20.03.2021
Monster Energy AMA Supercross má statut FIM World Campionship. A v západní zóně třídy SX 250 má letos svět dva zástupce: zkušeného Francouze Cedrica Soubeyrase a nováčka Němce Dominique Thuryho.

Osmadvacetiletý východní Němec s francouzskými kořeny, Dominique Thury ze Schneebergu u Chemnitz, Saské Kamenice, patřil řadu let k dobrým německým motokrosovým závodníkům a jako takového jsme ho uvítali několikrát i na našich tratích; naposledy v roce 2017 v dresu Buksa ADOS týmu při mistrovském závodě v Dalečíně. Dominique ale patřil taky k těm, kteří se nebáli umělých tratí a v zimních obdobích úspěšně závodil v evropských superkrosových seriálech. A tímto směrem obrátil teď svůj současný sportovní život.

Loni na podzim sdělil v emotivně zabarveném prohlášení svou frustraci z motokrosového dění v Německu, omezeného protikoronovými opatřeními, a oznámil, že končí svoji domácí závodní kariéru. Přešla zima a „Nique“ se objevil barvách hlavního sponzora, společnosti Weber Werke a jeho sportovní sekce Werkeholics na novém působišti – v prvním závodě AMA superkrosu západní zóny třídy SX 250 v Orlandu II. Postoupil úspěšně z kvalifikace, ale ze své rozjížďky, ani z opravné jízdy se neprotlačil do hlavního závodu. Podobně se mu vedlo na náročné trati v Daytoně i na zajímavém okruhu prvního závodu v Arlingtonu.

Nejnovější pokus byl ale úspěšný! Ve druhém závodě v Arlingtonu byl v rozjížďce jedenáctý a potřeboval dojet mezi prvními čtyřmi v opravné jízdě, aby postoupil do finálového závodu. A Nique dojel – dojel dokonce první a opravnou jízdu vyhrál! V hlavním závodě v Arlingtonu II, kde oslavil své první vítězství Hunter Lawrence, dojel Dominique Thury sedmnáctý a připsal si svých prvních šest bodů v mistrovství světa třídy SX 250 v roce 2021.

Jak je vidět, nejen na špici hlavního závodu, ale i v poli dalších jezdců se během závodního dne dějí zajímavé věci. Dostat se z šedesátky zájemců mezi dvavadvacet bodujících je příběhem, který stojí za to vyprávět. A protože Dominique vyprávět umí, jsou i jeho videoblogy, které vytváří, mezi jeho fanoušky oblíbené. Ať tedy má pořád o čem povídat!

Připravil: Petr Starý