14.09.2020
Šestý a zároveň předposlední závod letošní sezóny odstartuje už v neděli 20. září na východočeské trati v Opatově u Svitav. Většina závodníků má opatovskou trať v oblibě, tak můžeme očekávat zajímavou podívanou. Jezdecké souboje na minulém závodě totiž ukázaly, že i přes nižší konkurenci je co sledovat. Jezdci navíc budou muset bojovat o každý bod, který je může posunout průběžným pořadím na lepší pozice.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

MX1

Jezdcem, který má na své motorce červenou tabulku je i po pátém závodě německý závodník Maximilian Nagl (Haas Racing Team), který má na první pozici náskok 42 bodů. Nad jeho účastí v Opatově visí otazník, jelikož se začínají rozjíždět i jiné šampionáty. Stále nejlepším českým zástupcem v kubatuře MX1 je průběžně druhý Václav Kovář (HT Group Racing Team). Kovář v poslední době svádí velké boje s průběžně třetím Martinem Krčem (Sixtynine MXRT, s. r. o.). Krč je velkým bojovníkem a ani v Opatově se nevzdá bojů o body. Čtvrtým mužem v pořadí je Rakušan Pascal Rauchenecker (Orion Racing Team), který by už do průběžného hodnocení neměl v letošní sezóně promluvit. Pátému Filipu Neugebauerovi (Osička MX Team) se prozatím nepodařilo vystoupat na pódium. Sám Filip i jeho tým věří, že by to mohli v Opatově zlomit. Jaromír Romančík (SXS FORM Vision Racing Team) je aktuálním závodníkem na šesté pozici. Pro Romančíka nepovedený Pacov dovolil snížit náskok sedmému Františku Smolovi (4C Racing). Ten se v letošní sezóně jeví jako nenápadný jezdec, který však dokáže bojovat i na předních příčkách. Na osmé místo se po Pacově dostal Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), který se v závěru sezóny dostává do formy.

 

 

MX2

Michael Sandner (Motosport Chýnov v AČR) je ve vedení s náskokem 7 bodů. Červenou tabulku přebral v Pacově jeho týmový manažer a stále je otázkou, zda se ukáže na dalších závodech. Na průběžně druhém místě je prozatím Šimon Jošt (Osička MX Team), který udělá všechno pro to, aby znovu stál na pódiu a stal se právě on držitelem červené tabulky. Prozatím bronzový je Marek Sukup (HT Group Racing Team), který se poprvé v letošní sezóně dostal na stupně vítězů. Po neúčasti v Pacově se na čtvrtou pozici propadl rakouský závodník Johannes Klein (PP Racing), který se závodu nezúčastnil z důvodu termínové kolize. Na páté místo se v Pacově probojoval Jan Wagenknecht (Haas Racing Team), který se zde poprvé postavil na stupně vítězů v seniorském mistrovství České republiky. V letošní sezóně zajíždí vyrovnané výsledky šestý Patrik Liška (HT Group Racing Team), který má stejně bodů jako Wagenknecht. Nebýt několika chyb, mohl by se v průběžném pořadí pohybovat na vyšších příčkách. Sedmý je stále Tom Vialle (Red Bull KTM Factory), který si zajistil velký dostatek bodů na prvních dvou závodech. Na startu ho již neuvidíme. Slovenský jezdec Richard Šikyňa (JD Gunnex KTM Racing Team) uzavírá osmičku nejlepších závodníků.

 

 

Ženy

Náskok ve vedení si navýšila Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team), které poslední dva závody nevyšly dle představ. Kristýna však bojuje a bude bojovat o titul mistryně České republiky. Na druhém místě je Barbora Laňková (Orion Racing Team). Laňkové lépe sedla druhá polovina sezóny, a tak můžeme očekávat tlak i z její strany. Průběžně třetí je Rakušanka Elena Kapsamer (Motosport Chýnov v AČR), která v Pacově poprvé vystoupala na stupínek nejvyšší. Čtvrtou ženou průběžného pořadí je Sarah Schnelzer (Motosport Chýnov v AČR), která hlavně po startu ukazuje svou sílu a chuť závodit. Zkušená závodnice Lucie Simonová je průběžně pátá a i ona může stále míchat pořadím. Závod v Pacově se asi nejhůře v letošní sezóně vydařil šesté Alině Barthel (Motosport Chýnov v AČR). Své časy v jednotlivých jízdách zlepšuje a zkušenosti sbírá Aneta Čepeláková (Yamaha Čepelák Racing Team), která zaujímá sedmou pozici. Prozatím na osmém místě se nachází Alexandra Massury (Motosport Chýnov v AČR).

