13.11.2020
A s ním i my všichni ostatní vyhlížíme lepší zítřky, aby se neopakovala situace z letoška. Pro nekonání MS si tak Ondřej Čermák zkusil s novým týmem holandského jezdce Juliana Veldmana jen pár závodů. O setrvání u něj se Ondřej rozpovídal v našem interview, kde nejen odpovídal na „závodní“ otázky, ale i na osobní, třeba jak bojuje se strachem či jakou má životní vizi a komu nejvíce děkuje za podporu... Jestliže chcete vědět více, přejděte na rozhovor s Ondřejem!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Bezesporu ho můžeme počítat mezi naše nejlepší a nejúspěšnější spolujezdce, který český sajdkárkros má. Zejména se svým bratrem Tomášem dosáhl několikrát na český titul, ale hlavně se proslavili na MS, kde několikrát stanuli na stupních vítězů. Sám Ondřej pak také ve službách Daniela Willemsena vyhrál jednu GP!

PROFIL sajdkárkrosaře Ondřeje Čermáka:


datum narození:
27.2.1985
bydliště: Dublovice
stav: ženatý
povolání: řidič - záchranář ZZS
výška: 185
váha: 75
záliby mimo sajdy: kolo, běh, plavání, rodina
Na letošní sezonu, která nakonec vzhledem k pandemii dopadla, jak dopadla, jsi se dohodl na spolupráce s holandským jezdcem Julianem Veldmanem. Co tě přimělo k rozhodnutí se s ním dát dohromady? Měl jsi ještě jiné nabídky od jiných týmu?


Nabídek pár bylo, ale přesto vše jsem se rozhodl pro holandský tým, který jede na motoru Mega, jako jsme jeli s bráchou. Když si vybíráte jezdce, chcete jet v top 5, né-li ještě lépe. Nabídky od jezdců, kteří tak jezdí, byly dvě. V posledních sezónách s bráchou jsem párkrát stoupl na podium GP, a tak jsem věděl, že pokud se mám vrátit, tak na stejné úrovni, ne-li lepší. V tomto případě připadal v úvahu právě tým Veldman.


Každý jste ale z jiné země, což je asi velice náročné na cestování, plánování společných tréninků a vzajemném sladění. Někteří zahraniční spolujezdci se proto za svým týmem přestěhují a žijí v cizí zemi. Tvůj případ to není. Jak tedy zvládáte trénovat a připravovat se na sezonu?


Co se týče suché přípravy, každý trénuje sám. Julian preferuje trénink za řídítkama. Pro mě je suchá příprava o běhu a jízdě na kole. Co se týče společných tréninků, tak vždy plánujeme podle počasí a volna, které máme v práci. Velice dobře se na tréninkách doplňujeme. Julian má převážně zkušenosti z písečných tratí a já naopak z tvrdého povrchu.


Letos jste kvůli zrušení sezony MS nemohli ukázat naplno svůj potenciál. Budete tedy ve spolupráci pokračovat i v příští sezoně, která jak všichni doufáme, už proběhne normálně?


Ano. Pojedu. V našem týmu zůstává vše stejné jako v letošní sezóně, jen doufáme, že i po nevydařené sezóně kvůli pandemii budeme mít stále takovou podporu od sponzorů, abychom mohli odjet kompletní seriál GP.


Co můžeš prozradit na svůj nový tým? Je fungování v něm jiné, než si zažil u nás?


Doposud jsem odjel jen tréninky a jednodenní závody. Tým poznáte až po zátěži v závodech na GP. I přesto je momentálně v týmu atmosféra přátelská a motivace, včetně mechaniků, je dost veliká.


Když se vrátíme zpět k letošní, podivné sezoně, kdy se uskutečnilo jen pár domácích mistráků, co si z ní odnášíš?


Letos není co pořádně hodnotit. Zúčastnili jsme se dvou závodů mistrovství ČR a dvou holandských. I přesto, že se odjelo závodů více, pro nás to bylo dost ovlivněno zákazem cestování a následnou karanténou. I tak to hodnotím kladně, díky tomu jsme se mohli více zaměřit na techniku a připravit motor ještě lepší, než byl doposud.


Jestliže i příští sezonu pojedeš s Julianem, dali jste si dopředu nějaké cíle?


Jako letos, ty nejvyšší. Doufáme, že to klapne a bude to bez pandemie.


