02.04.2021
Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. A u rodiny Černých to platí dvojnásob. Jak otec Miloš, tak jeho syn Lukáš spojili svoji kariéru se sajdkárkrosem a dosáhli mnohých úspěchů. Z jejich kariéry zaujme pojítko s tratí v Mohelnici, kde oba dokázali zvítězit. Oba jejich triumfy dělí 24 let a jsou spojeny s životními událostmi rodiny.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Je až zarážející, jaké zajímavé příběhy se v závodní kariéře můžou odvíjet. Fanoušek či divák vidí jen závodní zápolení, ale co v sobě nosí samotní jezdci, v jaké životní etapě se nachází, co prožívají, co se děje za oponou, to už málokdo vidí a slyší.

Příkladem může být jeden z mnoha příběhů sajdkárkrosové rodiny Černých se závodem v Mohelnici. V roce 1988 na něm Miloš Černý triumfoval. Ostatně, co ho s ním provázelo a jaká životní změna ho čekala, se nám rozpovídal níže. O 24 let později ho napodobil jeho syn Lukáš, aby i on si podmanil Mohelnické lomy. I on přebíral ceny od stejných funkcionářů jako jeho otec před lety... U něj byla Mohelnice v roce 2012 zlomovým momentem kariéry...


Mohelnice, neděle 11.9.1988
Volný závod: 1. místo posádka Miloš Černý – Josef Přibyl
„Tenhle závod se konal v Mohelnici v neděli 11.9.1988. Je to jak včera. Měl jsem totiž týden před svatbou. Jel jsem tenkrát s Pípou na stroji VMC Honda 500. Den před tím jsme startovali na závodě v Kramolíně. Odtamtud jsme zajeli domů pro guláš a hurá do Mohelnice.

Cestovali jsme obytnou Avií. Já řídil a Pípa vzadu s klukama popíjel pivo. Celou cestu mi házeli dopředu zátky z flašek a křičeli tady máš náhradní lágry. Na trať jsme přijeli v noci. Jel s námi Pípy tchán pan Mrázek. Ráno, když jsme vstali, tak on už byl zpátky z lesa s plným košíkem hub a šel dělat k snídani smaženici.

Od rána se nám dařilo. Obě jízdy jsme s přehledem vyhráli. Druzí skončili Pavel a Jirka Boukalovi a třetí Komínkové. Vyhráli jsme tenkrát takové police. Máme jí dodnes. Pípa to hned študoval a hlásil: „Ty vole, děláno v CCCP“. V tu dobu už se u Marcely v břiše vyvíjel Lukáš.

Jinak trať v Mohelnici je pěkná, přírodní a náročná dráha. Vždy jsem tam rád jezdil,“
vyprávěl nám Miloš Černý.


Mohelnice, sobota 8.9.2012
MMČR side a quad: 1. místo Lukáš Černý – Radek Musil
Na předoposledním závodě republiky vyrukoval tým Lukáše Černého s novým spolujezdcem Radkem Musilem, s kterým se dohodl krátce před startem. Byl to také začátek jejich dlouholeté spolupráce a úspěchů na mezinárodním poli, kde si udělali velmi slušné jméno.

Zahájili ho, jak nejlíp to šlo. A sice vítězstvím na Mohelnických lomech. V první jízdě sice zaostali za suverénními mistry, bratry Rozehnalovými, ale v druhé rozjížďce využili jejich zaváhání a slavili vítězství. Na stupních si tak z prvního místa užívali ovacích publika.

Ceny pak přebíral Lukáš Černých z rukou dlouholetého činovníka Oldřicha Hájka, jako jeho otec Miloš před 24 lety!(joh)
Foto: Archiv Miloše Černého, Zdeněk Růžička

2.4.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.