07.12.2020
Letošní závodní motocyklová sezóna je minulostí. Bohužel se nemohla odjet tak, jak se původně předpokládalo a všechny šampionáty byly značně zredukovány. Zde jsou konečné výsledky mezinárodních mistrovství a přeborů silničních závodů motocyklů na závodních a přírodních okruzích.

Komise silničních závodů motocyklů při Autoklubu České republiky zveřejnila konečné výsledky všech svých letošních disciplín. Po zveřejnění výsledků MMČR – Miniracing tu jsou nyní výsledky šampionátů na závodních okruzích a přírodních okruzích. Pokud jde o hodnocení, stojí za připomenutí, že v Mezinárodním mistrovství České republiky se udělují body pouze při účasti pěti jezdců a více, u přeborů se počet jezdců při udělování bodů neřeší.

V této chvíli zatím není jasné, zda bude možné udělat slavnostní vyhlášení sezóny, kde by byli odměněni ti nejlepší závodníci. Pokud to situace dovolí, mohlo by se konat v roce 2021, ale pokud ne, budou ceny rozeslány. Vyhlašovaní jezdci budou s předstihem kontaktováni sekretariátem Autoklubu ČR.

MMČR závodní okruhy

Závody Mezinárodního mistrovství České republiky na závodních okruzích se letos opět jely při mezinárodním šampionátu Alpe Adria. Ještě před kritickou sezónou šampionát opustil promotér SH-Group a proto bylo pro všechny národní federace ještě těžší závody zorganizovat. I kvůli všem vládním opatřením musely být čtyři závodní podniky zrušeny. Závody se nakonec odjely pouze na Pannoniaringu a v Grobniku.

V rámci MMČR na závodních okruzích se jelo ve třídách Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000 Superbike. Bohužel účast ve třídě Superstock 1000 byla menší, než je limit pěti jezdců, takže zde se body neudělují. V nejslabší třídě letos bere titul Petr Svoboda z týmu WRP Wepol Racing. Tento tým může rovnou slavit dvakrát, protože ve třídě Superbike byl v této sezóně nejlepší Marek Červený se samými výhrami. Šestistovky ovládl také díky výhrám ve všech závodech Jiří Mrkývka.

MMČR ZO Superstock 300: 1. Petr Svoboda, 2. Lukáš Simon, 3. Jiří Nespěšný

MMČR ZO Superstock 600: 1. Jiří Mrkývka, 2. Patrik Carda, 3. Vojtěch Schwarz

MMČR ZO Superbike: 1. Marek Červený, 2. Jiří Brož, 3. Richard Balcar

MMČR a PČR přírodní okruhy

Největší vliv měla všechna opatření kvůli Covid-19 hlavně na závody na přírodních okruzích. Vzhledem k tomu, že jsou tyto závody divácky nejnavštěvovanější a zároveň jsou velice nabité startovní rošty, bylo pro většinu pořadatelů těžké všem nařízením vyhovět. Postupně tak většina pořadatelů závody odložila na příští sezónu. Bohužel jsme tak přišli o závody v Jičíně, Starém Městě, Hořicích a Branné. Díky spolupráci se Slovenskou motocyklovou federací se alespoň na konci srpna odjely závody v Trenčíně, ve kterých se nakonec rozhodlo o letošních celkových vítězích. Bohužel ve třídě MMČR 125 GP jeli jen čtyři jezdci, takže pro vyhodnocení nesplňují limit pěti účastníků.

Je škoda, že se letos nemohly lépe vyzkoušet novinky pro zlepšení kvality a atraktivnosti některých tříd. Letos měla na přírodních tratích opět fungovat bezpečnostní komise a všechny přírodní okruhy měly mít nově vypracované bezpečnostní příručky. Kromě toho se pracovalo na technických a sportovních řádech.

PČR JPHZM

Závodníci přeboru jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů si letos mohli užít jediné závody v Nepomuku. V Nepomuku šlo zároveň o jediné závody pod taktovkou AČR na našem území. Díky tomu byla v Nepomuku hojná jezdecká účast, což zároveň k trati přilákalo dost diváků.

