14.02.2021
Michaela Šmatová je na závodní scéně teprve krátkou dobu, ale její skrytý talent ukazuje, že se s ní musí počítat. Pro letošní sezónu ji čeká nová výzva - Women´s European Cup. Na startu sedmidílného seriálu tak můžeme očekávat dvě české závodnice. Co o sobě Michaela prozradila?
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jak jste se dostala k motorkám a jaká vlastně byla první motorka, na kterou jste se posadila?

K motorkám jsem se dostala přes bývalého přítele, se kterým jsem nejprve jezdila jako batůžek. Později jsem si udělala řidičák sk. A a začala jsem jezdit sama. První motorka, kterou jsem řídila byla Honda CBR500R, potom následovala Kawasaki Ninja 250R, Honda CBR600RR a Yamaha YZF-R3.

 

Byly motorky láskou na první pohled?

Ne, ale na druhý už ano… Ta pravá láska vznikla až na okruhu.

 

Z počátku jste jezdila na silnicích, poté přišel přechod na okruhy. Co bylo impulsem k tomu jít závodit?

Na silnici je to ježdění přeci jen o něčem jiném než na okruhu. Na uzavřené zabezpečené trati může člověk vyzkoušet limity své i stroje a trati opravdu naplno.

 

Svou první závodní sezónu jste absolvovala v roce 2019. Jaký byl první závodní rok?

První závodní rok byl nad očekávání úspěšný. Povedlo se mi zvítězit v českém šampionátu WildMotors Ladies Trophy a v německém Speedladies Cupu jsem skončila na 3. místě.

 

Na závodech jste byla kolikrát lepší než mužské osazenstvo. Jak vnímají muži na silničních závodech to, že je porazí žena?

Tak je jasný, že žádný muž nechce, aby ho porážela žena. To je jedna z věcí, které se vždycky v paddocku řeší nejvíc. Myslím si ale, že i mezi ženami je na trati hodně velká rivalita

 

Zaznamenal jsem váš pád v závěru sezóny 2019, kdy vás srazil jeden ze soupeřů. Co se tam stalo?

Na posledním podniku Speedladies Cupu v italském Misanu mi v posledním tréninku před závodem zkřížil jeden ze soupeřů dráhu a v plné rychlosti došlo ke kontaktu a zamáčknutí přední brzdy. Následoval můj pád přes řídítka, ze kterého si nic moc nepamatuji. Probrala jsem se až v Medical centru. Nejvíc to odnesla noha a kyčel, ve které mám dodnes titanové památky. Tento incident mě zároveň připravil o možnost celkového vítězství v šampionátu, který jsem do té doby průběžně vedla.

 

 

Sezóna 2020 byla asi nejzvláštnějších ze všech. Jaký jste měla závodní program a na jakém motocyklu jste závodila?

To, že byla velmi zvláštní, je asi všem jasné. V plánu byl AlpeAdria Cup, sledovali jsme European Women‘s Cup v rámci CIV. Přišel covid a došlo k velkým změnám v termínech, a proto jsem se rozhodla pro další sezónu na agenturách a zároveň došlo k přestupu do kategorie SSP 300 na motocykl Yamaha YZF R-3.

 

Stala jste se šampionkou Master Miss 2020, kdo byl vaším největším soupeřem?

Největším soupeřem byla asi nová motorka, která byla výkonově nejslabší v celém poli. Musela jsem si na ní zvyknout a změnit svůj jízdní styl. Samozřejmě byly na trati i soupeřky – musím zmínit Kristýnu Endalovou, Moniku Procházkovou, sestry Markétu a Nikole Bartoňovy a další.

 

Pro letošní sezónu vás čeká nová výzva! Přibližte, prosím, čtenářům, na co se můžou těšit.

Tento rok pojedu v holčičím šampionátu, který se koná v rámci italského mistrovství CIV na okruzích v Misanu, Mugellu a Rijece. Celé mistrovství má naplánováno 7 závodů. Dále je v plánu účast na Jarní ceně Brna v rámci Road Racingového mistrovství pořádaného CAMS.

 

Kalendář Women´s European Cupu čítá 7 závodů. Tři závody vás čekají v Mugellu, dva v Misanu a dva v Rijece. Na který okruh se těšíte nejvíce?

Tak určitě na Misano, i když na něj nemám nejlepší vzpomínky z důvodu výše zmiňovaného pádu a těžkého zranění. Nicméně tento okruh je můj oblíbený a mám ho ráda.

 

 

Co musí závodnice udělat pro to, aby se dostaly na start tohoto seriálu?

Mít hodně peněz nebo hodně sponzorů, vyplnit přihlášku a mít chuť do toho jít.

 

Během sezóny se připravujete třeba i v PitLandu nebo na motocyklech Ohvale. V čem je dobrá příprava na těchto minibicích?

Jednak dokáže uchovat a posílit dovednosti získané za řídítky velké motorky a zároveň rozvíjí cit pro jízdu v limitních situacích, kdy člověk i stroj jedou na hraně svých možností.

 

Jak probíhá vaše zimní příprava?

Chodím do fitka s osobní trenérkou, doma trénuji balanc, reakční rychlost a posiluji střed těla. Jezdím na kole a chodím trénovat na pitbiky a ohvale.

 

Kdo je vašim jezdeckým vzorem?

Alex Lowes

 

Chtěla byste na závěr něco vzkázat?

Děkuji všem sponzorům, co mi pomáhají v plnění mého snu. Také děkuji svým fanouškům za velkou podporu. Snad se letos uvidíme na tratích!

 

Pár faktů závěrem...

Jméno– Michaela Šmatová

Přezdívka– Mišule

Oblíbená hudba– Bob Sinclair

Oblíbený film– Fast and the Furious – Tokyo Drift

Zájmy mimo motorky– lyžování, kolo  

Oblíbené jídlo– sushi

Oblíbené pití– káva a RedBull Zero

První závod– březen 2019, Rijeka-Grobnik, Speedladies Cup

Nejoblíbenější okruh– Misano

Největší úspěch– celkové 3.místo v Speedladies Cupu 2019

Nejhorší zážitek– výlet vrtulníkem po pádu v Misanu 2019

Proč číslo #8 a #28– Číslo #8 je součtem dne a měsíce mého narození. Číslo #28 je součtem všech čísel v datu mého narození.

 

 

Připravil: Pavel Horák

Foto: Pavel Horák – Foto Kolín, DAFIT FILLA Racing Agency

14. 2. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
01.04.2021   02:29
Luca napsal(a):

Věk MŠ

Jen tak na úvod... Co takhle se příště registrovat pod jménem a příjmením? Pokud jde o věk Michaely, zkuste jí napsat na Facebooku, třeba se odpovědi dočkáte - https://www.facebook.com/Michaelasmatova8/ Ale jako správný gentleman byste měl vědět, že ženy věk veřejně prozrazovat rozhodně nemusejí.

29.03.2021   11:33
Anonym napsal(a):

Dobrý den, můžu se zeptat jaký je věk závodnice Michaely Šmatová. Pokud to není tajné