 

 

Veteráni

Vynikající závodník a velký srdcař Petr Bartoš (Orion Racing Team) se drží v čele veteránské kategorie s náskokem 30 bodů na druhého Martina Žeravu (KRTZ Motorsport), kterému je letos souzena druhá pozice. Průběžně třetí je Radek Toman (Promoto Husqvarna Racing Team), který prozatím dost ztrácí na výše zmíněnou dvojici. Na čtvrtém místě je Zdeněk Pučálka (KRTZ Motorsport), který bude svádět souboje s pátým Martinem Brádkou. Oba předvádí vyrovnané výkony a bodový rozdíl není tak markantní. Jihočech Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR) drží průběžné šesté místo. Na sedmé pozici se nachází Jan Hůda (4C Racing) a osmičku nejlepších uzavírá Stanislav Horský.

 

V kategorii Veterán 50 drží první místo po pěti závodech Roman Skalka (SXS FORM Vision Racing Team). Průběžné druhé místo obsadil Josef Nesejt a třetí Zdeněk Svoboda (Motosport Chýnov v AČR).

 

 

Vstupné na závody činí 200 Kč.

Časový harmonogram naleznete ZDE.

 

Letošní Kůta mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu odstartuje ještě na dalších tratích:

4. října 2020 – Petrovice u Karviné
11. října 2020 – Dalečín - družstva

 

Opatov 2020: Týmové reporty

HT Group Racing Team

Václav Kovář odjel na těžké trati v Pacově povedený závod v kubatuře MX1. Celkově skončil na třetím místě a díky absenci rakouského jezdce Pascala Raucheneckera poskočil v průběžném pořadí na druhé místo. Během závodu ze sebe vydal maximum a v Opatově bude chtít svou formu potvrdit. Také Marek Sukup ze sebe vydal maximum a po svém návratu na závodní tratě se poprvé postavil na stupně vítězů. Za celkové druhé místo v Pacově si zaslouží poděkování. Patrik Liška se na posledním závodě necítil moc dobře, během závodu udělal několik chyb a druhou jízdu dokončil z posledních sil. Věříme, že na závodě v Opatově se bude všem našim jezdcům dařit a předvedou se v té nejlepší formě.

 

 

Orion Racing Team

Jezdci týmu Orion Racing KTM Litomyšl budou tradičně na dráze v Opatově skoro jako doma. Předpokládáme, že přijede podpořit náš tým, který sídlí nedaleko, hodně fanoušků motokrosu. Zkušený matador Orionu Petr Bartoš se opět představí ve dvou třídách. Bohužel bude chybět výborný rakouský pilot Pascal Rauchenecker, který musí kvůli svým sponzorským povinnostem závodit v Německu, kde je ve stejný termín restart okleštěného seriálu ADAC. Jonáš Nedvěd bude chtít v Opatově ukázat po zranění, že je už rozjetý. Junior Petr Rathouský bude chtít navázat na dobrý výkon z Pacova. Bára Laňková je prozatím v ženském motokrosu průběžně druhá. Pořadí na dalších příčkách je vyrovnané a její soupeřky jedou skvěle, takže udržet stříbrnou pozici nebude jednoduché.

 

 

Osička MX Team

Čas šíleně letí a je tady předposlední podnik letošního seriálu MMČR. Opatov je krásná trať a patří mezi oblíbené i mezi jezdci, takže se tam moc těšíme. Na posledním závodě v Pacově se nám konečně podařilo vystoupit na ten nejvyšší stupínek. Šimon Jošt ovládl kubaturu MX2 a v průběžném hodnocení se posunul na 2. místo za Rakušana Sandnera, na kterého mu chybí 7 bodů. Otázkou je zda se Sandner v Opatově a Petrovicích objeví, nebo bude muset dát přednost jiným závodům v Německu a Rakousku. Pokud se na startu v ČR ukáže, čekají nás napínavé rozjížďky. Filip Neugebauer obsadil v Pacově dvakrát 4. místo. Místní podmínky mu úplně nesedly, jelikož trať nebyla moc naoraná a nakropená, tudíž se nevyjely hluboké koleje. Filipovi tak zatím bedna na českém mistráku nevyšla, doufejme, že se to v Opatově konečně zlomí.

