12.09.2020
Takové závody ještě seriál MMČR side dlouho nezažil, aby ho poctilo svou účastí hned dvojí několikanásobní mistři světa! A právě jim patřilo pódium. Ovšem na stříbrnou pozici se vklínili po senzačním výkonu Kolenčík-Hejhal mezi první Bax-Musset a třetí Vanluchene-van den Bogaart. Vše se událo o sobotě 12.9.2020 v Jiníně u Strakonic.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Oproti úvodnímu podniku v Kramolíně se na další v Jiníně pěkně vyčasilo. „Konečně,“ si mohl oddechnout náruživý divák. Aby ne, protože za slunečných podmínek si tak mohl lépe vychutnat závody se světovou špičkou v čele. Vždyť z 19 posádek MMČR side přicestovalo hned devět ze zahraničí v čele s několikanásobnými mistry světa Bax-Musset (NED-FRA) či Vanluchene-v/d Bogaart (BEL-NED). O pozornost se přihlásila i nová česko-francouzská dvojice Černý-Chopin s novým motorem JAWA JJD 750 se vstřikováním a elektrickým startérem.

Z pohledu kvantity byla naditější startovní listina u Přeboru ČR side a veterán, která čítala na 24 posádek. Paddock tak opanovalo celkem 43 sajdkárkrosových týmů. Také tomu i odpovídala značně vysoká divácká účast.


VOLNÝ TRÉNINK:

Jako první se za brzkého rána představily divákům posádky sajdkár MMČR, které vjely do volného tréninku. Nejrychlejší čas udělala nizozemsko-francouzská dvojice Bax-Musset. Všem ukázali již po ránu, že nejsou několikanásobnými mistry světa omylem. V podobném tempu se předvedli i další mistři světa Vanluchene-van den Bogaart, kteří zajeli druhý čas. Do první pětky se vešli ještě na třetím bratři Boukalové, Kolenčík-Hejhal a Veldman-Čermák.

Výsledky:
1. Bax-Musset 2:07.903
2. Vanluchene-v/d Bogaart 2:10.342
3. Boukalové 2:10.385
4. Kolenčík-Hejhal 2:10.724
5. Veldman-Čermák 2:11.872KVALIFIKAČNÍ ZÁVOD:

Kvalifikační jízdu nejlépe započali Kolenčík-Hejhal, ale již ve druhém kole od nich vedení převzali Bax-Musset a již ho nepustili. Druhou pozici si pak jistě pohlídali právě Kolenčík s Hejhalem před dotahujícím se Veldmanem s Čermákem. Jako čtvrtí projeli cílem bratři Boukalové.

Toto pořadí se muselo líbit českým fans, jelikož naši jezdci byli vysunutí hodně vepředu a dávalo naději, že i s top špičkou dokáží držet krok. Až jako pátí dokončili kvalifikaci Wilkinson-Cuche a smolně na šestém Vanluchene-van den Bogaart, kteří neodstartovali dobře. Za nimi se pak objevil Peter s naším Zatloukalem. Sledovaná česko-francouzská posádka Černý-Chopin odstoupila ve třetím kole.

Výsledky: 1. Bax-Musset, 2. Kolenčík-Hejhal, 3. Veldman-Čermák, 4. Boukalové, 5. Wilkinson-Cuche, 6. Vanluchene-v/d Bogaart


PRVNÍ JÍZDA: Mistři světa vítězí start-cíl!

Start první jízdy se musel opakovat, protože ho poznamenal hromadný pád v čele s anglicko-švýcarskou dvojicí Wilkinson-Cuche. Při restartu získali holeshot Bax-Musset před Kolenčíkem a Vanluchenem, což dalo ráz následujícímu průběhu. Bax neochvějně držel svou vedoucí pozici pevně v rukou a mistrnou jízdou se přibližoval ke zlatým vavřínům.

Celou dobu ho však překvapivě naháněl druhý Kolenčík. Rozestupy se mezi nimi různily, až v závěru se k sobě velmi přiblížili, ale na stavu se nic nezměnilo. Přitom za jejich zády se dotahoval třetí Vanluchene a později i Veldman. Oba si pak v druhé půlce závodu prohodili pozice.

