13.01.2021
Do našeho hledáčku se dostal také patnáctiletý závodník Daniel Mandys. V sezóně 2020 se na start závodů postavil v barvách MTX Racing Teamu. Mladý a talentovaný motokrosař z Pardubic zvládá kombinovat atletické závody s těmi motokrosovými. Jak se k závodění dostal a jak pomáhá své sestře s tréninky?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Osobně si tě poprvé pamatuji z roku 2014 a závodů Nova Motocross Cupu, kde jsi tenkrát závodil na pětašedesátce. Jaké byly tvé začátky na motorce?

Na motorce jsem začal, když mi byly dva roky. Dovedl mě k tomu táta, který také jezdil. V začátcích jsem se jen proháněl po ulicích okolo našeho baráku. Když mi bylo čerstvě šest let, tak jsme se s tátou vydali na naše první závody do Městečka Trnávka.

 

Jsi takovým všestranným sportovcem, byl motokros od začátku tvou hlavní prioritou?

Rozhodně ne! Odmalička jsem dělal všechny možné sporty přes plavání, hokej, horolezectví, gymnastiku až po atletiku, ale mě stejně nejvíc bavil motokros. Momentálně se denně věnuji atletice, kterou beru jako přípravu na motorku. Když jsou volné víkendy od motorek, tak jedu i na nějaké atletické závody.

 

Přes hobby cupy a závody krajského přeboru ses dostal na juniorský šampionát. Vzpomínáš si na první závod na MMČR?

První MMČR jsem jel v Ledči nad Sázavou, kde měly padesátky vložený závod při krajském přeboru. V tu dobu mi bylo sedm let. Další mistráky jsem jezdil až na pětašedesátce, ale pouze vybrané závody na blízkých tratích. Od roku 2016 jezdím pravidelně celý seriál juniorského šampionátu.

 

Na jaký moment dosavadní kariéry si vždy vzpomeneš?

Žádný jeden výjimečný moment nemám. Mám ohromně moc šťastných zážitků, na které rád vzpomínám. Bohužel tam jsou i ty smutné momenty, kterými jsou úrazy, na ty už není tak šťastné vzpomínání.

 

 

V loňském roce jsi přestoupil k novému MTX Racing Teamu a zaznamenal jsi neuvěřitelný progres. V čem ti změna pomohla?

Myslím, že neuvěřitelný progres přišel už o rok dříve v mojí první sezóně na dváce. Ale nový team mi rozhodně pomohl v mnoha ohledech. Měl jsem obrovskou chuť do závodění. Všechny ty loňské novinky mě hodně motivovaly.

 

Tvými týmovými kolegy byli Pavel Dvořáček, Kuba Mencl a Viki Lohniská. Pomáhali jste si nějak v přípravách nebo v tréninku?

Určitě jo, měli jsme hodně týmových tréninků. Hlavně s Pavlem jsme jezdili na tréninky společně a myslím, že nám to oběma hodně pomohlo.

 

Na seniorském MMČR v Pacově ses poprvé představil na čtyřtaktní dvěstěpadesátce. Vypadá to, že ti velká motorka vyhovuje…

Rozhodně mi vyhovuje! Rychle jsem se s ní skamarádil a myslím, že to bylo i vidět na mé jízdě. Bylo to zase něco nového a byl jsem znovu mnohem více motivován k závodění.

 

Nejlepší výsledek jsi zajel v Opatově, kde to dobře znáš. Vyhovuje ti tempo velkého mistráku?

Tempo nebylo špatné, ale vydržet v něm celý závod je už o něco horší.

 

Můžeš čtenářům prozradit plány na letošní sezónu 2021?

Mé plány na sezónu 2021 se bohužel odvíjejí od plánů Vlády České republiky. Ale jinak žádné velké změny oproti minulé sezóně v plánu nemám.

 

Jaká bude letošní zimní příprava? Skoro všechny vnitřní prostory jsou uzavřeny.

Bude rozhodně odlišná od těch předešlých, ale jako student sportovního gymnázia mám přístup i do některých vnitřních prostor. Takže zatím makám naplno pod vedením atletického trenéra. Připravuji se tím zároveň i na halové atletické závody.

 

 

Jsi ze závodní rodiny, závodí taťka a také tvoje ségra. Máte doma nějak rozdělené role na přípravy nebo po závodech?

Máme. My s tátou děláme věci kolem motorek, občas nám pomůže i ségra. Jinak takové práce jako uklízení karavanu, praní a vaření dělá hlavně mamka se ségrou.

 

Poradíš, jako zkušenější jezdec, ségře při trénincích?

Občas se snažím jí poradit. Ale přece jenom je to žena, a navíc jsem její mladší sourozenec, takže myslím, že všichni ví, jak to chodí… (smích)

 

Na jaké tratě se rád vracíš?

Do Opatova a Pacova.

 

A na kterou už se nikdy nechceš podívat?

Takovou trať nemám.

 

Stíháš kromě motokrosu i nějaké jiné koníčky a zájmy?

Jo, pokaždé si najdu alespoň chvilku na kámoše, holky a podobné aktivity. Podle mě je to důležité.

 

 

Potkali jsme se v lednu, v době konání nejtěžšího závodu světa Rallye Dakar. Sleduješ i jiné odvětví motorsportu? Právě například Dakar.

Ani moc ne, spíš jen tak co vidím na sociálních sítích a podobně. Teď se občas kouknu na nějaká videa z Dakaru. Přece jenom už tam závodí i borci, které znám osobně.

 

Vyzkoušel jsi i plochodrážní motorku. Můžeme očekávat tvou účast i v jiné moto disciplíně?

To zatím neplánuju. Zkouším to jen tak pro zábavu a nějaké to zpestření.

 

Čeho bys chtěl jednou v motokrosu dosáhnout?

Mým cílem je být hlavně zdravý. Zatím se tím neživím, takže je to furt jen zábava. Ale každopádně bych chtěl zkusit i závody v zahraničí.

 

Je v motokrosu někdo, kdo je tvou inspirací, tvým vzorem?

Když jsem byl malý, tak jsem chtěl jezdit jako táta, to už se mi povedlo. Od té doby koukám na ty, co jsou lepší a snažím se jim vyrovnat.

 

Je někdo, komu bys chtěl poděkovat?

Velké díky patří celé rodině, bez které bych nejezdil vůbec, dále určitě týmu, sponzorům a všem, co mi fandí nebo mě jakkoli pomáhají a podporují. Těch lidí, co mi za celou moji kariéru pomohli je hrozně moc a všem jim za to upřímně děkuji.

 

Připravil: Pavel Horák

Foto: Pavel Horák, Kristýna Dvořáčková, archiv jezdce

13. 1. 2021

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.