22.11.2020
Znovu vybíráme z našeho archivu k historii sajdkárkrosu. Tentokráte jsme připravili opravdovou lahůdku pro sajdkárkrosové nadšence. Hodnotný materiál je podepřen televizním záznamem a dvěma amatérskými videi z 11. mezinárodního závodu v Ouběnicích, který se jel o víkendu 12.-13. dubna 1986. Můžete tak opět zavzpomínat na zašlou slávu Ouběnic.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatJedenáctý ročník mezinárodního sajdkárkrosu v Ouběnicích se nesmazatelně zapsal nabitou startovní listinou čítající kolem 50 posádek s kompletní světovou špičkou a dále i uspořádáním ploché dráhy den před finálovým závodem. Celá organizace s nabitým programem byla velmi náročná. „I počasí, které panovalo, nám nikterak neulehčovalo práci, neboť neustále padal sníh a rtuť pulsovala jako píst závodního motoru. Mnoho zahraničních jezdců se telefonicky dotazovalo, zda se závod vůbec pojede, neboť v západní Evropě panovala opravdová zima a mnoho dálnic bylo ve středu a čtvrtek těžko sjízdných,“ vzpomínal tehdy předseda pořádajícího klubu František Hejnal. A dále se rozpovídal o samotných závodech.


Kvalifikační závod

„Sobotní volný trénink a měřený trénink naznačil, kdo se bude vážně ucházet o místo na stupních vítězů. Nejrychlejší v tréninku byla nečekaně holandská dvojice van Gastel-van Bijl, potom favorité Bächtold-Fuss ze Švýcarska. Časový rozdíl mezi první a poslední měřenou posádkou byl dosti značný, 18 sekund, ovšem první desítka startujících byla zcela vyrovnaná. Našim posádkám se měřené tréninky vůbec nepovedly. Nejlepe ho odjel Bažant-Přibyl a až na devatenáctém místě skončili čs.favorité Peták-Tlučhoř. Faktem je, že po odchodu Jardy Petáka a zranění Josef Novotného nebyl nikdo, kdo by je nahradil.


Foto: S číslem 49 Peták-Tlučhoř

Neděle ráno, v 6 hodin ukazovala rtuť teploměru -2 stupně Celsia, ale obloha byla jasná, což bylo příslibem, že bude alespoň hezky. V provizorním kempu poblíž tratě, kde přenocovávalo pod stanem nejméně 1 500 diváků ze zahraničí, bylo ale rušno. Oproti jiným závodům na této trati bylo až do 9 hodin v parkovišti klid, neboť povinné tréninky a přejímky byly hotovy. Volný trénink, který byl od 10 hodin, protíná relativní klid v areálu. V parkovišti závodních strojů je těsno, ale přesto se tam ještě musí vejít 20 aut a závodních strojů, našich veteránů.

Odpoledne bylo chladno, ale sluncem zalitý areál dával tušit příjemnou atmosféru. Slavnostní nástup a představení účastníků proběhlo před kamerou Čs. televize. Závod měl daný přesný systém, který dával možnost pouze polovině posádek postoupit do finálové jízdy. Ze dvou skupin postoupilo 18 posádek přímo. Ostatní měli možnost jet opravnou jízdu, kde pouze 4 posádky dostaly "vstupenku" do finále."Hladký start skupiny A a průběh závodu rozděluje favority na přímé účastníky.

1. Graf - Furigo (CH)                                     6. Schwendimann - Stettler (CH)
2. Loreter - Kloo (Rak)                                7. Van Goch - Hurkmans (Luc)
3. Deschemacker - Vandendijck (B)        8. Königsdorfer - Forster (NSR)
4. Lenherr - Schadek (Licht)                      9. Bruil - Godschalk (NL)
5. Fussenegger - Finzgar (Rak)


Taktéž skupina B odstartovala hladce a druhý z ploché dráhy van Heugten - Kiggen (NL) jasně vítězí.

1. van Heugten - Kiggen (NL)           6. Fuhrer - Forster (CH)
2. Herren - Meusburger (CH)           7. Smit - Kiggen (NL)
3. Bächtold - Fuss (CH)                     8. Huwiller - Huwiller (CH)
4. Good - Hüsser (ANG-CH)              9. Mari Bens - Deutekom (NL)
5. Tony Bens - De Wild (NL)VIDEO 1: Záznam od Československé televize z MEZ Ouběnice 1986 i s kvalifikačními závody!
Finálový závod

O finále se pak dočítáme v časopise AZ Magazín, kde byla podrobně vylíčena reportáž z nedělního závodu.

