11.09.2020
Ostré enduro od Rieju? Že to zní jako špatný vtip? Vůbec ne, kvůli změnám vlastníků se pod značku Rieju přestěhoval celý enduro program od Gas Gasu, a ten má ve světě závodního endura daleko větší váhu. Jak vlastně španělská dvoutaktní třístovka jezdí, se dozvíte z našeho testu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Před samotným testem se ale ještě chvíli zastavíme u povídání o tom, jak vlastně Rieju přišlo k ostrému enduru. Španělský Gas Gas asi netřeba představovat, tohle jméno zná každý vyznavač endura a díky Vaškovi Kovářovi se španělská značka začala objevovat i na motokrosových tratích. Před začátkem sezóny 2020 ale došlo k radikální změně vlastnických vazeb, kdy značka Gas Gas přešla pod KTM spolu s trialovým programem. Enduro program včetně kompletní dokumentace, know-how nebo skladu ND se přestěhoval do 40 km vzdálené továrny značky Rieju, která do té doby produkovala především silniční malorážky o objemu 125ccm. 

 

Tak by se dal ve zkratce popsat příběh o tom, jak vznikla Rieju MR300. Pod nálepkou Rieju se skrývá vyspělá a mnoho závody vyzkoušená technika Gas Gas. Díky tomu nejsou na místě obavy o výkon, funkčnost, kvalitu nebo dostupnost ND, Rieju se tímto nákupem rázem vyšvihlo do pozice silného hráče v off-road segmentu, se kterým je nutné počítat i do budoucna! 

 

 

Modely 2021 jsou pouze dvoutakty o objemech 250 a 300 ccm, přičemž nejžádanější je silnější varianta, takže řeč bude především o ní. Motorky jsou navíc v několika výbavových stupních. Základní verze Ranger zatím není v prodeji, nicméně má jít o „dostupné enduro pro chalupáře“ s mírně sníženým podvozkem, výkonem a celkově pohodlnějším naladěním. Prostřední verze Racing je už ostrý závodní speciál osazený kvalitními komponenty. Nejvyšší verze je limitovaná série PRO, která nabídne ty nejlepší komponenty pro opravdové fajnšmekry nebo pro ty nejrychlejší závodníky. Verze PRO se na trh dostane v průběhu letošního podzimu.


Rieju MR300 Racing

Jak je asi jasné z předchozího povídání, kvůli turbulentním změnám nebylo tolik prostoru na inovace, nicméně i tak stihli ještě v Gas Gasu připravit pro nový modelový rok několik vylepšení. Oproti modelům Gas Gas 2020 má Rieju 2021 modifikované chladiče a nádrž, výrazně snížené vibrace v nízkých otáčkách díky upravené klikové hřídeli, přeprogramované CDI, nový elektrický startér s novou baterií, stupačky S3 nebo modifikované napínáky řetězu v kyvné vidlici. Všechny tyto úpravy vycházejí z testování a zpětné vazby od reálných jezdců a mají za úkol vyladit motorku tak, aby se na ni mohl jezdec maximálně spolehnout ve všech směrech. 

 

Dobrou zprávou je, že Rieju od Gas Gasu převzalo i filosofii, podle které se na kvalitních komponentech šetřit nemá. Na motorce tak najdeme FMF výfuk, brzdy Nissin, kotouče NG, tlumení Kayaba, obutí od Michelin, řídítka Nekken, hydraulickou spojku Magura, klapky V-Force nebo kola Excel. Celkem solidní výčet známých značek, co říkáte? Rieju MR 300 Racing je s cenou 199.900,- vč. DPH jasným vítězem v kategorii cena/výkon, ale dokáže své papírové předpoklady pro skvělou motorku přenést i do jízdních dojmů? 

 

 

Díky firmě TSS pana Morávka jsem mohl strávit celý den v sedle, a to v prostředí, kam enduro motorka patří. Vyjeté tratě severně od Brna nabídly dostatek možností pro vyzkoušení toho, jak se motorka chová v technických pasážích, prudkých výjezdech a sjezdech, při zdolávání padlých stromů nebo při rychlých změnách směru ala „motokrosová vložka“.

 

Hned při prvních osahání jsem si všimnul, jak krásně lehce chodí spojka Magura. To je skvělá zpráva, protože na dvoutaktním enduru budete po spojce sahat docela často. První přesun byl v klidném tempu, jeli jsme totiž fotit statické fotky a nechtěli jsme, aby byly zašpiněné. Nijak zvlášť jsem tedy nevnímal to, jaký má motorka zátah, ale už při prvních kilometrech mi bylo jasné, že tohle je hodně hravé a mrštné nářadí. Prostě lehoučký dvoutakt se vším všudy! Navíc motorce nijak nevadilo klidné tempo, klidně si nechá líbit opatrnou jízdu a nemá potřebu jezdci neustále připomínat, že chtě nechtě musí plynovat. 

 

 

Po prvním osahání mohly na řadu přijít ostré průjezdy zatáček pod plynem. A můžu říct, že jsem se nestačil divit, co trochu plynu navíc s motorkou udělá! Nárůst výkonu byl ohromný. Koho by motorka tímto vyděsila, může sáhnout po přepínači na levém řídítku a místo sluníčka tam cvaknout mráček, na který je motorka o něco hodnější. Kdo se nenechá odradit prvním nechtěným výjezdem ze zatáčky po zadním, může se směle pustit do krocení dvoutaktního tříkila, které ukazuje, že výkonu má dost v celém spektru otáček. A kdo navíc ještě rozumí karburátorům, může si s motorkou hrát, jak je mu libo a nepotřebuje žádné elektronické mapy nebo počítače. Stačí know-how, trysky a šroubovák. To v TSS umí na výbornou, však se také podíleli na naladění Gas Gase Vaška Kováře, se kterým jel EMX300. 

 

Další místo a další enduro-specific problém, přehodit motorku přes podélnou kládu. Bohužel jsem motokrosař a tyhle fígle neumím, takže mi nezbývá než s vypětím sil a s pozlobením spojky přehodit přední kolo, slézt a zbytek motorky před kládu dostat ručně. A ono to jde opravdu lehce, skoro si říkám, že je tohle enduro i s plnou nádrží až podezřele lehké. Na závěr jsem si střihli pár koleček na místní minicross trati, kde se opět projevila zábavnost motorky a její velká chuť jet dopředu. Zde bylo vidět, že výkon je sice víc než dostatečný a jeho nástup rapidní, ale na motokros to taky tak úplně není, protože místo pěti kvaltů je jich tady šest a při agresivní jízdě na motokrosové trati musíte holt řadit častěji. 

 

Závěrem

Rieju vstupuje do světa závodního endura jako velmi silný hráč. Díky Gas Gas technice, zavedené dealerské síti, velice příznivé ceně a rozsáhlému skladu náhradních dílů je nyní Rieju MR300 Racing jednou z nejlepších nabídek na trhu. Motorka má výkonu dostatek, je osazená velice kvalitními komponenty, je velmi hravá a splňuje Euro 5 homologaci, takže značka a TP není problém. Za bezmála 200 tisíc si troufám tvrdit, že není moc o čem. Konkurencí by mohlo být francouzské Sherco. KTM nebo Husky už stojí o pěkný baťoh víc. 

 

Moc děkuji firmě TSS - Technical Sports s.r.o. za půjčení!

 

 

Text a foto: Jiří Kružík
11.09.2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.