10.06.2021
O víkendu se konal první závod kategorie minibike na území České republiky. Šampionát Minimotocup byl zahájen na malé dráze Masarykova okruhu v Brně během víkendu 5. a 6. června. Při této příležitosti jsme vyzpovídali Ondřeje Holíka, který nám představil minibike akademii čítající více než 50 svěřenců. Své dojmy a poznatky nám sdělili také trenéři Petr Seménka a Michal Šembera.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Vaše akademie funguje od roku 2010. Co vedlo brněnský autodrom k jejímu založení?

Akademie vznikla primárně proto, že naší maximální snahou a zájmem je to, abychom vytvářeli podmínky pro motoristický dorost specializovaný na motorky. Tohle je jeden z hlavních důvodů. Jde o podporu začínajících dětí, které s tím chtějí mít něco společného. Pomáháme jim během jejich vývoje jít dál, dál a dál.

 

Co je hlavním cílem akademie?

Hlavním cílem akademie je přivést děti k zájmu o motoristický sport, aby je to bavilo, aby tím vyplnily svůj volný čas a aby k tomu měly špičkové zázemí a podporu. Pokud se mezi nimi najde pár talentů, tak je podporovat tak, aby z nich vyrostly nástupci Karla Abrahama a dalších.

 

Komu je akademie určena?

Spodní hranicí jsou čtyři roky. Ale ta hranice je samozřejmě pomyslná, jde také o to, jak je dítě vyvinuté. Loni si to přišel vyzkoušet tří a půl letý klučina, který se tam proháněl na malé motorce. Dále už to je o něm, popřípadě o jeho rodičích, kam až chtějí pokračovat. Pokud chce někdo zůstat ve fázi hobby ježdění a nechce se dál posunovat, tak s námi může být po celou dobu. Někdo chce naopak stoupat a to potom vede k výsledkům, které mají například Jakub Gurecký s Jonášem Kocourkem, kteří jezdí Northern Talent Cup.

 

Může se do akademie přihlásit třeba dvanáctiletý kluk, který se dostal k motorkám až v pozdějším věku?

Může. Je to o tom, že s každým potencionálním zájemcem a jeho rodiči, se domlouváme na individuální hodině před začátkem, kdy ten syn/dcera je v odborné péči trenéra. V minibicích to je Petr Seménka, u větších motorek pak Michal Šembera. Asi po hodině a půl, kdy mu zajistíme vybavení a motorku, se dá říct, jestli to dítě zvládá základy tak, aby se mohlo zapojit mezi ostatní. Pokud tomu tak není, domluvíme se na více individuálních hodinách.

 

Máte pro své svěřence v nabídce nějakou škálu motorek nebo jezdí na svých?

Pro ty, kteří si to chtějí vyzkoušet, máme možnost zapůjčení minibiků, větších motorek nebo pitbiků, které si může vyzkoušet i zájemce bez zkušeností. Pro ty úplně malé máme PéWéčka padesátky, které jsou vlastně formou skútrů, kde vyzkouší rozpoznat brzdu a plyn, zpomalit, vnímat rychlost, stabilitu atd. Členové akademie si stejně dříve nebo později motorku pořídí. Jezdit na půjčované motorce nedává v tomto sportu moc smysl.

 

 

Je pravda, že motocykly PW 50 jsou osvědčené už dlouhé roky…

Máme je také díky barterové spolupráci s firmou PEMM, která nám poskytla dvě PéWéčka, na kterých se malí jezdci učí zvládat první metry za řídítky.

 

Jak je to s vybavením? Musí mít jezdec své nebo je možnost zapůjčení?

Nemáme boty, protože to nejde z hygienických důvodů. Maximálně se snažíme pomoct všem dětem, a to i s vybavením. Disponujeme nějakým počtem kombinéz, kdy je možnost se domluvit na zápůjčce. Pomáháme i se ziskem lepších cen v motoristických obchodech. Takže od nás mají i několik benefitů poté, co nastoupí do akademie.

 

Jak probíhají tréninky?

V současné době máme více než 50 členů od 4 do 18 let. Akademie je rozdělena na dva stupně – minibike a miniGP. My, oproti ostatním akademiím, nabízíme ucelený vývoj. To znamená, že pokud jezdec nechce skončit na minibiku, může pokračovat v uceleném konceptu, kdy se to pak v dospělosti rozhodne, zda půjdete na profesionální dráhu, nebo nikoli. Kromě tohoto rozčlenění organizujeme v každé skupině tréninky, které jsou společné s trenéry. Je to vždycky tříhodinová jednotka, protože máme děti z celého Česka i Slovenska. Každý rok navíc děláme soustředění formou příměstského tábora, kde je možnost i přespání.

 

Na jakých tratích se jezdí Minimotocup?

Jezdíme to v Brně, Pardubicích, ve Skalici na Slovensku, jezdilo se i ve Starém Městě. Historicky jsme jezdili i v Třinci, teď to tam nemáme plánované.

 

O víkendu se konal v Brně první závod, jak byste ho zhodnotil?

První závody Minimotocupu hodnotím pozitivně. Sešla se celá špička minibikového sportu, takže bylo se na co dívat. Za naši Akademii musíme být spokojeni, protože naši svěřenci vyhráli ve všech juniorských kategoriích, do kterých nastoupili a obsadili celé stupně vítězů.

