25.05.2021
V rozsáhlém maďarském motokrosovém areálu Piliscsév se o víkendu konal druhý závod zdejšího šampionátu. Sobotní program byl doplněn o závody hobby jezdců, veteránů a doplňující závody kategorie Classic. V neděli se představili klasické mistrákové třídy. Na perfektně připravené a široké trati soupeřili společně s maďarskými závodníky hlavně zástupci z České republiky, Slovenska, Rumunska a Slovinska. Nechyběl ani zámořský závodník! Kromě zázemí pro jezdce připravili pořadatelé i plný servis pro diváky, společně s živým vysíláním, live rozhovory a obrovskou obrazovkou, která přinášela aktuální informace o dění na trati. Celým víkendem provázela komentátorská dvojice Tibor Kajtár a Evžen Zadražil. Jak si vedli naši závodníci, se dočtete v připraveném souhrnu! Naleznete zde i odkaz na galerii ze závodu!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

SOBOTA

MX1

V sobotní nejsilnější třídě se nejlépe dařilo Honzovi Srncovi, kterému trať perfektně sedla. V obou rozjížďkách bral holeshot. „Když jsme v pátek přijeli k trati, byl jsem z toho dost pos*aný, ale když jsem na trať vyjel na motorce, zjistil jsem, že to je brutální porno,“ neskrýval emoce Jan Srnec. „Závody hodnotím oproti Esztergomu velmi dobře, byla zde větší konkurence, takže za mě to byl parádní víkend. Díky Davidu Černohousovi mi perfektně fungovala motorka, dostal jsem špičkový dresy od X-Graphix a super hadry od Brumla.com. Za podporu děkuji i firmě Rosmont.“ Společně s ním se na stupně vítězů postavili také domácí Marcell Nagy a Péter Henzer.

 

Celkové výsledky:

1. #112 Srnec Jan – CZE – 50 bodů

2. #6 Nagy Marcell Máté – HUN – 42 bodů (Langer Motorsport Zomba)

3. #89 Henzer Péter – HUN – 38 bodů (Ácsi Motoracing Team SE)

4. #869 Kovács Kornél – HUN – 37 bodů (Lécz Motorsport Egyesulet)

5. #433 Klippeů Péter – HUN – 34 bodů (MAMI Team Fehér)

 

 

SENIOR VETERÁN

Spojené rozjížďce tří tříd vždy dominoval domácí matador Kornél Németh, kterého známe i z působení na českém šampionátu. Ten ovládl svou třídu Senior Extra. Ve třídě Senior Veterán nás reprezentoval vítěz Jindřich Hrabica, který dokázal nejrychlejším maďarským veteránům slušně sekundovat. „Na trať v Piliscsévu jsem se těšil tak napůl, protože vím, jak je to těžká trať. Já nemám moc čas trénovat, ale zase si zajezdit na upravené trati člověka baví. Ovšem tak nachystanou trať jsme nečekali! Pořadatelé odvedli ohromný kus práce a z pěkné trati, udělali trať se světovými parametry. Já jsem jel v sobotu a to nám počasí ještě celkem přálo, jen na naší první jízdu nám krapet pršelo. Starty se mi dařily a obě jízdy jsem byl v první trojce. V rozjížďkách jsem skončil pátý a šestý, v mé kategorii dvakrát první. Za mě to byly pěkné závody, ale holt nemám naježděno, tak jsem byl vždy rád za cílovou vlajku,“ vzkázal fanouškům Jindra Hrabica. Do závodu promluvil také Petr Dokoupil.

