07.12.2020
Již sedm sezón má za sebou současný Přebor ČR side, který se jede při seriálu MMČR. Během nich si v něm získal pevné místo. Jak vůbec došlo k vytvoření nové kategorie, která se během krátké doby rozrostla o mnoho nových posádek? O počátcích a důvodech vzniku hovoří následující článek...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V 80. letech až 150 sajdkár?!

Přebor sám o sobě není v našem sajdkárkrosu ničím novým, ale již dříve u nás existoval. Snad největší boom zažíval v 70. a zejména v 80. letech v tehdejším Československu, kdy o sajdkárkros byl ohromný zájem. Dopomohly k tomu i poměry u nás, kdy všeobecně motorismu se těšil velké pozornosti a byl státem velmi podporovaný. I státní podniky jezdcům vycházely vstříc. Dalším neméně významným důvodem bylo i dosti složité vycestování na tehdejší Západ. I proto se u nás v 80. letech vyskytovalo až kolem 150 posádek (dle některých zdrojů), což činilo slušnou základnu! Mimo celostátní mistrovství se tak jel i tzv. přebor II. a III. výkonnostní kategorie. Z něj postupovalo vždy 6 posádek.

Až sametová revoluce na konci roku 1989 změnila nejen poměry u nás, ale také v sajdkárkrosu, kterému se v následujících letech snížil počet posádek. „Zejména z II. ligy začali ubývat jezdci. V zemi se rozjíždělo podnikání a tak mnozí mu dali přednost před závody, které peníze samozřejmě nevydělávají, ale spíše vysávají,“ odůvodňoval Karel Březina ve své knize „Sidecarcross od počátku do dneška“. A právě v 90. letech můžeme spatřovat konec tzv. přeboru, který se nakonec sloučil s mistrovstvím republiky.


Klíčení v soukromých soutěžích - Crossracing, Benátky a Chalupa cup...

Malá jiskřička na jeho vzkřísení se pomalu začínala rozhořívat až po několika letech v prvním desetiletí nového milénia, kdy vznikají soukromé „cupy“. Asi kolem roku 2009 se na Moravě objevil Crossracing cup quadcrossového závodníka Mariána Klíče, který otevíral pro třídy quad a MX. Postupně ale na něm začaly startovat i sajdkáry. Po x letech dostali zase příležitost nováčci zkusit si kvalitní závody s kratší délkou jízd, kde mohli přičichnout k atmosféře a vyjet se třeba pro mistrovství republiky. Zářným příkladem nám můžou posloužit bratři Hrochové, kteří zde začínali a nakonec se vyšvihli do republikové špičky. Bohužel tento oblíbený seriál po několika letech skončil.


Cesta bratrů Hrochových od hobby závodů po mistrovství světa a špičce českého sajdkárkrosu...


Linka předchůdce přeboru se nepřetrhla, když v roce 2013 na ni navázali v Benátkách nad Jizerou, kde se začínala rozrůstat nová sajdkárkrosová základna s novými tvářemi. Benátečtí pro ně pořádali hobby závody, kde si všichni nadšenci mohli ošahat sajdkárkrosovou techniku, jízdu a nabrat zkušenosti. S nimi začali startovat i veteráni.


Začli to veteráni!

Těm se dostávalo více a více prostoru i v seriálu MMČR side. V roce 2012 odpálili svou éru na vloženém závodě při MS sajdkár v Kramolíně, kam je sezval Josef Peták, který veteránské závody viděl v zahraničí. Povedlo se mu dát dohromady nejen naši bývalou špičku v čele s několikanásobným mistrem republiky Josefem Novotným, ale i zahraniční zvůčná jména, včetně čtyřnásobného mistra světa Hansi Bächtolda ze Švýcarska. Vše se nadmíru povedlo a u diváků vzbudilo jen kladné ohlasy, takže veteráni se pak do Kramolína vracejí na každé MS sajdkár. Jenže jen jednou se svézt za rok jim nestačilo.


Semínko přeboru může klíčit. Stupně vítězů veteránských posádek při MS sajdkár 2012


Vložené závody veteránů 2012-2013:

1. závod veteránů při MS side v Kramolíně 10.6.2012
1. Peták-Lundák, 2. Nijland-Steenbergen NED, 3. Schmid-Kalin GER-SUI, 4. Huber-Humm SUI, 5. Hutira-Plhák
startovalo 16 posádek, 7 mistrů republiky, 4x mistr světa Bächtold, z top10 MS – Schmidt nebo Lenherr



