Exjihočeský Pacov bývá tradičně jedním z nejoblíbenějších závodů prestižního domácího seriálu. Bylo tomu i tentokrát, alespoň co se týká diváckého zájmu. Rozlehlý areál byl jako už tradičně obsypán fanoušky motokrosu.
Trošku horší to bylo bohužel s jezdeckým obsazením. Třeba ve třídě MX2 se na start postavilo pouhých šestadvacet jezdců, což je smutný rekord za dlouhé poslední roky. Přitom na prvním závodě v sezoně v Dalečíně jich bylo osmdesát…
„Podepsalo se na tom hned několik faktorů. Ve stejném termínu se jel první závod rakouského šampionátu, který odčerpal prakticky všechny závodníky z této země. Podobné termínové kolize je velká škoda,“ posteskl si manažer týmu Motosport Chýnov Evžen Zadražil, jenž ve své stáji sází hodně právě na Rakušany. V Pacově se s grácií sobě vlastní tradičně ujal role komentátora závodu. „Jelo se také mistrovství světa a především panuje stále hodně nejistá situace kolem koronaviru,“ dodal.
Ztráty utrpěl také jihočeský motokros. Jeho prapor tradičně držel výborný Václav Kovář, ale další zástupce z jihočeského regionu byl velký problém ve startovní listině najít. Martin Michek se zotavuje po velkých zdravotních problémech a do Pacova přijel pouze povzbudit své kolegy z týmu HT Group Racing. „Pomalu začínám trénovat a letos bych chtěl ještě nějaký závod stihnout,“ ujistí.
Zranění ze závodu v Lokti nad Ohří nepustilo na start ani Martina Fiňka, neobjevil se ani Rudolf Plch a oba tak opustili elitní desítku průběžné klasifikace třídy MX1.
Nejprestižnější kubatura měla svého očekávaného suveréna v Němci Maxi Naglovi. V kvalifikaci se sice opět musel sklonit před Jihočechem Václavem Kovářem, ale ve finálových jízdách neměl konkurenci. V té první vyhrál systémem start – cíl, ve druhé mu Martin Krč po nejlepším startu stačil odolávat necelé dva okruhy. „Chtěl bych pochválit pacovské pořadatele, závodilo se na výborně připravené trati. V obou jízdách se prvních patnáct minut jelo vždycky ve velkém tempu. Jsem rád, že jsem vyhrál a děkuji svému týmu, že mi k vítězství dopomohl,“ vzkázal svým spolupracovníkům.
Druhé místo v průběžné klasifikaci uvolnil Rakušan Rauchenecker, který v Pacově absentoval (startoval v Itálii na mistrovství světa a sáhl si na body). O stříbrnou pozici si to tak rozdali čeští jezdci Václav Kovář s Martinem Krčem. V první jízdě byl lepší Kovář, Krč skončil třetí, v jízdě druhé si pořadí prohodili. Na stupních vítězů tak byl lepší Krč, protože v případě rovnosti bodů rozhoduje právě lepší druhá rozjížďka.
Václav Kovář třetí místo bral. A hlavně ho potěšilo, že už je celkově druhý za Naglem. „První jízda mi vyšla o něco lépe. Ve druhé se mi nepovedl start. Max s Martinem mi mezitím odjeli a už se to nedalo stáhnout. Závody to ale byly pěkné a jsem rád za body, které jsem nasbíral,“ nechal se slyšet.
Spokojený byl i jeho rival Martin Krč. „Spokojený jsem opravdu hodně,“ s úsměvem přikývl. „Dařily se mi starty a ve druhé jízdě jsem se docela držel i s Maxem Naglem,“ pochvaloval si.
Slabší kubatura MX2 sice nebyla tak početně obsazena, ale mladíci, kteří v ní startují, nabídli mimořádně dramatickou podívanou. V první jízdě začal nejlépe Adam Dušek, ale jel tak divoce, že při nájezdu do druhého kola trefil cílovou bránu a při pádu si ohnul řidítka.
Vyhrál Slovák Šimon Jošt před zkušeným Markem Sukupem, který se k motokrosu vrátil po roční pauze, a Petrem Rathouským. Druhou rozjížďku opanoval Jan Wagenknecht před Joštem a Sukupem. Na stupních vítězů tak bylo pořadí Jošt, Sukup, Wagenknecht.
Report si dočtěte ZDE.
Autor: Pavel Kortus/Českobudějovický deník
Foto: Petr Hřídel
09.09.2020