 

Celkové výsledky:

1. #111 Hrabica Jindřich – CZE – 50 bodů (Hrabica Motocross Team)

2. #511 Varsányi Ottó – HUN – 44 bodů (MAMI Team Fehér)

3. #9 Pipich Peter – SVK – 40 bodů

4. #8 Szente Attila – HUN – 36 bodů (Paksi AMSE)

5. #991 Dokoupil Petr – CZE – 32 bodů (KRTZ motosport)

 

 

RETRO OPEN

V závodech classic, které jsou v Maďasrku pojmenovány jako retro, nás skvěle reprezentoval Radek Macháč, který na svém dvoutaktním půllitru z roku 1997 ovládl každou rozjížďku. „V sobotu jsem se zúčastnil mezinárodního závodu v Piliscsév, kdy jsem na poslední chvíli stihl vyřídit povolení startovat ve třídě Retro na motocyklu Honda CR500. Tamní trať byla jako stvořená na tuto motorku, dlouhé písečné zatáčky, výjezdy, sjezdy, no prostě jsem si to užíval. V kvalifikaci jsem dokázal vyjet první místo na start, což bylo do první jízdy dost zásadní kvůli dešti. První jízdu jsem odstartoval na prvním místě a dokázal si ho udržet až do konce. Do druhé jízdy se počasí umoudřilo a jízdu jsem zopakoval stylem start-cíl. První závody jsem si nadmíru užil. Děkuji týmu DVH Racing, taťkovi a přítelkyni za podporu,“ vzkázal po závodech Radek. Byla radost sledovat a poslouchat dvoutaktní stroje v kopcích zdejšího areálu!

 

Celkové výsledky:

1. #58 Radek Macháč – CZE – 50 bodů (Deryl van Hoorn Racing)

2. #712 Paitz Miklós Nándor – HUN – 44 bodů (Kóka Községi SK)

3. #63 Fazakas Zoltán – HUN – 40 bodů

4. #2 Linninger Patrik – HUN – 36 bodů (Korda Racing Kft.)

5. #19 Várszegi Zsolt – HUN – 32 bodů (Korda Racing Kft.)

 

 

NEDĚLE

JUNIOR MX50 MINI/MAXI

Nedělní program malých padesátek překazil déšť a bahno, se kterým se museli všichni mladí piloti vypořádat. I tady se postavili na start tři čeští zástupci. V silnějších 50 Maxi to byl Patrik Nohavica a Tomáš Glogar. Ve třídě 50 Mini se na elektrickém motocyklu Kuberg představil Vojta Novotný. Druhá rozjížďka byla nejmladším účastníkům zrušena.

 

Celkové výsledky 50 Maxi:

1. #111 Nohavica Patrik – CZE – 25 bodů

2. #5 Baják Márk – HUN – 22 bodů (Kiskunlacházi Községi MX)

3. #126 Scharinger Tobias – AUT – 20 bodů

4. #646 Janci Peter – SVK – 18 bodů

5. #712 Paitz Olivér – HUN – 16 bodů (Kóka Községi SK)

9. #11 Glogar Tomáš – CZE – 12 bodů

 

Celkové výsledky 50 Mini:

1. #620 Virág Petrik – HUN – 25 bodů (Kiskunlacházi Községi MX)

2. #135 Csics Zoltán – HUN – 22 bodů (BÉTA Motor SE)

3. #187 Somlai Ákos – HUN - 20 bodů (Lécz Motorsport Egyesulet)

4. #26 Harmata Slavomír – SVK – 18 bodů

5. #755 Novotný Vojtěch – CZE – 16 bodů

 

 

JUNIOR MX65

Také pětašedesátky odjeli jenom jednu jízdu. Velká průtrž mračen, která přišla před druhou rozjížďkou, by jim nedovolila odjet regulérní závod. I v této třídě se na stupně vítězů dostal český závodník. Byl jím Matyáš Výleta, který po závodě zjistil, že závodil s technickými problémy: „Trať se mi vcelku líbila, ale bylo poznat, že jsem na ní nikdy nezávodil ani netrénoval. Celou neděli pršelo a trať byla hodně mokrá a těžká. Celý den nás trápila motorka a v pondělí náš mechanik zjistil, že jsme měli prasklé klapky na sání. Jsem rád, že se i přes to všechno podařilo zajet na celkové třetí místo. Víme, kde jsou mezery, takže s trenérem intenzivně pokračujeme v tréninku, ať jsme za čtrnáct dní v Horažďovicích na stupínku nejvyšším. Děkuji taťkovi, trenérovi a celému týmu KRTZ za podporu.“ Dařilo se také Honzovi Veselému a Hugo Brantovi.

