Willemsen. Posléze sváděli neúprosnou bitvu s Wilkinsonem. Ten na ně vyzrál až v závěru a byl při chuti, že stahoval druhého Willemsena. Mezitím naprosto na čele kralovali Čermák-Veldman. Jistou jízdou směřovali k cílovému praporku. Willemsen nakonec druhou pozici pohodlně udržel před Wilkinsonem.

Ubrat nemohli ani čtvrtí Boukalové, na které vytvářel v závěrečných kolech nátlak Peter se Zatloukalem. Pořadí se ale už nezměnilo. Do závodu pak pro technické či zdravotní problémy nenastoupilo šest posádek, včetně Kolenčíka s Hejhalem a Kalinovským s Liškou.

Výsledky 2. jízdy:
1. Veldman-Čermák, 2. Willemsen-Lebreton, 3. Wilkinson-Cuche, 4. Boukalové, 5. Peter-Zatloukal

CELKOVĚ:
1. Veldman-Čermák (47 b.), 2. Willemsen-Lebreton (47 b.), 3. Wilkinson-Cuche (40 b), 4. Boukalové (36 b.), 5. van der Schraelen-Jens (31 b.)PŘEBOR ČR side, veterán a klasik:

Ještě více naplněný rošt měla kategorie přebor, která čítala celkem 25 posádek (15 přeborových, 7 veteránské a 3 klasiky). I oni se museli vyrovnat s velmi deštivými a blátivými podmínkami. V přeboru se v nich nejlépe dařilo Procházkovi s Dubským, kteří první jízdu vyhráli a v té následné skončili jako druzí, což je pasovali na celkové vítěze. Jako stříbrní se za nimi postavili na stupních vítězů Poslušný-Rozhoň. Těm se povedla zejména druhá jízda, kterou vyhráli. Pěkně se vedlo i třetím Mach-Zoubek. V jejich podání byla lepší první jízda zakončená druhým místem.

U veteránů kralovali nováčci této kategorie bratři Křížové. Druzí za nimi skončili Pechr-Stratil a třetí několikanásobní mistři této kategorie Hutira-Plhák. V klasicích zase zaúřadoval loňský mistr Pokorný s Poledníkem. Druhé místo na stupních vítězů pak patřilo Všetečkovi s Kožnarem. Bronz brali bratři Bolfové.

Výsledky top5:

celkově přebor: 1. Procházka-Dubský, 2. Poslušný-Rozhoň, 3. Mach-Zoubek, 4. Hranický-Lizánek, 5. Vitoň-Peták
celkově veterán: 1. Křížové, 2. Pechr-Stratil, 3. Hutira-Plhák, 4. Tyrk-Ševčík, 5. Pečové
celkově klasik: Pokorný-Poledník, 2. Všetečka-Kožnar, 3. BolfovéJiž tradiční kramolínskou, bahnitou lázeň máme za sebou, která i přesto připravila velmi adrenalinovou a napínavou podívanou až do úplného konce. V republice k ní přispělo i hvězdné mezinárodní obsazení. Deštivé přeháňky nakonec neodradily ani vyšší počet jezdců ke startu a ani diváky, kterých přijelo značné množství. Nyní se již můžeme těšit na další podnik seriálu MMČR side a quad, který nás čeká v Jiníně za čtrnáct dní, tj. 12.9.2020.(joh)
Foto: Zdeněk Růžička a Josef Hejnal

30.8.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.