 

při MMČR side Mohelnice 8.9.2012
1.Peták-Lundák, 2. Hutira-Plhák, 3. Zatloukalové, 4. Ziemann-Ziemann, 5. Bažant-Přibyl
při MMČR side Březová nad Svitavou 29.9.2012
1. Peták-Lundák, 2. Rašovský-Šoupal, 3. Pelzer-Müller, 4. Ziemann-Ziemann, 5. Bažant-Přibyl
při MMČR side Ledeč nad Sázavou 28.8.2013
1. Simon-Sejk, 2. Peták-Lundák, 3. Tyle-Poledník
při MMČR side Mohelnice 28.9.2013
1. Peták-Lundák, 2. Tyle-Poledník, 3. Zatloukalové, 4. Ziemannove (GER), 5. Rašovský-Šoupal
při MMČR side Březová nad Svitavou
1.Tyle-Poledník, 2. Boubínové, 3. Ziemannové, 4. Horáček-Konečný, 5. Boubín-Vejsadová-Boubínová


Přebor ČR side spatřil světlo světa


Veteráni se pak začali objevovat i při republice, až nakonec jim byl v roce 2014 vytvořen šampionát – Přebor ČR side veterán. S vlnou nadšení veteránistů se začali ozývat i hobby závodníci, kterých v ten čas rychle přibývalo.

"Nápad s přeborem jsme vymysleli, když jsme viděli kolik začínajících a nových posádek startovalo v Benátkách a na Chalupa cupu, kde jeli bez licencí. Chtěli jsme jim nabídnout oficiální závod při seriálu MMČR side s licencí a pojištěním, aby byli lépe chráněni před možnými nepříznivými situacemi. Navíc se jim dostal i odpovídající standard od pořadatele s praporkáři, zdravotníky a sanitkou atd. Také se mohli dostat i do televize.Vyhověli jsme jim i ve zkrácení délky rozjížďky na 12 minut a dvě kola, aby závody lépe zvládli. Když se nám přihlásilo i hodně veteránů, vytvořili jsme pro ně další kategorie, např. nad 50 let. Samozřejmě, že hrály i ekonomické důvody na straně organizátorů závodů, kdy se jim zaplatilo startovné od více jezdců. Abychom přeborníky více motivovali, zavedli jsme postupový klíč, kdy dvě vítězné posádky postupují přímo do republiky, když se v přeboru vyjely,"
řekl nám Přemysl Hájek, zástupce side a quad při motokrosové komisi na AČR.



Dne 6.9.2015 na závodě MMČR side a quad v Kramolíně nastoupili po boku veteránistů i hobby jezdci. Ti se svého šampionátu dočkali následující rok. Od sezony 2019 pak přibyla k „hobíkům“ a veteránům i nová třída klasik.

„Třída veterán je pro jezdce věkové kategorie +40 a rozděluje se na podkategorie VETERÁN a VETERÁN KLASIK. Rozdíl mezi nimi je ve stáří motocyklech. Klasici jedou na sajdkárách do roku výroby 1985 a třída VETERÁN s motocykly identickými pro MM ČR a PČR,“
vysvětluje Přemysl Hájek. Všechny třídy PČR mají pak samostatné vyhlášení vítězů.


FAKTA:

  Veteráni Hobby
1.start ve vložených závodech při MMČR 2012-13 2015
oficiální mistrovství 2014 2016


Ve veteránech začal kralovat mistr republiky z roku 1999 - Stanislav Hutira se spolujezdcem Zdeňkem Plhákem a každý rok slavili mistra v přeboru. Až letošní podivná a zkrácená sezona korunovala nové krále této kategorie - dvojici Peč-Peč. Naopak u hobby se vítězové střídali, ale vždy ji renomé pozvedla motoristická legenda a dvojnásobný mistr republiky Josef Peták. Prvenství v ní však ještě nezískal. Největším sběračem titulů pak zůstává Radek Procházka. U nové třídy klasiků vládl v první sezoně Pokorný-Šimůnek a druhou ovládli Bolfové. Zde však každým rokem nastupuje nestárnoucí první mistr republiky Jan Všetečka.


Přehled mistrů přeboru 2014 - 2020:

  Přebor Veterán Klasik
2020 Procházka-Dubský Peč-Peč Bolf-Bolf
2019 Polívka-Rota Hutira-Plhák Pokorný-Šimůnek
2018 Lukášek-Peč Hutira-Plhák  
2017 Procházka-Ochtábec Hutira-Plhák  
2016 Hlava-Kříž Hutira-Plhák  
2015 Peták-Zoubek Hutira-Plhák  
2014   Hutira-Plhák  


Současný přebor si ihned získal své publikum, kterému nabídl další atraktivní závody sajdkár, v případě veteránistů i nostalgii po době minulé. Vždy ho honosil plný a nabušený startovní rošt, tak snad i nadále se jím bude moci chlubit!


Účast v přeboru 2014 - 2020:

  Přebor
Veterán
Klasik
Celkem
2020
15 8 4 27
2019
20 10 6 36
2018
30 10   40
2017
24 8   32
2016
25 9   34
2015
10 14   24
2014
  16   16



POZN.: Níže naleznete konečné výsledky ze všech sezón!




(joh)
Foto: Zdeněk Růžička a Josef Hejnal

7.12.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.