04.04.2021
V neděli 4. dubna vyvrcholila závodem TISSOT Grand Prix of Doha, letošní druhý podnik světového šampionátu silničních motocyklů MotoGP. V závodě nechyběl v kategorii Moto3 Filip Salač, český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky. Tomu se příliš nevydařila sobotní kvalifikace a startovat musel z patnácté pozice. V závodě jel skvěle, několikrát vedl, ale ve třináctém kole bohužel po kolizi se Sasakim upadl a závod nedokončil.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pátek

První trénink vyšel Filipovi dobře. Zaznamenal čas 2:06,155 a s ním pěknou třetí pozici. Ve druhém tréninku se bohužel objevila tradiční bolest katarského okruhu a kategorie Moto3. Velmi dlouhá rovina nutí jezdce vyčkávat z důvodu potřeby slip streamu. Salač do druhého tréninku vyjel sám na nových pneumatikách a v maximálním tempu mu časomíra ukázala o půl vteřiny lepší čas než v prvním tréninku. V jeho závěru ho bohužel potrápili pomalejší jezdci a stále slabší výkon motocyklu na rovinách, který byl zřetelný již při prvním závodě minulý víkend. Výsledkem byl devatenáctý čas. Po první dni tak u českého jezdce přes pěkné postavení v prvním tréninku panuje zklamání a smutek.

 

Pátek máme za sebou. V prvním tréninku to nevypadalo úplně špatně, dojel jsem třetí a pocit byl dobrý, motorka docela jela. Ve druhém tréninku jsem v prvním výjezdu na nových pneumatikách jel sám. Jel jsem úplně na své hraně, motorka byla na limitu, měl jsem hodně co dělat, abych nespadl skoro ve všech zatáčkách. Dal jsem do toho všechno a byl to nějaký čas 2:05,5 myslím. Do posledního výjezdu jsme opět museli čekat. Hodně lidí to nechápe, ale tady v Kataru v kategorii jako je Moto3 se bez slip streamu zajet dobré kolo nedá, protože tady to udělá sekundu až sekundu a půl jen na té hlavní rovině, která má přes jeden kilometr. Všichni říkají, jak stále vyčkáváme a nedá se na to dívat, ale nevím, jestli je lepší vyjet rovnou sám a zahodit tu šanci anebo počkat a zkusit bojovat. My máme navíc další problém s tím, že jakmile jedu uprostřed skupiny tak motorka úplně nejede. Kdo koukal na minulý závod, tak si všiml. Takže když jsem dnes vyjel do posledního kola, tak mě do první zatáčky předjeli dva jezdci a už bylo to. Jsem strašně naštvaný a zároveň smutný. Byl bych úplně nejradši, kdyby se udělalo Superpole, jako to bylo dříve, tam by se ukázal jezdec. Uvidíme, není nic ztraceno, v zatáčkách jsem rychlý, předjíždět umím, pocit není úplně špatný, uvidíme zítra,“ zhodnotil páteční volné tréninky v Losail Filip Salač.

 

 

Sobota

V dopoledním třetím volném tréninku skončil český zástupce na dvanáctém místě. Celé pole jezdilo pomalejší časy než v pátek. Důvodem byl silný vítr a nafoukaný písek na trať. Podmínky tak byly velice těžké. „V ranním FP3 tréninku podmínky nebyly vůbec jednoduché, foukalo na trať hodně písku a celkově to klouzalo, ale dokázal jsem zajíždět stabilní časy sám, což bylo dobré. Trénink mě bavil, sice to bylo těžké, ale užíval jsem si to,“ zhodnotil Salač dopolední část dne.

 

V kvalifikaci bohužel přišlo zklamání, a to především z přístupu týmového kolegy. Dohodnutá strategie se nekonala a Filip tak v posledním rozhodujícím kole Q1 místo potřebného slip streamu táhl několik soupeřů, kteří ho poté přeskočili. „Při kvalifikaci jsme měli s týmovým kolegou Andrea Mignou dohodnutou určitou strategii, že mu pomohu a on pak mně. To bohužel moc neklaplo, protože mi ujel za najížděcím kolem. Celkově mi přišlo, že se mu moc nechtělo z boxů, ale snažil jsem se to zajet sám. Mohli jsme vidět, že zajet rychlé kolo sám je tady skoro nemožné, protože jsem jel fakt na hraně, technické sektory jsem měl dobré, ale jak přijdou rychlé pasáže, tak tam se člověk bez slip streamu neobejde. Dal jsem do toho všechno a mrzí mě, že výsledek je takový. Každopádně budu startovat okolo patnácté pozice, protože padlo několik penalizací a tady v Kataru víme z minulého víkendu, že není nic ztraceno. Důležité je se soustředit na závod, už se těším na zítra,“ neztrácí sebevědomí český zástupce.

 

 

Neděle

V dopoledním warm-upu český zástupce zaznamenal čas 2:07,453 a s ním celkovou čtrnáctou pozici. „Ráno ve warm-upu jsme zkoušeli motorku trochu snížit na předku, ale nefungovalo to tak, jak bychom chtěli. Na závod jsme to tedy vrátili na náš původní setting,“ okomentoval Salač dopolední část dne. V závodě měl Filip, stejně jako minulý víkend, skvělý start. Rychle se posouval polem vpřed a postupně se propracoval až do čela závodu. Slip stream na rovině v každém kole silně zahýbal pořadím. Český jezdec však po logickém propadu z čela vždy dokázal v technických částech poskočit před své soupeře. Zlom přišel ve třináctém kole. Filip ve druhé zatáčce po kontaktu s jezdcem týmu Red Bull KTM Tech 3 Ayumu Sasakim upadl a závod tím pro něj skončil.

 

Měl jsem docela dobrý start a během pár kol jsem se dostal na první místo. Poprvé v životě jsem vedl závod mistrovství světa, což je super! Snažil jsem se tlačit, nedal jsem nikomu ani metr, vždycky jsem se snažil jít dopředu. Jel jsem agresivně, chtěl jsem pořád být vpředu, tak jak to má být. Pak mi došlo, že je to zbytečné, protože závod bude ještě dlouhý, tak jsem si chtěl hlídat pozici okolo pátého místa. To se mi dařilo, ale pak přišel kontakt s jedním ze soupeřů. Myslím si, že to byl Sasaki, předjížděl jsem ho venkem. On jede stylem, že má hlavu nad motorkou a musel mě vidět, protože já jsem kontroloval jeho přední část motocyklu a on to najednou odrovnal. Myslím si, že to udělal schválně. Samozřejmě budou lidé, kteří řeknou, že důvodem bylo to, že jsem jel venkem. Byl to super závod, jsem spokojený. Motorka jela fantasticky a měla na vítězství. Měl jsem to dneska pod kontrolou a myslím si, že jsem všem ukázal, že na to mám, když motorka funguje. Jsem opravdu rád, musíme takto pokračovat v sezóně dál a bude to super. Děkuji všem za podporu,“ zhodnotil dnešní závod český reprezentant.

 

 

TZ Autoklubu ČR

Foto: Snipers Team

4. 4. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.