12.04.2021
V historických tabulkách figuruje na druhém místě se ziskem pěti titulů Mistrovství Evropy a Poháru FIM, tehdejších předchůdkyní Mistrovství světa sajdkár. Nejslavnější období tohoto švýcarského jezdce je zasazeno právě do ranného desetiletí sajdkárkrosu do 70. let, kde sbíral jeden zlatý vavřín za druhým! S počtem vyhraných GP závodů se řadí na historické 4. místo. O něm jsme připravili menší medailonek, který dokresluje i dobové video z jeho závodní kariéry. Výraznou stopu zanechal i v bývalém Československu, kam se rád vracel na mezinárodní závody do Ouběnic.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

ÚSPĚCHY

Robert Grogg, narozen v roce 1948, je bývalý švýcarský jezdec v sidecarcrossu a trojnásobný mistr Evropy. Soutěž vyhrál v letech 1976, 1977 a 1978 spolu se svým spolujezdcem Andreasem Hüsserem. V letech 1972 a 1974 také dvakrát vyhrál Pohár FIM, což byl předchůdce evropského šampionátu. Kromě svých triumfů v Poháru FIM a Mistrovství Evropy vyhrál devětkrát také švýcarský národní šampionát v sidecarcrossu, z toho osm titulů v letech 1971 až 1978 a devátý v roce 1980. Grogg ovládl švýcarskou a evropskou scénu sajdkárkrosu v 70. letech, když jezdil na sajdkáře poháněné britským motorem Norton, posléze i na Yamaze. Jeho dominance skončila v roce 1980, když byl evropský šampionát přejmenován na mistrovství světa.




PODROBNOSTI z jeho KARIÉRY


Když se vrátíme k prvopočátkům jeho kariéry, začínal v 17 letech na sólo motocyklu. Závodil na něm až do roku 1970, kdy přesedlal na sajdkárkros. Hned byl součástí zahajovací sezóny evropského mistrovství, z kterého se později nakonec stalo mistrovství světa v sajdkárkrosu.



V roce 1971 se ale soutěžilo pod hlavičkou Pohár FIM. Groggovi dělal spolujezdce krajan Gerhard Martinez a zkusil si s ním jen jednu Velkou cenu Švýcarska, kde skončili osmí. Naopak národního šampionátu se zúčastnili celého a s velkým úspěchem. Získali totiž svůj první domácí titul, když porazili Lorenza Hallera o jediný bod! Grogg tím odstartoval domácí nadvládu. Ve švýcarském mistráku od té doby vládl nepřetržitě až do roku 1978, přičemž jeho hlavními konkurenty byl Haller a budoucí mistr světa Emil Bollhalder.

Po první epizodě v Poháru FIM si ho v roce 1972 podmanil, když ho vyhrál ještě s Martinezem a znovu o jediný bod před šampiónem z minulé sezóny Rikuse Lubbersem. Následující sezonu vyměnil spolujezdce za Andrease Grabnera, ale na trofej FIM nedosáhl. Obral ho o ni Haller. Vzal si ji zpět až v roce 1974, když porazil Rakušany Bruna Schneidera a Wernera Finka.


Americká stopa

V té době se také vydal přes velkou louži do USA, aby si podmanil zdejší publikum. A podařilo se! Nejenže tamní konkurenci převálcoval a prodal své jezdecké umění i formu, ale jako první Evropan dokonce vyhrál americký šampionát organizovaný AMA! Naplno zužitkoval své nepřeberné zkušenosti z domova.


Úspěchy na evropském šampionátu

Z Poháru FIM se v roce 1975 stalo Mistrovství Evropy v sajdkárkrosu a hned v něm Grogg s Grabnerem sahali po titulu, který jim unikl jen o pouhé dva body. Na následující čtyři sezóny se Grogg dohodl na spolupráci s Andreasem Hüsserem jako spolujezdcem. Nové složení se okamžitě osvědčilo. Grogg a Hüsser začali dominovat v Mistrovství Evropy a třikrát po sobě se stali mistry (1976-78)!


Starty v Československu, Ouběnice a Franta Hejnal


FOTO: Vlevo František Hejnal na návštěvě u Roberta Grogga. Na druhé fotografii stupně vítězů z MEZ Ouběnice 9.4.1978, první Grogg-Hüsser, druzí Rüeg-Büser a třetí Zatloukal-Gažík


V době své největší slávy se Robert Grogg ukázal i v Československu. Tehdejší největší sajdkárkrosovou hvězdu se podařilo přemluvit ke startu na mezinárodním závodě v Ouběnicích, kam ho pozvala osobnost tamního klubu a československého sajdkárkrosu František Hejnal. „Bez jakékoliv společenské zdvořilosti, byl to jeden z nejhezčích sportovních podniků, jaký jsem kdy zažil. Nejen samotný závod, atmosféra v hledišti, ale také to co se dělo před závodem i po něm. Připadal jsem si jako na zdařilé lidové slavnosti. Nejen já, všichni ostatní účastníci byli nadšení a mohu vás ubezpečit, že o Ouběnicích se mezi jezdci hovoří dodnes,“ řekl o ouběnickém podniku Robert Grogg, proto se i tam několikrát rád vrátil. Třikrát ho i dokonce vyhrál!


FOTO: Nástup jezdců při slavnostním zahájení prvního mezinárodního závodu v Ouběnicích 1975. Na druhé foto start z finálové jízdy 1978. Se 14 Grogg-Hüsser.


Závěr kariéry...



Na přelomu 70. a 80. let se už tolik tomuto úspěšnému Švýcarovi nedařilo. Stačil ještě na druhé místo v Evropě i ve Švýcarsku. Bylo to ale v době, kdy procházel tým Grogga nešťastným obdobím. Jeho spolujezdec Andreas Hüsser si zlomil nohu a Grogg musel angažovat někoho jiného. Svůj poslední švýcarský titul vyhrál v roce 1980 se spolujezdcem Alfredem Schacherem.

Na dřívejší prvenství v ME už v novém pojetí MS nenavázal. V jeho prvním ročníku skončil na pátém místě, což zopakoval i v sezoně 1982, to už zase s Hüsserem.

Svou kariéru pak zakončil o dvě léta později, kdy už nestačil na konkurenci a nemohl zopakovat úspěchy ze 70. let. Ke sklonku už závodil jen na vybraných podnicích, než své účinkováni v sajdkárkrosu ukončil. Jeho dlouholetý parťák Hüsser ještě jezdil a na konci 80. let získal dva světové titulu v sajdkáře svého dvojčete Christopha.


Soukromý život Roberta Grogga




Během závodní kariéry se mu narodily dvě děti. Nyní provozuje motocyklový podnik ve švýcarském Deitingenu.


BILANCE:




Mistrovství Evropy:


3x titul mistra: 1976, 1977, 1978
2x vícemistr: 1975, 1979

FIM-Cup:

2x vítěz: 1972, 1974
1x vícemistr: 1973

Mistrovství Švýcarska:

9x mistr: 1971–1978, 1980
2x vícemistr: 1979, 1982

Pozn.: Na kompletní vizitku legendárního Roberta Grogga se můžete podívat ZDE!



(joh)
Foto: Osobní archiv a Facebook

12.4.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.