Skvělý start měl ze druhé řady Černý-Chopin. Po prvním kole se dokonce drželi na 4. pozici. Posléze sice podlehli nátlaku Veldmana, ale i tak se až téměř do cíle drželi v top5 s mírným náskokem na šesté Boukaly, kteří využili jejich chyby a dvě kola před cílem je dohnali a předjeli. Podobně úspěšný na nich byli i Peter-Zatloukal.

Se značnou ztrátou na přední jezdce projeli cílem další jawisté Kalinovský-Liška. Top10 pak uzavírali Žižlavský-Hanulík a Šroler-Zářecký. Do závodu pak nenastoupili Wilkinson-Cuche pro zranění. Diskvalifikací byli postiženi Polívka-Rota, protože si zkrátili trať.

Výsledky 1. jízdy:
1. Bax-Musset (NED-FRA), 2. Kolenčík-Hejhal (CZE), 3. Veldman-Čermák (NED-CZE), 4. Vanluchene-v/d Bogaart (BEL-NED), 5. Boukalové (CZE), 6. Peter-Zatloukal (GER-CZE)DRUHÁ JÍZDA: Třetí vítězství dvojice Bax-Musset v Jiníně!

Druhá jízda téměř kopírovala průběh té první. Start se znovu nejlépe povedl Baxovi před Kolenčíkem, Vanluchenem a Černým. Až do poloviny závodu se pokračovalo v nastoleném pořadí. Bax vévodil celému startovnímu poli a druhý Kolenčík sváděl tvrdý souboj se třetím Vanluchenem.

Se ztrátou na ně se hnal čtvrtý Černý, dále Boukal a Veldman. Až v průběhu došlo ke zvratu v pořadí. Neplatilo pro Baxe, který suverénně směřoval za vítězstvím, ač s upadlým výfukem.

Naopak druzí Kolenčík-Hejhal podlehli nátlaku Vanluchena a přenechali mu svou pozici. Dál si však pohlídali 3.místo. Skupinka Černý-Boukal-Veldman se také rozpadla. Černý musel odstoupit pro uvolněnou pružinku z dekompresoru. Na jeho čtvrté místo se posunuli Veldman-Čermák a odpoutali se od Boukalů, které v závěru ještě stíhal Peter se Zatloukalem.

Sedmí dojeli Polívka-Rota a s nimi desítku uzavíralo trio Žižlavský-Hanulík, Herclíkové a Šroler-Zářecký.

Výsledky 2. jízdy:
1. Bax-Musset, 2. Vanluchene-v/d Bogaart, 3. Kolenčík-Hejhal, 4. Veldman-Čermák, 5. Boukalové, 6. Peter-Zatloukal

CELKOVĚ:
1. Bax-Musset (50 b.), 2. Kolenčík-Hejhal (42 b.), 3. Vanluchene-v/d Bogaart (40 b.), 4. Veldman-Čermák (38 b.), 5. Boukalové (32 b.), 6. Peter-Zatloukal (30 b.)PŘEBOR ČR side, veterán a klasik:

Svou účastí přebor nikdy nezklame. Opět se mohl pochlubit zaplněným startovním roštem se 24 sajdkárami, z toho 13 přeborových, 7 veteránských a 4 klasiky. Jejich závody znovu měly ty správné grády a o souboje nebylo nouze.

V kategorii Přebor ČR side celkově zvítězili Peták-Hotový, druzí za nimi skončili Tyrk-Krejčí a na třetí se dostali Jiroušek-Ochtábec. Veterány ovládli bratři Křížové, druhé místo obsadili Pečové a bronz brali Gintherové. U klasiků vládli Pokorný-Poledník. Na stupně vítězů se na stříbrnou příčku dostali Němci Wiedenhöfl-Thoumann a jako třetí skončili Všetečka-Kožnar.


Prosluněné závody s hvězdnou zahraniční účastí, kdy předvedli své umění několikanásobní mistři světa, i za pěkné divácké kulisy jsou minulostí. Nyní následuje krátká 14denní pauza. Třetí závod oblíbeného seriálu MMČR side a quad je totiž naplánován na sobotu 26.9. v Dobřanech u Plzně.

Pozn.redakce: Kompletní výsledky níže pod článkem!(joh)
Foto: Zdeněk Růžička

12.9.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.