PČR JPHZM: 1. Tomáš Svolinský, 2. Pavel Kačena, 3. Jaroslav Zatloukal

PČR Klasik

Stejně jako v moderních třídách přírodních okruhů byly téměř všechny závody zrušeny i pro rychlostní klasiky. Kdo chtěl bodovat v Přeboru ČR Klasik, musel také vyrazit do Trenčína. Jak již byly zmiňovány novinky pro přírodní tratě, nové věci byly plánované i pro třídy klasiků. Zde se před sezónou ladily hlavně technické řády a rozdělení na skupiny A a B pro jejich omlazení.

Josef Kubíček – delegát SZM na MMČR závodních okruzích

"Mezinárodní mistrovství ČR se jede jako součást Alpe Adria, ale bohužel bylo přímo výrazně omezeno vzniklou situací s Covid-19. Přesto ty podniky, které se odjely, nabídly velmi pěkné závody a kvalitní výkony všech zúčastněných jezdců. Za mne byli všichni účastníci mistrovství super. Všem Mistrům ČR blahopřeji a věřím v lepší sezonu roku 2021. Nezbývá nám nic víc, než si popřát hlavně zdraví a klidné svátky a našemu nej nej sportu, aby to vše překonal, vzešel z problémů (které nás určitě ještě všechny čekají) silnější a lepší."

Tomáš Jenčovský – člen komise SZM za přírodní okruhy

"Sezóna 2020 se mi z pohledu přírodních okruhů hodnotí velice těžko. Právě přírodní okruhy byly opatřeními proti šíření koronaviru asi nejvíce postiženou disciplínou v rámci závodů silničních motocyklů. Pořadatelé i přes velikou snahu nemohli tato opatření splnit, a tak jediným podnikem, který byl pod AČR na českém území odjet, byl Nepomucký trojúhelník pro jízdu pravidelnosti. Nepomuckým pořadatelům bych chtěl poděkovat za krásné závody v této těžké době. Rychlostní kategorie poté odjely svůj jediný podnik na letišti v Trenčíně. V současné době pracujeme na kalendáři pro rok 2021 a pevně věříme, že situace už bude příznivá. Mohu prozradit, že se dokonce jedná o zařazení úplně nového a poměrně atraktivního okruhu do seriálu MMČR a PČR na přírodních okruzích. Dále dokončujeme úpravy na sportovních řádech, abychom byli na start sezóny 2021 dobře připraveni. Na závěr bych chtěl popřát všem jezdcům, pořádajícím klubům, činovníkům i fanouškům přírodních okruhů úspěšný start roku 2021 a moc si přeji, abychom se na jaře sešli na začátku již plnohodnotné sezóny."

Matěj Smrž – předseda komise SZM

"K letošní sezóně toho bylo řečeno již hodně a jsem opravdu rád, že už je minulostí. Dovolím si shrnout to v bodech…

1. Miniracing – Jsem spokojený, daří se nám tvořit kalendáře, máme aktualizované sportovní řády, máme funkční systém hodnocení a vypsané třídy dávají smysl s ohledem na technická pravidla. Počet jezdců každým rokem stoupá a Miniracing i přes koronavir zažil velmi slušnou sezónu. V roce 2021 to bude ještě lepší, tím jsem si jistý. Nevidím zde žádné překážky, a především díky finanční podpoře Autoklubu se nám tento šampionát podařilo postavit na nohy!

2. PO, Klasik, JPHZM – Špatný rok, takřka všechny závody zrušeny! Děkuji chlapům z Nepomuku a kolegům ze SMF! Bez jejich práce by to byla jedna veliká nula! Nemám ale strach, bez „korony“ všechny tyto disciplíny fungují velice dobře a nebojím se o budoucnost těchto krásných závodů!

3. ZO (AA) – Jedním slovem „bída“! Nejen, že AAMU prožívala přes zimu křest ohněm při volbě nového vedení a hledání nového promotéra, ale ještě do toho všeho zasáhl koronavir. Dva závody v zahraničí jsou lepší než nic, ale samozřejmě je to špatný. Zde je situace velmi komplikovaná… Nezbývá než pracovat na tom, aby se to brzy změnilo k lepšímu. Dokážu si představit kalendář MMČR na závodních okruzích následovně: 2x Brno, 2x Most a další 4 závody v zahraničí – Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko.

Přeju všem hezké svátky a klidný konec roku. Brzy jistě na viděnou v lepších časech a věřím tomu, že už to bude bez korony!“