08.01.2021
Na youtube.com jsme narazili na velmi hodnotný TV záznam z počátku sajdkár ve Velké Británii. V roce 1961 se tam jel volný závod ve Weymouth. Uvidíte téměř prehistorické stroje zvláštní stavby, jak se brodí v bezedném blátě...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Že je Anglie kolébkou fotbalu, ví asi většina z nás, ale že je také kolébkou sajdkárkrosu? To asi málokdo a přeci. Byli to právě Angličané, kteří v motocyklu s přívěsným vozíkem viděli sportovní náčiní. Už v roce 1913 byly sajdkáry součástí mezinárodní šestidenní. Svůj boom ale zažily až po druhé světové válce, ve které jasně prokázaly, že se s nimi dá jezdit v terénu. V Belgii i Holandsku hned pochopili, že by to mohla být nová disciplína. V Anglii už s jízdami v terénu křížem krážem (criss-cross) začali a připravili pro jezdce této rychle se rozvíjející kategorii volné závody. Z jednoho pochází také záznam níže.

Konal se na začátku roku 1961 u pobřežního města Weymouth v anglickém hrabství Dorset u Lamanšského průlivu. Z dostupných pramenů ho vyhrál Ken Robertson.

Výsledky:

1ST: 1. KEN ROBERTSON 500 AJS, 2. RUFUS ROSE 650 TRIUMPH, 3. BOB HEWITT 500 SPECIAL
OPEN: 1. KEN ROBERTSON, 2. RUFUS ROSE, 3. GERRY CLEMENTS 500 ARIEL

Zdroj: www.thejohndaveypages.org, Karel Březina – Sidecarcross od počátku do dneška

(joh)
Ilustrační foto: archiv

8.1.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.