 

Celkové výsledky:

1. #817 Katona Áron – HUN – 25 bodů (Husqvarna Maurer Racing Team)

2. #517 Biely Matúš – SVK – 22 bodů (Motoškola Racing 99)

3. #555 Výleta Matyáš – CZE – 20 bodů (KRTZ motosport)

4. #520 Zimmerman Maxim – SVK – 18 bodů

5. #475 Veselý Jan – CZE – 16 bodů

10. #427 Brant Hugo – CZE – 11 bodů (Cermen Racing Team)

 

 

JUNIOR MX85

I v této kategorii jsme měli početný zástup českých závodníků. Na stupně vítězů se postavil Víťa Marek a Martin Závrský. „Tuto neděli jsem se zúčastnil dalšího mistrovství Maďarska, tentokrát na kopcovité trati v Piliscsévu. Celá neděle byla na blátě. V kvalifikaci se mi podařilo zajet první čas o dvě vteřiny. V první jízdě jsem měl špatný start, ale během dvou kol jsem se dostal na první místo a závodil s Noelem. Cílem jsem projel těsně druhý. Do druhé jízdy jsem odstartoval na třetím místě a hned v prvním kole jsem se dostal na první místo a tak už jsem dojel i do cíle. Tento víkend byl dobrý a máme zase více zkušeností na blátě,“ sdělil Víťa na svých sociálních sítích. Zkušenosti na bahně posbíral také Kuba Zahradník, Kuba Marčík, Standa Pojar, Ondra Ludvík a Dominik Čižinský. I jezdci této třídy měli zkrácenou trať.

 

Celkové výsledky:

1. #479 Marek Vítězslav – CZE – 47 bodů (Cermen Racing Team)

2. #716 Zanócz Noel – HUN – 47 bodů (Husqvarna Maurer Racing Team)

3. #472 Závrský Martin – CZE – 38 bodů (NEW2 Project)

4. #20 Hateier Botond – HUN – 38 bodů (Ácsi Motoracing Team SE)

5. #7 Hajdu Ádám Levente – HUN – 32 bodů (MAMI Team Fehér)

6. #503 Pojar Stanislav – CZE – 29 bodů

7. #80 Marčík Jakub – CZE – 28 bodů (Motoškola Racing 99)

8. #177 Zahradník Jakub – CZE – 24 bodů

23. #109 Ludvík Ondřej – CZE – 0 bodů (KRTZ motosport)

24. #419 Čižinský Dominik – CZE – 0 bodů (Cermen Racing Team)

 

 

WOMEN

Na startu druhého závodu maďarského mistráku, nechyběly ani naše závodnice. Obě rozjížďky ovládla dle předpokladů Kristýna Vítková. „O víkendu jsem odjela další maďarský mistrák. Obě jízdy jsem vyhrála. Závody jsem si moc užila a už se těším na další závod, který mě čeká v Horažďovicích, kde odstartuje republika žen,“ vzkázala s nadšením Vítková. Stříbrnou medaili si z Piliscsévu odvezla Viki Lohniská a Aneta Čepeláková skončila těsně za stupni vítězů. Do závodu zasáhlo i několik zahraničních závodnic, které známe z účasti na MMČR.

