02.05.2021
V neděli 2. května vyvrcholil letošní čtvrtý závod světového šampionátu silničních motocyklů. V závodě nechyběl v kategorii Moto3 Filip Salač, český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky. Ten do závodu startoval z dvanáctého místa, ale v jeho průběhu se pohyboval mimo bodované pozice. Po divokém posledním kole se však na dvanáctou pozici vrátil a připsal si další čtyři body. I přes zisk čtyř bodů za dvanáctou pozici se Filip v šampionátu propadl na osmnácté místo. Kolotoč MotoGP teď čeká jeden víkend pauza, poté se jezdci utkají o další mistrovské body ve francouzském Le Mans. To patří mezi oblíbené okruhy našeho jezdce, v loňském roce zde bodoval, a nejen čeští fanoušci budou věřit, že se mu zde bude dařit i letos.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pátek

Oba páteční tréninky hodnotil český jezdec jako těžké. Nejen on bojoval hlavně s přilnavostí tratě. V prvním volném tréninku zaznamenal čas 1:47,397, který odpoledne vylepšil téměř o vteřinu. Soupeři tolik nezrychlili, dvanáctou pozici ve druhém tréninku tak nehodnotí negativně.

 

Dnes byl hodně těžký den. Přilnavost tady v Jerezu není moc vysoká, hodně to klouzalo jak ráno, tak odpoledne. Trápil jsem se s nastavením motorky. Výjezdy nebyly zase tak špatné, ale nemohl jsem motocykl zastavit. Nakonec jsem byl myslím dvanáctý, což není úplně špatné. Na zítra musíme změnit nastavení, protože bylo příliš měkké v přední části motocyklu. Už se těším na zítra, pokusím se zabojovat o přímý postup do Q2 a doufám, že to letos poprvé konečně vyjde. Chci se hlavně soustředit na nastavení motocyklu pro závod než na rychlá kola, abych měl šanci bojovat vpředu a předjíždět,“ okomentoval páteční den Filip Salač.

 

 

Sobota

Poslední trénink znamenal pro Filipa páté místo a opět časové zlepšení oproti předchozímu tréninku. „Ráno ve třetím tréninku se mi podařilo zajet pátý čas, zajel jsem dvě rychlá kola po sobě a postoupil jsem rovnou do Q2, to bylo super,“ oddechl si Filip a mohl poprvé v sezóně sledovat Q1 jen z pozice diváka. V kvalifikaci nasadil s týmem nejdříve tvrdší sadu pneumatik a podařilo se mu zajet dobré kolo, to bohužel již nestihl vylepšit a výsledkem je dvanáctá pozice.

 

Pro kvalifikaci jsme nic neměnili, do prvního výjezdu jsem měl horší pneumatiky a zajel jsem čas okolo 1:46,5, byla to tvrdší sada. To bylo docela dobré a držel jsem se okolo osmého místa. Když jsme vyjeli podruhé, tak jsem absolutně nevěděl, že zbývá tak málo času. Bavili jsme se, že je to čas na jedno kolo, říkal jsem si, že je to dobré, ale když jsem vyjel, projeli jsme cílem sekundu po limitu, ani jsem neviděl šachovnicovou vlajku. Pokračoval jsem v tom kole dál, jel jsem myslím za Masiou a zajel jsem čas 1:46,2. Ten se mi bohužel nepočítal, je to škoda, protože by to bylo zhruba na sedmé místo. Takhle jsem dvanáctý, nevadí, je to dobrá pozice, lepší než dvacátá jako v předchozích závodech. Je to moje nejlepší kvalifikace letošního roku. Teď nám nezbývá než se připravit na závod a doladit nastavení, aby se dalo dobře předjíždět. Už se těším na zítra, děkuji všem, kteří mi věří,“ okomentoval sobotní kvalifikaci Salač.

 

 

Neděle

Ranní warm-up znamenal pro Filipa dvacáté místo a spokojenost před závodem. „Warm-up byl docela dobrý, i když jsme opět vyjížděli na tvrdé sadě pneumatik, na kterých jsme chtěli jet i závod. Byla zima, asfalt měl ráno okolo jedenácti stupňů a guma se roztrhala, fungovala tedy jen první tři kola a poté to začalo dost klouzat,“ popsal dopolední část neděle Salač.

 

„Do závodu jsme nic neměnili, měl jsem dobrý start, ale v prvním sektoru jsem měl kontakt se soupeřem a málem jsem spadl. To mě rozhodilo a předjelo mě hodně soupeřů, až jsem se propadl na jednadvacátou pozici. Pak jsem se snažil jít dopředu, ale měl jsem opět problém. Stejně jako v loňském roce, když je zatáčka na jedničku, kde se hodně brzdí, nemohu zastavit motorku kvůli tomu, že jede strašně smykem. Dnes jsem měl i problém, že buď motorka jela hodně smykem, nebo to naopak bylo naprosto bez enginebrake. Nevím, co se tam stalo. Poté jsme jeli ve skupince asi tři vteřiny za čelem závodu. Jezdec, za kterým jsem celou dobu jel, ztrácel olej z motocyklu a ten mi stříkal přímo na přední kolo. Stále jsem měl co dělat, abych nespadl a nechápal jsem, z čeho to bylo. Když jsem přijel do boxů, mechanici říkali, že mám celý motocykl od oleje i já jsem byl od oleje. Dnes to tedy byly utrpěné body, už se těším do Le Mans, tam to bude na 100% lepší, protože tam to mám rád a ty zatáčky tam jsou v pohodě, ale musíme se zlepšit, protože takhle to nejde. Musíme se soustředit, aby nastavení motocyklu bylo takové, jaké bych potřeboval,“ zhodnotil čtvrtý závod sezóny Filip Salač.

 

 

TZ Autoklubu ČR

Foto: Snipers Team

2. 5. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.