 

Na akademii navazuje Brno Circuit Junior Racing Team, kde jsou například úspěšní závodníci Jonáš Kocourek a Jakub Gurecký. Prošli si tito závodníci celou akademií?

Ano, oba jsou členové akademie odmala. Oba začali jezdit na minibiku a postupně se dostali dál a dál. Berou to už profesionálně a důkazem toho je, že se účastní Northern Talent Cupu. To je výběrová soutěž pro nějakých 24 kluků z celé střední a severní Evropy. Už v premiérovém ročníků dosahovali velmi dobrých výsledků. Svou výkonost potvrdili na prvních dvou letošních závodech sezóny, kdy jsme je mohli vidět na stupních vítězů.

 

 

Máte v akademii nějakého talenta, který jim může jít ve stopách?

To se dá těžko odhadovat. Za poslední rok nám přibylo spoustu nových dětí, ale i dorostenců a dorostkyň. Nedá se to říct přesně. Talentovaní jsou všichni, kteří to zkouší.

 

Zmínil jste i závodnice. Je zájem o tento sport i ze strany dívek?

Ano, je. Je tady samozřejmě velká klučičí převaha, ale když si vzpomenu, tak tam máme určitě pět nebo šest děvčat. Oproti loňsku je ten nárůst zájmu velký.

 

Svou závodní kariéru ukončil Karel Abrahám. Neplánujete i jeho zapojení do akademie?

Ono se to částečně i děje. Pokud má možnost, rád se za dětmi zastaví, povzbudí je a poradí. Děti k němu vzhlíží a jsou rády za to, že mohou potkat někoho, kdo tu atmosféru MotoGP zažil. Je to pro ně i velká motivace.

 

Díky komu akademie může fungovat?

Určitě velké díky patří Automotodromu Brno za výborné zázemí a podmínky, které od nich máme! Potom to je řada našich sponzorů. Jmenovitě patří dík společnosti Psí-Hubík, PEMM Brno, Jihomoravský Kraj a ČEZ ESCO.

 

A co musím udělat, když budu chtít přihlásit své dítě do akademie?

Stačí si na stránkách www.automotodrombrno.cz najít minibikovou akademii, kde jsou kontaktní údaje, zavolat nebo napsat email. Určitě se domluvíme na tom, aby to vaše dítě vyzkoušelo.

 

 

Brněnskou juniorskou akademií vedou společně dva trenéři, kteří nám popsali svou činnost a průběh tréninků. Trenérem starších závodníků je Michal Šembera, ty mladší vede Petr Seménka.

 

„Už osmým rokem trénuji skupinu dětí, která jezdí na těch nejmenších strojích typu minibike. Začínáme trénovat s dětmi přibližně od pěti let. Nejprve musí projít individuálními kurzy a následně nastupují do hlavních společných tréninků. Tréninky bývají pravidelně každý týden, obsahují kondiční přípravu, jízdu na dráze, simulaci závodů a také technické věci, které musí každý závodník znát. Učíme je například významy vlajek, startovní proceduru, na jakých strojích se jezdí v jakých kategoriích atd. Výsledkem jsou úspěchy na jednotlivých závodech, kam jezdíme také společně a vše spolu probíráme. Radíme si tak, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Nejvíce mě na práci trenéra baví předávání svých zkušeností z tohoto prostředí, kdy jsem sám jezdil a závodil na těchto strojích a kde jsem byl mistrem republiky. Myslím, že je to důležité, protože jako trenér znám tratě a vím, kde jsou jejich úskalí. Na to pak upozorňuji i své svěřence. Bohužel děti rostou rychle a přechází na větší stroje, to už přenechávám práci kolegovi Michalovi,“ s  úsměvem sdělil trenér Seménka.

 

„Mé zaměření je hlavně na starší děti, které přesedlaly z minibiků na větší motorky. Jsou to Ohvale, Metrakity, Moto3 nebo SSP300. Co se týče zimní přípravy, tak nemáme možnost se potkávat pravidelně, protože k nám dojíždí děti z celé ČR. Letošní zimu jsme řešili kvůli covidu formou videí, kde jsme jim sestavili plán a radili, na co se mají připravit a co mají dělat. Zbytek je na jejich vlastní zodpovědnosti. Klasický sezónní trénink máme rozdělen do dvou skupin – polygon a velká dráha. Na polygonu máme možnost sestavit více tratí, takže děti do poslední chvíle nevědí, co je čeká, což je dobré na učení správné stopy, kdy se musí neustále přizpůsobovat. Dost často se totiž stává, že se jezdci naučí trať zpaměti, takže pak musí přemýšlet, jak to mají jet správně. Dalšími důležitými prvky jsou posez na motocyklu, vysednutí v zatáčce a brždění. Spousta jezdců se účastní nejrůznějších šampionátů a závodů, proto je naším úkolem je na to co nejvíce připravit, aby obstáli v mezinárodní konkurenci,“ prozradil k tréninku Michal Šembera.

 

 

Připravil: Pavel Horák

Zdroj a foto: Brno Circuit Junior Racing Team

10. 6. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.