19.01.2021
Mezinárodní mistrovství České republiky - Miniracing v posledních dvou sezónách prošlo několika zásadními změnami, které vedly ke zkvalitnění šampionátu a velice dobrému zaplnění startovních roštů. V návaznosti na to se plánuje i tato sezóna, tak si pojďme koncept sezóny 2021 představit.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Členové komise silničních závodů motocyklů při Autoklubu České republiky představují koncept letošní sezóny ve třídě MMČR - Miniracing. Změny tohoto šampionátu začaly být prováděny v roce 2019 a jak se ukázalo, vedly ke zkvalitnění šampionátu. Do závodů se přihlásila spousta jezdců a celkovou spokojenost dávali najevo nejen jezdci a týmy, ale i organizátoři. Samozřejmě, že se tehdy řešilo vylepšení některých nedokonalostí, které byly upraveny v sezóně 2020.

 

Vzhledem k pandemii Covid-19 Miniracing přišel o některé závody, když byly zrušeny první dva podniky loňského roku v Písku a Dlhé a také poslední závody sezóny na Slovakiaringu. I přes to všechno se v roce 2020 odjelo šest závodních víkendů a v nich jedenáct plnohodnotných jízd ve všech třídách. Jedna jízda na Slovakiaringu musela být u všech tříd zrušena kvůli nepřízni počasí. Kromě počtu závodů a jezdců v celkovém hodnocení stojí za připomenutí to, že stoupl počet jezdců v každém závodě, tedy že nedocházelo k výkyvům v účasti na různých podnicích a stabilně bylo na každém podniku přes osmdesát jezdců.

 

Za poslední dvě sezóny se potvrdilo, že změny v uspořádání podniků byly správným rozhodnutím a šampionát má potenciál do budoucna. Za dva roky se také vykrystalizovaly tři zásadní třídy s charakteristikami, které naplňují smysl juniorského šampionátu - tím je provést mladé závodníky kvalitním šampionátem juniorů od šesti do patnácti let věku a připravit je na přechod na velké okruhy. Jde o třídy Minimoto Junior A, Ohvale a Mini GP Open.

 

 

Třídy pro rok 2021

U některých tříd došlo ke změnám v technických pravidlech či věkových limitů. Konkrétně jede o třídy:

 

Ohvale 160 - třída je věkem 18ti let rozdělena na juniorskou a seniorskou kategorii, každá třída bude bodována zvlášť. Nově je povoleno použít aftermarketovou spojku se schopností omezení zpětného točivého momentu, tzv. anti-hopping/slipper clutch.

 

Mini GP Stock - třída byla oficiálně zrušena kvůli nedostatku jezdců, ale závodníci na motocyklech Honda NSF 100 mohou startovat ve třídě Ohvale 110.

 

Jawa 50 RS a GP - obě třídy byly sloučeny do Jawa 50 dle nových technických předpisů.

 

Mini GP Open - kvůli nedostatku motocyklů je umožněn start motocyklů MIR Moto5 2019, který výkonově odpovídá speciálům Metrakit s motory Honda CRF 150.

 

Vypsané třídy:

 • PW50 - 5 - 10 let
 • Minimoto Junior A - 6 - 10 let
 • Minimoto Junior B - 8 - 12 let
 • Senior Open 50 - od 12 let
 • Ohvale 110 - 7 - 15 let
 • Ohvale 160 Junior - 10 - 18 let
 • Ohvale 160 Senior - od 18 let
 • Mini GP Open - od 10 let
 • Jawa 50 - od 13 let

 

Součástí programu zůstanou ukázkové jízdy akademií pro začínající jezdce bez závodních licencí, a to dle pravidel z roku 2020.

 

Kalendář závodů 2021

Ještě před zahájením závodní sezóny mají jezdci k dispozici oficiální test včetně školení jezdců, zároveň pokračuje loni zahájená spolupráce se Slovenskou motocyklovou federací.

 

Kalendář závodů:

 • 27. 03. 2021              Písek                                         tréninkový kemp
 • 17. 04. 2021              Písek                                         MMČR a MSR-SP
 • 08. 05. 2021              Dlhá                                          MMČR a MSR-SP
 • 22. 05. 2021              Cheb                                         MMČR
 • 19. 06. 2021              Vysoké Mýto                           MMČR a MSR-SP       
 • 03. 07. 2021              Třinec                                       MMČR a MSR-SP       
 • 17. 07. 2021              Dlhá                                          MMČR a MSR-SP       
 • 14. 08. 2021              Cheb                                         MMČR a MSR-SP
 • 04. 09. 2021              Písek                                         MMČR
 • 18. 09. 2021              Slovakia Ring                           MMČR a MSR-SP
 •  

Kompletní informace pro nadcházející sezónu naleznete na oficiálním webu.

 

 

Aleš Eder - člen komise SZM za Miniracing

"Miniracing hlásí: Jsme připraveni! Přípravu na sezónu 2021 jsme zahájili loni na podzim. Máme hotový kalendář s devíti závodními sobotami a přípravným kempem. Drobně jsme upravili třídy a tam, kde jsme třídu zrušili - Mini GP Stock z důvodu nedostatku jezdců, umožníme všem, kteří by nadále chtěli jezdit s motocykly Honda NSF 100 závodit ve třídě Ohvale 110. Dále jsme rozdělili třídu Ohvale 160 na Junior a Senior. Nadále pokračujeme ve spolupráci se slovenskou motocyklovou federací, takže se podíváme i na Slovensko. Na sezónu se těšíme a pevně doufáme, že budeme moci závodit bez omezení."

 

Matěj Smrž - člen prezídia AČR a předseda komise SZM

"Pevně doufám, že všechny změny opět zkvalitní šampionát Miniracing a pokud se budeme v průběhu sezóny pohybovat okolo 90-100 jezdců napříč všemi disciplínami, budu opravdu spokojený. V technických pravidlech ani sportovních řádech jsme nevymýšleli žádné zásadní změny, pouze jsme na základě odezvi od jezdců a našich poznatků řády aktualizovali. Kalendář vypadá velice dobře a pokud nám to nepokazí nařízení vlády, máme se opravdu na co těšit. Jak je všem dobře známo, bez okruhů se na silničních motorkách závodit nedá, a proto všem okruhům v České republice pro Miniracing a slovenské motocyklové federaci patří veliké poděkování za jejich bezproblémovou komunikaci a domlouvání podmínek v takto složité době."

 

TZ Autoklubu ČR / SZM

Foto: Jaroslav Hanus

19. 1. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.