03.07.2021
Britský jezdec Jonathan Rea pilně přepisuje tabulky rekordů královské kategorie WorldSBK seriálu MOTUL FIM Superbike World Championship. Tím nejcennějším skalpem je bezesporu jeho šest titulů mistra světa, navíc v řadě za sebou. Neporazitelný je od roku 2015. Na vlastní oči si umění tohoto fenomenálního jezdce tuzemští fanoušci mohou vychutnat už o víkendu 6. až 8. srpna, kdy bude mít světový šampionát superbiků premiéru na mosteckém autodromu. Překoná Rea i rekord zdejší trati na jedno kolo? Drží ho český motocyklový jezdec Karel Hanika, nejrychlejší čas 1:35,417 minuty zajel v Mostě na konci září 2019 v kategorii Superbike v nedělním závodě šampionátu Alpe Adria.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Hanika je úřadujícím vicemistrem světového šampionátu vytrvalostních závodů endurance. V závěru loňské sezony se zúčastnil světového šampionátu supersportu WorldSPP, který se jezdí právě pod hlavičkou prestižního mistrovství světa superbiků. Český jezdec cílí i na start v srpnovém závodním víkendu v Mostě. O jeho účinkování bude brzo rozhodnuto. Pokud se tak stane, doplní české duo mladých talentovaných jezdců Olivera Königa a Petra Svobodu, kteří startují v MOTUL FIM Superbike World Championship ve třídě WorldSSP300.

 

Mostecký okruh s bezmála čtyřicetiletou tradicí je mezi jezdci oblíbený. Měří 4 212 metrů, má 21 zatáček, devět levých a 12 pravých. Nejdelší rovina je dlouhá 792 metrů, nejkratší 150 metrů. Dráha je široká 12 až 14 metrů, jezdí se ve směru hodinových ručiček. Na začátku srpna bude jasné, jak sedne účastníkům mistrovství světa superbiků.

 

Jak se ukazuje hned zkraje nové sezony MOTUL FIM Superbike World Championship, ani letos to konkurence v hledání účinné zbraně proti suverénovi šampionátu Jonathanu Reovi nebude mít jednoduché. V zatím devíti odjetých závodech ve třech víkendech Rea třikrát triumfoval, jednou bral stříbro, čtyřikrát bronz. Pódiová umístění mu dosud vynesla 149 bodů, což znamená průběžné vedení s náskokem 20 bodů na Topraka Razgatliogla z Turecka.

 

Čtyřiatřicetiletý Rea na motocyklu Kawasaki vévodí ve výkonnostních tabulkách šampionátu, který se jezdí od roku 1988, i řadě dalších sledovaných parametrů. Svých dosavadních 312 startů v závodech proměnil ve 103 vítězství. Ta budou s velkou pravděpodobností dále narůstat.

 

Pro srovnání: na druhém místě za Reou v počtu vyhraných závodů i počtu titulů v superbikovém světovém šampionátu figuruje Brit Carl Fogarty, který v letech 1992 až 1999 zvítězil devětapadesátkrát a je čtyřnásobným šampionem seriálu. Ze současných Reových soupeřů je na tom nejlépe Brit Scott Redding a Toprak Razgatlioglu, Redding zatím vyhrál sedmkrát, Razgatlioglu šestkrát.

 

Také statistice vítězných závodů v jedné sezoně vévodí Jonathan Rea. V letech 2018 a 2019 stanul na nejvyšší příčce stupně vítězů sedmnáctkrát. O tento triumf se ale dělí, stejný výkon předvedl v sezoně 1991 i Američan Doug Polen, dvojnásobný mistr světa superbiků.

 

Rea je také bezkonkurenční v dosaženém počtu pódiových umístění. Za svou čtrnáctiletou kariéru ve WorldSBK jich nasbíral 193. Následuje Australan Troy Corser ze 130 prvními, druhými a třetími místy v závodech, bronzovou příčku drží Japonec Noriyuki Haga ze 116 pódiovými umístěními. Nepřekvapí, že Rea dominuje také tabulce počtu pódiových umístění v jedné sezoně. Předloni si vychutnal ceremoniál na stupních vítězů čtyřiatřicetkrát. Výrazně tak předstihl Američanan Colina Edwardse, jemuž se to v sezoně 2002 podařilo pětadvacetkrát.

 

Rea zaznamenal i největší počet hattricků v superbikovém světovém šampionátu. Zvítězit ve všech třech závodech jednoho víkendu dokázal třiadvacetkrát. Svou dominanci Brit dokazuje také počtem nejrychlejších časů na jedno kolo. Ustanovil ho za svou kariéru v 70 závodech.

 

TZ Autodrom Most

3. 7. 2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.