07.01.2021
Jelikož nyní se veškerá motoristická pozornost stáčí k atuálně rozjeté nejtěžší dálkové soutěži Dakar Rally, zapátrali jsme, jestli nalezneme v bohaté historii tohoto závodu také sajdkárkrosovou stopu. Výsledek mile překvapil, že i sajdkárkrosaři na něj pronikli...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Sajdkárkrosové průkopníky, kteří se odhodlali si zkusit Paříž-Dakar, můžeme vysledovat již v začátcích této soutěže. Na dobrodružství, od kterého nevěděl, jak dopadne, se rozhodl několikanásobný mistr světa v sajdkárkrosu Ton van Heugten z Nizozemska se svým spolujezdcem Kiggenem. V lednu 1982 pak absolvovali 20 dní tortury a 10 000 km na speciální sajdkáře Yamaha EML.


FOTO: van Heugten-Kiggen na Paris-Dakar 1982


V dalších letech dle výsledků měli i své pokračovatele. Každopádně poslední sajdkára, která startovala na Dakaru, byla posádky Deprez-Devoldere v roce 2000. Lednová výzva toho ročníku musela být pořádná, protože vedla z Dakaru až do Kahiry. Můžeme ještě dodat, že ji podstoupili na sajdkáře EML / Yam 850 TDM. Po nich pak jakoby sajdkárkrosovou stopu zahladil prach.


FOTO: Deprez-Devolder na Dakar-Káhira 2000


Až v roce 2007 se na Dakar vydal desetinásobný mistr světa v side Daniel Willemsen z Nizozemska. Nikoliv však na sajdě, ale na motocyklu. Své zkušenosti a talent prodal i zde, když ve svém premiérovém ročníku skončil jako čtyřicátý osmý. Umístění pak vylepšil v roce 2009, kdy dojel do cíle jako jednadvacátý. Na posledním startu v roce 2012 už pak obsadil 38. místo.


FOTO: Daniel Willemsen na Dakaru 2012


A aby těch Nizozemců na Dakaru nebylo málo, kariéru si zde prodlužoval také dvojnásobný mistr světa v side Eimbert Timmermans. Ten naopak našel zalíbení mezi kamiony a jako řidič se velmi osvědčil.

Jak vidno, sajdkárkrosem se dá uplatnit i na slavném Dakaru, kde se ukázalo, že náročné etapy se dají projet i tříkolovým strojem. Na závěr se nabízí otázka, jestli se v příštích letech najde zase nějaký odvážlivec, který to na sajdě zkusí...?(joh)
Foto: archiv

7.1.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.