05.11.2020
Od konce 80. let se v kalendáři MS sajdkár pravidelně objevovaly Ouběnice. I přes organizování tak velkého podniku, jakým je světový šampionát, tamní pořadatelé zvládali i uspořádat mezinárodní závody před začátkem sezony. Z jednoho takového přinášíme dobový záznam, který vysílala Československá televize. Psal se rok 1991 a zkraje jara se v ouběnickém areálu proháněly zahraniční posádky s našemi. Dokonce čeští jezdci Macek-Dobiaš se umístili na třetím místě!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Celkem se do tohoto závodu přihlásilo 41 posádek z 8 zemí, které musely projít kvalifikačním sítem, protože závodit mohlo jen 30 z nich. Složení startovní listiny nebylo nijak hvězdné, jak v Ouběnicích byli z předešlých let zvyklí. Ze špičky dorazili prakticky jen Timmermans-Verhagen, kteří v předchozím roce skončili v MS jako pátí. Ovšem nová sezona 1991 se jim povedla a stali se po jejím konci mistry světa. Dále z Německa přicestovali nadějní Brustmann-Kirchner či z Rakouska Fussenegger-Meusburger, jejiž slavné období mělo teprve přijít. Mnoho jezdců pak dodala početná sovětská výprava a domácí ekipa, včetně tehdy úřadujících mistrů republiky Macek-Dobiáš.

Samotné rozjížďky pak přinesly velmi napínavé drama o přední příčky, v němž sehráli roli i vítězové ranního tréninku Macek-Dobiáš. V úvodní jízdě se od startu nejrychleji odlepili Timmermans a Brustmann, kteří v následném průběhu sváděli nekončící bitvu o první místo. Na svou stranu ho v závěru naklonil Timmermans, když jeho soupeř dvě kola před cílem odstoupil pro technickou závodu, prasklý řetěz. Na druhou pozici se posunuli výborně jedoucí Macek-Dobiáš! V popředí se držel i Peták, ale problém na sajdkáře ho odsunul na 16. místo. Do první desítky se vešel Vodenka.

Do druhé jízdy již z našich nenastoupil Novotný pro zranění. Start se tentokráte vyvedl nejlépe dvojici Meier-Lorenc před Bertramem a Brustmannem. Vítěz z předešlé jízdy Timermans se pohyboval až na osmém místě. Na předních místech se přitom měnily posádky. Nejdříve všechny za sebou táhl Meier, posléze Bertram, aby nakonec vítězství strhl Brustmann před stahujícího se Timmermannse. Závody velmi sedli sovětské dvojici Prjadejin-Zavjalov, která dojela jako čtvrtá a zajistila si nakonec celkové druhé místo. Z našich nejlépe dojeli na 5. místě Macek-Dobiáš, což jim vyneslo stupně vítězů!

Výsledky:

1. jízda: 1. Timmermans-Verhagen (NL), 2. Macek-Dobiáš (CS), 3. Prjadejin-Zavjalov (SSSR), 4. Fussenegger-Meusburger (A), 5. Nilsson-Johnsson (S), … 9. Vodenka-Taška, 13. Černý-Procházka, 16. Peták-Boukal, 17. Vinopal-Funda, 18. Hutira-Plhák, 19. Pelikán-Koddynek, 22. Dobita-Sekvard, 24. Toncar-Provazník, 27. Fremr-Špaček, 29. Háček-Šimůnek, 30. Novotný-Mošnička

2. jízda: 1. Brustmann-Kirchner (D), 2. Timmermans-Verhagen (NL), 3. Bertram-Stadelman (A), 4. Prjadejin-Zavjalov (SSSR), 5. Macek-Dobiáš (CS), … 9. Peták-Boukal (CS), 12. Vodenka-Taška, 14. Pokorný-Hotový, 15. Černý-Procházka, 17. Hutira-Plhák, 18. Vinopal-Funda, 23. Dopita-Sekvard, 24. Pelikán-Koddynek

Celkově: 1. Timmermans-Verhagen (NL), 2. Prjadejin-Zavjalov (SSSR), 3. Macek-Dobiáš (CS)

(joh)
Foto a video: Jiří Macek

5.11.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.