08.11.2020
Letošní sezonu MMČR side značně poznamenala celosvětová pandemie COVID-19 a následná omezení, která na jaře mnoho závodů odložila a některé zrušila. Nakonec lepšící se situace u nás dovolila zahájit ročník na konci srpna v Kramolíně. Dále se ještě stačil Jinín a Dobřany, ale následně nás znovu dostihla koronakrize. Dva zbývající podniky byly tak zrušeny. Mistři republiky vzešli z těch odjetých a stali se jimi bratři Jan a Pavel Boukalové.
sidecarcrossSidecarcross

Divák i přesto zhlédl zajímavé a dramatické závody. Na prvních dvou český šampionát navštívila špička světového sajdkárkrosu z Nizozemska, Belgie a Anglie.

V Kramolíně nastoupilo přes polovinu posádek ze zahraničí. V blátivých a deštivých rozjížďkách si právě zahraniční hvězdy vedly nejlépe. Celkově zvítězila nizozemsko-česká dvojice Veldman-Čermák před desetinásobným mistrem světa Willemsenem s Lebretonem a třetí anglicko-švýcarskou dvojicí Wilkinson-Cuche. Nejlépe z našich se umístili přeborníci na holeshoty bratři Boukalové na 4. místě. Bohužel úřadující mistři republiky Kolenčík-Hejhal laborovali s motorem a po odstoupení v první rozjížďce nenastoupili do té druhé.

Seriál pokračoval do Jinína, kam se chystala znovu zahraniční enkláva, včetně trojnásobného mistra světa Etienna Baxe z Nizozemska s Nicolasem Mussetem z Francie a dřívějšími mistry světa, belgicko-nizozemskou posádkou Marvin Vanluchene a Ben van den Bogaart. S nimi přijel také Lukáš Černý s francouzským spolujezdcem Chopinem a novým motorem JJD Jawa, který přes zimu prodělal nemalý vývoj a nově bylo uděláno vstřikování a elektrický startér. Samotné závody pak opanovali suverénní Bax-Musset. Překvapením byli Kolenčík-Hejhal. Svým výborným výkonem nejenže stíhali světové špičce, ale dokonce se jim povedlo se vměstnat na stupně vítězů mezi ně. Belgickému mistru světa Vanluchenovi se totiž nepovedla první jízda, ve které skončil až jako čtvrtý, ale vše si vynahradil druhým místem v té poslední. Stupně vítězů pak uniklo dvojici Veldman-Čermák, které se tentokráte nedařilo tolik jako v Kramolíně. Top pět pak uzavírali bratři Boukalové. Technické problémy pak stály lepší umístění posádku Černý-Chopin.

Jejich chvíle přišla na třetím podniku v Dobřanech. Do něj nastoupilo pouze deset posádek, včetně jediné ze zahraničí, na čemž se podepsala zhoršující se situace u nás s koronavirem. To dalo vyniknout ostatním českým posádkám. Jako v Kramolíně i v Dobřanech celý závodní den propršelo a jezdcům se naskytly velmi náročné blátivé podmínky. Nesjízdnost na některých místech zapříčinila výrazné zkrácení trati. Obě jízdy suverénně ovládli Černý-Chopin. Jako druzí za nimi skončili Herclíkové a na třetím místě se umístili Šroler-Zářecký.

Několik dnů poté byly poslední dva závody zrušeny a následně vyhlášeni i mistři. V průběžném pořadí MMČR side na tom bodově byli nejlépe bratři Boukalové, a proto získali mistrovský titul.

Konečné pořadí seriálu MMČR side 2020
top10:

1. Boukalové …............................................... 98 bodů
2. Veldman-Čermák (NED-CZE) …............ 85 b.
3. Herclíkové ….............................................. 84 b.
4. Šroler-Zářecký …...................................... 82 b.
5. Umgeher-Rottensteiner (AUS) ….......... 71 b.
6. Černý-Chopin (CZE-FRA) ….................. 70 b.
7. Peter-Zatloukal (GER-CZE) .…............. 54 b.
8. Pečové ….................................................. 53 b.
9. Kolenčík-Hejhal …................................... 51 b.
10. Bax-Musset (NED-FRA) …................... 50 b.

Statistika sezony MMČR side 2020:

počet závodů MMČR:   3
celkový počet zúčastněných posádek:   25
z toho zahraničních posádek:   15 (8x německá, 3x holandská, 2x belgická, 1x rakouská a anglická)
nejpočetnější národnost:   21x česká, 15x německá, 4x holandská, 3x francouzská a belgická, 2x rakouská, 1x anglická a švýcarská
nejvíce českých jezdců podle regionu:   7x Příbramsko, 5x Šumpersko, 4x Kramolín, 2x Benátsko, a Klášterecko, 1x Mostecko

nejdelší trať:   Jinín (1850m)
nejkratší trať:   Dobřany (1000m, zkrácena pro bláto)
nejvíce diváků:   asi Kramolín

V sezoně 2020 startovali i další tři kategorie side. V Přeboru ČR se stali mistry Procházka-Dubský, kteří vyhráli první závod v Kramolíně a následně posbírali mnoho bodů z umístění v první čtyřce. Na vícemistry dosáhli bývalí republikoví jezdci Poslušný-Rozhoň. Těm se povedlo dvakrát stanout na stupních vítězů. Trojku nejúspěšnějších pak uzavírali Tyrk-Krejčí, vítězové z posledního podniku v Dobřanech. Legendární Josef Peták s Václavem Hotovým skončili až za první pětkou, jelikož do některých jízd nenastoupili. Ve veteránech byla stejná dělba bodů u posádek na špici mezi Pečovými a Křížovými. O vítězi rozhodly poslední závody, které lépe dopadly pro Peče. Třetí místo pak patřilo Tyrkovi se Ševčíkem, kteří se nejlépe umístili v Dobřanech na třetí pozici. Několikanásobní mistři této kategorie Hutira-Plhák skončili až jako pátí, protože v Jiníně nestartovali v závodech, což je stálo body a výsledné umístění. Letošní nízká účast u klasiků a i špatné počasí daly vyniknout bratrům Bolfovým, kteří vyhráli poslední závod v Dobřanech. Startovali jako jediní a přídělem 50 bodů si získali titul mistrů v klasicích. Úřadujícím vítězům této kategorie Pokorný-Poledník nebylo nic platné, že vyhrali dva předešlé podniky, když nenastoupil v Dobřanech. Patřilo jim tak konečné druhé místo. Pódium pak s nimi uzavíral československý první mistr Jan Všetečka s Kožnarem.