Čeho bys chtěl jako spolujezdce ještě dosáhnout?


V příštím roce zajet kompletní seriál GP.Která mistrovství plánujete odjet příští rok?


Holandsko, Česko a GP.


Čeká vás tedy mnoho závodů, což zajisté vyžaduje pořádnou zimní přípravu. Budeš se připravovat sám nebo využiješ služeb profesionálního trenéra?


Většinou sám, ale vždy trénink konzultuji a upravuji s kamarádem Tomášem Černohorským, který je členem Triatlon týmu Příbram, a trenérem Honzou Lehockým.


Ač se to nezdá při velké porci závodů a náročnosti našeho sportu, sajdkárkros není úplně profesionální sport a většina závodníků chodí do práce. Nejsi žádnou vyjímkou, když děláš ve zdravotnictví. Vyhoví ti v zaměstnání, když chceš odjet na závody?


V práci mi vycházejí maximálně vstříc, co se týče s rozpisem služeb. V letošním roce to byl opravdu problém, protože jednotlivé termíny závodů nešly plánovat kvůli jednotlivým zákazům ohledně pandemie. Termíny se neustále měnily.


Za svou kariéru jsi prodělal některá zranění, nejzávažnější bylo asi s kolenem. I přes ně dovolí ti tento stav zatížení na nejvyšší úrovni?


Na tuto otázku nedokážu sám sobě odpovědět. Tréninky a závody v letošním roce ukázaly, že dokážu ještě závodit na nejvyšší úrovni, ale jak jsem řekl u předchozí otázky, závody GP ukážou více.


Je možnost, že tě někdy uvidíme s bratrem Tomášem na sajdě?


Myslím si, že určitě ano, ale momentálně si užíváme společné chvíle s dětmi a závody řešíme jen okrajově. V této chvíli by to byla opravdu utopie znovu rozpohybovat celý tým, abychom mohli závodit opět na té nejvyšší úrovni, tak jak nás všichni znali.


Jak ty sám bojuješ se strachem? Přece jen není bohužel ani v sidecarcrossu zapovězené, že se občas někdo vážně zraní či dojde k tragédii.


Díky své profesi vím, že nikdo z nás neví den ani hodiny, co nás v životě může potkat.


Kolik času věnuješ pozávodní regeneraci? Dbáš také na sportovní, zdravou výživou?


Čím je člověk starší, tím více se soustředím na kompenzační cvičení a snažím se jíst zdravě. Co se týče jídla, není zvlášť specifické, mám rád svíčkou s knedlíkem, jen si to nedávám mezi závody.


O člověku občas hodně napoví, koho má za vzor, koho si váží a kdo ho inspiruje. Kdo je tvým sportovním či životním vzorem a proč?


Ze sidecarcrossu byla pro mě vždy největším vzorem posádka Sergis/Rasmanis. Profesorská jízda. MXGP závodech se mi líbí pracovitost Cairolliho


Co tvoje celková životní vize?


Umět žít na plný plyn a radovat se z maličkostí, spokojenost a zdraví v rodině.


Jak by znělo tvé závodní a životní motto?

Jako správný závodník vždy bojuju až do cíle!

Čemu (komu) rád věnuješ svůj volný čas, když už ti nějaký zbyde?


Ten věnuji nejradši své rodině, s dětmi se snažím užít každou volnou chvíli.
Jakou muziku posloucháš na zavodech a jaká tě dokáže namotivovat?


U mě jasná volba Dance music.


Kdybys dostal prostor, komu můžeš veřejně poděkovat, kdo by to byl?


Dlouhé roky za námi stáli rodiče, kteří nám vytvořili super podmínky, abychom mohli závodit na té nejvyšší úrovni. Momentálně je maximální podpora od mé manželky Adél… OPRAVDU VELKÉ DÍKY!! A samozřejmě by to nešlo za podpory všech našich dlouholetých hlavních partnerů! Envirmine-energo, Bama, Sitex, Josef Vondráček, BO motor oil, ACI, Mega-Rübig, Autoklub ČR, Triatlon team Příbram.
Za redakci Motolevel.com děkuji za poskytnutí rozhovoru a přeji Ti, ať se daří co možná nejlépe!
(joh)
Foto: Martin Husár, Zdeněk Růžička a Josef Hejnal

13.11.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.