22.02.2021
Jen těžko byste na Příbramsku hledali většího nadšence do motorismu, než je legendární závodník Josef Peták. Loni znovu dostál slov a s odhodláním se vrhl do tří motoristických disciplín najednou. I přes pandemii zůstal v jednom kole. Závodil na sajdkáře na silnici i v terénu, aby následně řidítka vyměnil za volant v rally. Před jeho činorodostí a všestranností musí každý příznivec motorismu smeknout. Vše s grácií zvládl, jak je mu podobné a k tomu přidal i pár vavřínových věnců. Jak to viděl sám Pepík a co plánuje na letošek, se dočtete v našem rozhovoru s ním!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatV minulém roce si startoval ve třech odlišných motoristických disciplínách – v terénu, na silnici a v rally. Co tě vedlo k rozhodnutí jít si je všechny vyzkoušet v jedné sezoně?


Jsem rád, že jsem dostal nabídky, abych si mohl vyzkoušet zase něco nového, což byly dva starty na silniční sajdkáře a opět se trochu svézt v rally v úplně novém voze Mitsubishi Mirage Proto a první start v historicích s Nissanem Sunny Gti, s jakým jsem v autech začínal. Standardně jsme pak startovali s Vaškem Hotovým v sajdkárkrosu.

Jak bylo pro tebe náročné vše skloubit a zvládnout?

Vzhledem k pandemii se spousta závodů nejela, takže to nebylo tak hrozné. Problém byl pouze termínové kolize Rally Příbram a Nepomuckého trojúhelníku. Ten se kuriozně vyřešil naší havárií hned na první RZ, takže jsme ještě odpoledne stihli měřený trénink v Nepomuku. Z Dobřan jsme se zase přesouvali do Pačejova, kde jsme ještě večer stihli slavnostní start.

Připravoval jsi se na sezonu 2020 nějak speciálně, více než obvykle?


Příprava na sezonu 2020 probíhala standardně. Tím, že se na začátku rušily závody, jsme tedy s Vaškem trochu více trénovali na sajdě. Silniční sajdkáru jsme s Katkou připravili, asi 2x jsme se svezli a šlo se na to. V rally vše vyplynulo až během jara.Ve které disciplíně – sajdkárkros, rally a silniční sajdkáry – ses cítil nejlépe?

Nejsnažší to asi bylo v sajdkárkrosu. Tam jsme měli dost naježděno, takže rutina.

V sajdách již delší dobu nastupuješ s Václavem Hotovým. Oproti tomu posádku v dalších sportech si musel hledat. V rally i na silniční side s tebou nakonec jela Kateřina Rozeneková. Jak jste se dali dohromady?

Spolupráce s Katkou vznikla téměř náhodně. Někdy v zimě jsme se potkali a Katka mi nabídla, jestli s ní nechci jet na její sajdkáře Moto Guzzi jako řidič. Já jsem zrovna řešil otázku spolujezdce do rally, a tak jsem jí to nabídl a ona přijala. Pak jsme si to vyzkoušeli a fungovalo to.

Jaká z jmenovaných disciplíny byla pro tebe nejnáročnější, co se týče přípravy – sebe, financí, techniky... ?

Každá disciplína vyžaduje dobrou přípravu. Sajdkárkros je náročný fyzicky, hodně práce na motorce, rally zase na finance, silnice připravit dobře stroj.

Pandemií byla asi nejvíce zasažena sezona v sajdkárkrosu, kde se uskutečnily pouze tři závody. I přesto jak ji zpětně hodnotíš z pohledu tvého vystoupení?

Bylo mi líto, že se odjelo tak málo závodů. Připraveni jsme byli dobře, ale ty extrémní podmínky v Kramolíně a Dobřanech mě odradily.


FOTO: Vítězný závod s mitfárou Václavem Hotovým v Jiníně


K sajdkárkrosovému vítězství v Jiníně si přidával i poháry ze stupních vítězů v silniční sajdkáře s Kateřinou Rozenekovou. V jaké kategorii jste nastupovali, kolik závodů jste odjeli a jakých úspěchů jste dosáhli?

Na silniční sajdkáře startujeme ve veteránech s Moto Guzzi z roku 1972. Jeli jsme pouze 2 závody. V Nepomuku jsme obsadili, tuším, 9. místo na rychlost a 2. místo na pravidelnost. V Habřině na menším závodě jsme dojeli obě jízdy na 2. místě.

Jak se ti na silniční sajdkáře líbilo? Je to jiné než v terénu? Můžeš porovnat obě disciplíny, jestli je to těžší nebo lehčí?

Silniční sajkáry se mi líbí už dlouhá léta. Jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet. Je to naprosto něco jiného než sajdkárkros. Katka má spoustu zkušeností, takže mi to hodně usnadnila. Sajdkárkros je mnohem agresivnější, takže na silnici se musím krotit a jet plynule. Jsou tam vyšší rychlosti, takže je vše jinak. Průjezdy zatáček, brždění je odlišné. Co je lehčí nebo těžší, těžko určit. Vše potřebuje své.

 
FOTO: Josef Peták s Kateřinou Rozenekovou na silniční sajdkáře na Nepomuckém trojúhelníku a stupně vítězů ze závodu v Habřině

Poslední tvou disciplínou bylo rally. Jaký byl tvůj návrat do tohoto koloběhu a jak se vám vedlo na závodech rally?

V rally jsme startovali 3x. Na rally Bohemia jsem startoval s Jirkou Skořepou s úplně novým vozem Mitsubishi Mirage Proto, který měl v Čechách premiéru. Moc se nám nevedlo ani jezdecky, ani technicky. Auto mělo ještě různé dětské nemoci. Další start s tímto vozem byla rally Příbram, která pro nás s Katkou bohužel skončila havárií v páté zatáčce. Nepřipravil jsem tedy Katce moc příjemnou premiéru v rally. Posledním startem byla rally Pačejov, kde jsme startovali poprvé v historicích s Nissanem Sunny, s jakým jsem začínal závodění v autech. Tohle auto si koupil náš kamarád Vašek Žák a na Pačejov nám ho zapůjčil. První den jsme se rozkoukávali, ale druhý den na mokru jsme už pěkně sportovali.

 

FOTO: Rally Pačejov. Posádka Peták-Rozeneková v historicích s Nissanem Sunny

Už plánuješ, čeho se chceš zúčastnit letos? Uvidíme tě znovu na třech frontách – rally, silnice, terén?

Pokud pandemie dovolí a pojedou se všechny závody, tak se uzávodím. Měl bych jet celkem 18 závodů opět ve třech disciplínách.

Čeho bys chtěl ještě dosáhnout?

V mém věku již není potřeba něčeho dosahovat. Největší metou je svézt se ve zdraví a užít si to.

Tvé slovo závěrem...

Závěrem Všem přeji, aby už odezněla tahle zlá doba a mohlo se závodit. Zároveň díky všem pořadatelům, kteří pro nás závody pořádají a hlavně díky všem lidem kolem mě za podporu a pomoc.


Za redakci Motolevel.com děkujeme za poskytnutí rozhovoru a odpovědi na naše otázky. Dále ti, Pepo, přejeme hodně zdraví, síly a úspěšnou sezonu 2021!(joh)
Foto: Zdeněk Růžička, Jozef Cako, Josef Průša a Archiv Josef Petáka

21. 2. 2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.