13.12.2020
Jako již tradičně otevíráme historické okénko, z něhož se podíváme do roku 1991, kdy se v tehdejším Československu na začátku září konala vrcholná motoristická událost. Ouběnice hostily finále mistrovství světa v sajdkárkrosu. Z něj přinášíme hodnotná videa – celý televizní záznam Čs.televize, její krátkou reportáž i záznam od zahraniční TV. Můžete se těšit i na pár fotografií a dobový tisk!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pro Ouběnice byla velká pocta, že se jim dostalo důvěry uspořádat velké finále MS sajdkár. Do něj vstupovali jako favorité Timmermans-Verhagen z Holandska, kteří měli už jen krůček k titulu mistra světa. I proto s nimi cestovala značná skupina fanoušků z Holandska, která s nimi chtěla slavit.


VIDEO 1.: Zahraniční krátká reportáž z ouběnického finále„Za ideálního počasí odstartoval před 10 000 až 12 000 diváky na závodišti a nějakým tím miliónem u televizních obrazovek do první jízdy Ramon, jako by ještě chtěl zkusit svou mizivou mistrovskou naději,“ se píše v dobovém tisku. Belgický jezdec Ramon pak skutečně jízdu vyhrál, ale nebylo mu to nic platné, protože vedoucí Timmermans skončil čtvrtý, což mu stačilo k zisku titulu. „To odpálilo ohňostroj radosti v táboře nizozemských fanoušků dosyta pomalovaných národními barvami,“ se dále praví. V druhé jízdě tak už o tolik nešlo. Jen Ramon si musel hlídat, aby ještě neskončil hůře než druhý. Odstartoval zase na špici, ale v 10. kole musel odstoupit pro poruchu. Naštěstí jeho pronásledovatelé neudělali více bodů, takže vícemistr mu i tak zůstal. Československé posádky, Novotný-Šimůnek a Peták-Boukal, na body nedosáhly. Ani jednu jízdu nedojely lépe než šestnáctí.

Samotnou Grand Prix ČSFR velmi kladně hodnotili novináři v zahraničí. Největší západoevropský motoristický týdeník MOTO – CROSS ENDURO ji dosti vychválil.


Výsledky GP ČSFR, Ouběnice 8.9.1991:

1.jízda: 1. Ramon-Strubbe (BEL), 2. Janssen-Varga (NED), 3. Gölz-Rommel (GER), 4. Timmermans-Verhagen (NED), 5. Morf-Bosshard (CH), 6. Lenherr-Weber (LICH), 7. Hüsser-Käser (CH), 8. Bens-Toonen (NED), 9. Rosskopf-Hanessdorfer (GER), 10. Mecene-Morgan (FRA)

2. jízda: 1. Janssen-Varga, 2. Lenherr-Weber, 3. Hüsser-Käser, 4. Morf-Bosshard, 5. Mecene-Morgan, 6. Timmermans-Verhagen, 7. Fusseneger-Meusburger (AUT), 8. Weinmann-Weinmann (GER), 9. Gölz-Rommel, 10. Brustmann-Kirchner (GER)

Konečné pořadí MS:
1. Timmermans (252 b.), 2. Ramon (245 b.), 3. Mecene (206 b.), 4. Netterscheid (199 b.), 5. Lenherr (173 b.), … 38. Novotný-Šimůnek (3 body), 42. Macek-Dobiáš (1.b)VIDEO 2.: Přenos Československé televize2. část:VIDEO 3.: Krátká reportáž od ČSTV


(joh)
Foto: Archiv Františka Hejnala

13.12.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.