 

Celkové výsledky:

1. #10 Vítková Kristýna – CZE – 50 bodů (Q Racing Team)

2. #311 Lohniská Viktorie – CZE – 40 bodů (MTX Racing Team)

3. #4 Gál Lili – HUN – 38 bodů (MAMI Team Fehér)

4. #28 Čepeláková Aneta – CZE – 37 bodů (Yamaha Čepelák Racing Team)

5. #110 Bancila Stefania – ROU – 36 bodů

 

 

MX2

Nejnabitější nedělní třídou byla právě třída MX2, kterou ovládl Jakub Terešák, který byl spokojený s přípravou trati a sdělil: „Trať byl od rána hezky připravená. Byly to super přípravné závody na blátě. Kvalifikaci se mi povedlo vyhrát, ale v první jízdě jsem neměl nejlepší start a dostal jsem kamenem do brýlí. Kamen mi přesekl cívku na rollfu, takže jsem jel bez brýlí v dešti spíše poslepu, dojel jsem druhý. Do druhé jízdy jsem odstartoval na prvním místě a tak se mi povedlo dojet i do cíle.“ Výborně jedoucí Julek Mikula na stopětadvacítce si z Maďarska odvezl také medaili. Zmíněnou dvojici českých pilotů doplnil na startu Petr Rathouský, Jaromír Steiger, Luděk Černý, Tomáš Švirák, David Lupač a Vojtěch Soukup.

 

Celkové výsledky:

1. #224 Terešák Jakub – CZE – 47 bodů (JD Gunnex KTM Racing Team)

2. #771 Jakob Kristóf – HUN – 47 bodů (HTS-Team)

3. #451 Mikula Julius – CZE – 34 bodů

4. #99 Rathouský Petr – CZE – 33 bodů (Orion Racing Team)

5. #214 Pergel Bence – HUN – 32 bodů (HTS-Team)

11. #33 Steiger Jaromír – CZE – 16 bodů (Hrabica Motocross Team)

12. #37 Černý Luděk – CZE – 11 bodů

15. #227 Švirák Tomáš – CZE – 9 bodů (WMZ Racing Team)

24. #24 Lupač David – CZE – 3 body (Yamaha Čepelák Racing Team)

25. #29 Soukup Vojtěch – CZE – 2 body (Yamaha Čepelák Racing Team)

 

 

MX OPEN

Nejsilnější kategorii ovládl Venezuelan Lorenzo Locurcio, který závodí v barvách českého týmu. Společně s ním se o pódiová umístění podělil Filip NeugebauerMartinem Venhodou, který závodil na třistapadesátce. „Tak mám za sebou druhý závod maďarského mistráku. Trať se mi líbila, ale čekal jsem, že bude více naoráno. Naštěstí zapršelo a trať se stala těžkou, což mám rád. První jízdu jsem dojel třetí a ve druhé jízdě jsem jezdil druhý, ale nevyhnuly se mi pády a dojel jsem čtvrtý. Celkově to bylo třetí místo,“ okomentoval své maďarské působení spokojený Venhoda. Neugebauer se musel do openů přesunout společně s Liborem Pletkou, oba již nesplňují věkový limit na třídu MX2. Na startu nechyběl ani Standa Vašíček, Tomáš Pala nebo Tomáš Boček.

 

Celkové výsledky:

1. #183 Locurcio Lorenzo Gilberto – VEN – 50 bodů (JD Gunnex KTM Racing Team)

2. #134 Neugebauer Filip – CZE – 40 bodů (JD Gunnex KTM Racing Team)

3. #437 Venhoda Martin – CZE – 38 bodů (Q Racing Team)

4. #989 Varga Imre – HUN – 36 bodů (HTS-Team)

5. #141 Hugyecz Erik – HUN – 36 bodů (HTS-Team)

8. #271 Vašíček Stanislav – CZE – 25 bodů (Q Racing Team)

10. #11 Pala Tomáš – CZE – 13 bodů (ADOS HTS-KTM Team)

12. #151 Pletka Libor – CZE – 10 bodů (3M Racing)

13. #57 Boček Tomáš – CZE – 0 bodů (3M Racing)

 

 

Celkové výsledky ze soboty naleznete proklikem ZDE a z neděle proklikem ZDE.

 

Celou galerii od Pavla Horáka hledejte v online albu ZDE.

 

Text a foto: Pavel Horák

25. 5. 2021

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.