„Do Ouběnic přijeli opravdu ti nejlepší z nejlepších. Organizátoři byli dokonce postaveni před problém, komu ze zahraničních jezdců odříci, protože kapacita tratě je omezena. Nakonec přísným sítem neprošlo 14 posádek, které si budou muset na návštěvu v Ouběnicích ještě počkat. Na startu však chyběl také pětinásobný mistr světa Robert Grogg, kterému se nedávno stala velká nepříjemnost. Shořela mu nová dílna a sklad motocyklů za cca 300 000 švýcarských franků. A tak se tento známý jezdec zúčastnil závodů alespoň jako čestný host.


VIDEO 2: Amatérské záběry z nedělního finále v Ouběnicích 1986 se slavnostním nástupem

Startovní listina, plná zvůčných jmen, slibovala velkou podívanou. Úřadující mistři světa Hansi Bächtold a Fritz Fussem, miláčkové místního publika, měli svůj den. Nebyli však sami. Velký závod jely i holandské posádky v čele s Ton van Heugtenem a Fritzem Kiggenem. Sportovní mistrovství prokázali jezdci z NSR, Anglie, SSSR, Lucemburska, Belgie, Itálie a dalších zemí. Poprvé odstartovali v Ouběnicích Na Kocábě také Cook-Steyntjes z daleké Austrálie. Nezůstat příliš pozadu se snažily také všechny naše reprezentační posádky. Opět se však ukázalo, že bojovnost a snaha nestačí, když jezdec nemá k dispozici kvalitní stroj.
Trať je náročná a o překvapení nebyla nouze. Během závodů odpadla i řada renomovaných jezdců. Všechny pády a kolize se naštěstí obešly bez větších zranění. S tvrdou kamenitou zemí se "seznámili" i protinožci, kterým u nás štěstí nepřálo.Finálový souboj dvojnásobných mistrů světa, Švýcarů a Holanďanů, přivedl do varu tisíce diváků na trati i u televizních obrazovek. Úřadující král sajdkárkrosu Hansi Bächtold se svým spolujezdcem se dostal několikrát do vedení před největším soupeřem Ton van Heugtenem. Několikrát však obdržel také příděl hlíny a drobného kamení, směřujících od zadního kola "létajících Holanďanů", když jezdil na druhé pozici. Tři kola před cílem se sympatický Hansi dostal definitivně do vedení, které za bouřlivých ovací diváků udžel až do cíle.

Skromný třicetiletý profesionální jezdec, idol ouběnických kluků, po závodě řekl: "Do Československa přijíždím rád. Máte skvělé publikum, které dovede ocenit dobrý výkon. To mě pak mobilizuje k maximálnímu nasazení. Diváci stáli na mé straně i v dnešní bitvě s van Heugtenem. Kéž bych měl takový úspěch jako dnes u vás také při seriálu mistrovství světa."


VIDEO 3: Pokračování rozjížďky a stupně vítězů
Výsledky finálové jízdy:

1. Bächtold - Fuss (CH)                           13. Königsdorfer - Forster (NSR)
2. van Heugten - Kiggen (NL)                14. Kremer - Schneider (NSR)
3. Good - Hüsser (CH)                             15. Osswald - Osswald (NSR)
4. Heinz - Schaerer (CH)                        16. Liebl - Gažík (NSR-ČS)
5. Lenherr - Schader (Licht)                 17. Graf - Furigo (CH)
6. Mari Bens - Deutekom (NL)              18. van Goch - Hurkmans (Lucem)
7. Schöni - Christ (CH)                            19. van Gastel - van Bijl (NL)
8. Führer - Forster (CH)                          20. Schwendiman - Stettler (CH)
9. Deschemacker - Vandendijck (B)   21. Smit - Kiggen (NL)
10. Bruil - Godschalk (NL)                      22. Tony Bens - De Wild (NL)
11. Huwiller - Huwiller (CH)                    23. Loreter - Kloo (Rak)
12. Fussenegger - Finzgar (Rak)           24. Royen - van Geloven (B)
(joh)
Foto a video: Osobní archiv

22.11.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.