17.01.2021
Po zveřejnění článku o bohaté historii MS s přehledem všech mistrů přinášíme také statistiku s vítězi Grand Prix, ve které se dozvíte, kteří piloti a spolujezdci jsou nejúspěšnější. A v neposlední řadě se nabízí také pořadí národů. Jak si stojíme mezi elitou, napoví článek níže!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Asi nepřekvapí, že rekordmanem v počtu vyhraných GP je desetinásobní mistr světa Daniel Willemsen z Nizozemska, který atakuje již stovkovou hranici! V historických statistikách se tedy absolutně vymyká. Vždyť druhý za ním Kristers Sergis jich vyhrál o více než polovinu méně, tj. 45. Daniel je tak králem nejen tituly, ale i počtem vyhraných závodů MS!

V jednom interview nám i prozradil, co stálo za jeho vzestupem. „Obnáší to obrovské množství dřiny, času a peněz. Je to neskutečně náročné. Všichni od tebe očekávají jen vítězství, ale vždy to není tak jednoduché,“ přiznával nám. Zároveň dodává: „Uznávám mé 3 T - techniku, talent a trénink. Musíš mít dobrý motor a tlumiče, abys dojel všechny jízdy. Dále potřebuješ mít také talent. Můžeš posilovat, cvičit, mít motorku, mechaniky, ale bez talentu se nikam nedostaneš. A nakonec trénink. V zimě trávím mnoho času v posilovně a posléze na sajdě, kdy ji dostaneš do ruky a zúročíš tak síly z posilovny.“ Nabízí svůj recept na neporazitelnost.



Druhým v pořadí za ním je pětinásobný mistr světa Kristers Sergis z Lotyšska, jež udával tempo světového sajdkárkrosu v letech 1997-2002. V TOP 3 se pak nachází i úřádující trojnásobný mistr světa Etienne Bax z Nizozemska, jenž má na svém kontě 40 vyhraných GP. U něj je však velký potenciál, že sbírku ještě mnohonásobně navýší. I on sám si věří, že se tak stane. „Cílem je být mistrem světa a vyhrát více rozjížděk, než v posledních sezónách,“ doufá. Za ním jsou v pořadí už piloti, kteří svou kariéru dávno zakončili. Na čtvrtém se drží pětinásobný mistr Robert Grogg ze Švýcarska, jehož vláda spadá do 70. let v období mistrovství Evropy. Tehdy zvítězil na 30 podnicích. Nejlepší pětici uzavírá čtyřnásobný mistr světa Hansi Bächtold ze Švýcarska se 22 triumfy.

Do statistik se zapsal jako jediný z Čechů také Václav Rozehnal, který vyhrál jedinou GP v estonském Kivioli v roce 2011.

Naopak u spolujezdců je situace odlišná a více vyrovnanější. Nepřekvapí, že počet vítězství je u nich menší, jelikož v týmech dochází často k velkým rotacím, což odnášejí zejména mitfárové, kteří mění piloty. Nejvíce při sobě samozřejmě drží bratrské dvojice.

Nejúspěšnějším z nich je čtyřnásobný mistr světa Kaspars Stupelis z Lotyšska, jenž si na své konto mohl připsat 54 vyhraných GP. Následuje ho Belgičan Sven Verbrugge se 3 tituly a s 39 vyhranými GP. Na třetím místě figuruje pětinásobný mistr světa Artis Rasmanis z Lotyšska se 30 vítězstvími. Do top5 se ještě vešli Ben van den Bogaart z Nizozemska a Andreas Hüsser ze Švýcarska.

Jestliže v tabulce u pilotů máme jen jedno české jméno, pak u spolujezdců jsou hned tři. Ondřej Čermák a Přemysl Novotný vyhráli GP v zahraničním týmu. Jediný Marek Rozehnal v ryze českém se svým bratrem Václavem.


Nejvíce vyhraných GP (od 1971 do 2019):

TOP 10 řidičů:

1. Willemsen Daniel (NED) – 94
2. Sergis Kristers (LAT) – 45
3. Bax Etienne (NED) – 40
4. Grogg Robert (SUI) – 30
5. Bächtold Hansi (SUI) – 22
6. Van Heugten Ton (NED) – 19
7. Adriaenssen Ben (BEL) – 17
8. Weinmann Klaus (GER) – 16
9. Fuhrer Andreas (SUI) – 15
10. Janssen Benny (NED) – 11

Rozehnal Václav (CZE) – 1


Celkem 69 pilotů okusilo v průběhu historie MS slast vyhrát Grand Prix!


TOP 10 spolujezdců

1. Stupelis Kaspars (LAT) – 54
2. Verbrugge Sven (BEL) – 39
3. Rasmanis Artis (LAT) – 30
4. Van den Bogaart Ben (NED) – 26
5. Hüsser Andreas (SUI) – 22
6. Fuss Fritz (SUI) – 19
7. Weinmann Thomas (GER) – 18
8. Musset Nicolas (FRA) – 16
9. Grütter Reto (SUI) – 15
10. Willemsen Marcel (NED) – 13

Čermák Ondřej (CZE) – 1
Novotný Přemysl (CZE) – 1
Rozehnal Marek (CZE) – 1


Z vyhrané GP se radovalo celkem 95 spolujezdců!


Výhry GP podle zemí (řidiči):

1. Nizozemsko – 213
2. Švýcarsko – 98
3. Německo – 63
4. Belgie – 53
5. Lotyšsko – 52
6. Francie – 18
7. Velká Británie – 16
8. Rakousko – 11
9. Švédsko – 10
10. Dánsko – 3
11. Česko – 1
12. Rusko – 1



Ve statistických přehledech výše se jasně ukazuje, kdo točí kormidlem světového sajdkárkrosu. Dlouholetá éra nizozemských týmů se musela notně vrýt i do historických tabulek. Navíc jejich současné postavení je pořád neotřesitelné, takže se dá očekávat, že budou pořád připisovat další a další triumfy. Zastaví je někdo?



(joh)
Zdroj: memotocross.fr
Foto: Zdeněk Růžička

17.1.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.