 

 

Haas Racing Team

Sezóna se nám pomalu blíží ke konci a team se přesouvá do Opatova. Tamní trať je velmi oblíbená a vždy skvěle připravená. Honza Wagenknecht v pauze odjel ještě juniorský šampionát v Klukách u Písku, v tomhle seriálu to má slušně rozjeté, je momentálně lídrem a přejeme mu, aby dokázal tuhle pozici udržet. V Pacově zajel svoji první bednu v seniorském šampionátu, dokázal, že má slušnou rychlost a doufáme, že svoji přípravu zúročí i v Opatově. Na startu bohužel neuvidíme Martina Vondráška, který stále léčí zranění z Lokte a jeho další starty v seriálu jsou nejisté. Max Nagl v MX1 předvedl v Pacově perfektní výkon, když zajel dvakrát 1. místo a stále si drží červenou tabulku. Máme tady termínovou kolizi se seriálem ADAC MX Masters, takže nad jeho startem zatím visí otazník. To, zda se Max v Opatově ukáže, bude překvapení. 

 

 

Yamaha Čepelák Racing Team

Kristýně Vítkové se na předchozím závodě dařilo o něco lépe než v Lokti, i když to první jízdu moc nevypadalo. V té skončila čtvrtá. Nicméně v té druhé se po dobrém startu dostala v úvodním kole na první místo a již před sebe nikoho nepustila. Odvedla perfektní výkon a dál si buduje bodový náskok. Aneta Čepeláková předvedla v obou jízdách kvalitní výkon. Těší mě její posun v časech na jedno kolo vůči špičce startovního pole. Dvě devátá místa byla určitě zasloužená. U Dušana Drdaje došlo konečně k probuzení a přiblížil se k pozicím, na kterých měl být již z počátku sezóny. Dvě pátá místa jsou příslibem do příštích závodů v Opatově a Petrovicích.

 

 

Sixtynine MXRT s. r. o.

Náš jezdec Martin Krč v hlavní třídě MX1 ukazuje, že má šanci být nejlepším Čechem. Na minulém závodě Kůta MMČR se mu skvěle dařilo a v dalším závodě udělá maximum, aby podal minimálně stejný výsledek. Adam Dušek má za sebou náročný závodní víkend. V Horšovském Týně skončil druhý na juniorském šampionátu a den poté se postavil na start seniorského mistrovství. Adamovi se dařily starty ale se svým výsledkem je spokojený i přes to, že měl během závodu velký pád. Následující týden se zúčastnil dalšího juniorského šampionátu. Do Opatova se těšíme, místní trať se nám líbí a naši jezdci ukazují, že mohou bojovat o cenné body do hodnocení šampionátu.

 

 

HULHO Motocross Team

Do Pacova jsme nakonec museli odjet bez Rudy Weschty, který bohužel není stoprocentně fit a je pro nás prioritou jeho zdraví. Nad startem Rudy visí ještě otazník a až potřebná vyšetření v týdnu ukážou, zda se na start v Opatově postaví. Ladislav Červenka v Pacově ve třídě MX1 bodoval. Do Opatova se určitě těšíme, místní trať patří mezi naše oblíbené. V loňském ročníku se zde odjel jeden z nejkvalitnějších závodů sezóny, dle našeho názoru. Jako cíl si dáváme dokončit finálový závod jednotlivců ve zdraví́.

 

Motosport Chýnov v AČR

Ve třídě MX2 si drží červenou tabulku třídy MX2 stále Michael Sandner. Bohužel stejně jako do Pacova nebude moci přijet ani do Opatova kvůli termínové kolizi s rakouským šampionátem. Hlavní eso tak budeme mít ve třídě WMX, kde pacovský závod vyhrála Elena Kapsamer a určitě bude chtít tento úspěch zopakovat i na dalším závodě ve východočeském Opatově. Ve třídě veterán si nejlépe vede Vláďa Mužík, který bojuje o TOP5 průběžného pořadí.

 

 

Kromě výše zmiňovaných na závodě v Pacově nastoupí tradičně i další týmy Kůta mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu.

 

TZ Český motokros / Pavel Horák
Foto: Radek Lavička
14. 9. 2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.