26.07.2021
Sobotní předkrm pátého závodu letošního seriálu Velkých cen MXGP měl zajímavou náplň - vedle úvodního závodu Mistrovství světa žen se jely dvě trochu okrajové, ale pro nás zajímavé kategorie – evropské mistrovství třídy Open a rovněž úvodní závod třídy dvoutaktů.

Startovní pole žen zaplnilo celý žebřík a z našich se do něj vešla jen Viktorie Lohniská, na Anetu Čepelákovou zbyla role náhradnice. Viktorie dokončila obě jízdy a jenom účast v závodě pro ni byla určitě silným zážitkem. Další účastnice našeho mistrovství, Rakušanka Elena Kapsamer, která sbírala světové body už loni, přijela do Lokte jistě s očekáváním dalšího příznivého výsledku. Dočkala se ho v první jízdě, kdy bodovala za osmnácté místo, ve druhé ale na body nedosáhla. Obě jízdy ovládla úřadující mistryně světa Novozélanďanka Courtney Duncan, za ní skončily v celkovém pořadí Nizozemka Shana van der Vlist, Němka Larisa Papenmeier a další Nizozemka Nancy Van De Ven – samá známá jména. Nové jméno se objevilo v první klasifikované desítce – Španělka Daniela Guillen. Španělská motocyklová federace vyhlásila letos podporu národnímu španělskému dámskému týmu, složenému ze zkušené Gabriely Seisdedos a patnáctileté školačky Daniely. Tým se hned v zahajovacím závodě uvedl dobrými výsledky – Seisdedos skončila celkově šestnáctá a Daniela Guillen devátá. Už v první jízdě zaujala stíhačkou z 31. místa až na konečné dvanácté, ve druhé dojela osmá. Bude zajímavé sledovat další výsledky tohoto ambiciózního týmu.

Třída EMX Open, jakási evropská MXGP, se dostávala v minulých letech svou problematickou úrovní na okraj pozornosti. Teprve v loňském roce se jejím přiřazením jako pravidelného doplňku Velkých cen zvedl zájem o její závody a začalo se jich zúčastňovat více kvalitních závodníků. Nejvýraznějšími postavami letošního ročníku se po dvou odjetých závodech před Loktem jevili Italové Zonta, De Bortoli a Croce, Nizozemec De Waal a Francouz Dercourt, který přijel do Lokte jako vedoucí jezdec seriálu. „Naši“, tj. jezdci českých týmů spolu s Němcem Timo Kochem, jim byli v Lokti rovnocennými soupeři. Předvedli dobrou jezdeckou formu a dovedli využít znalosti trati a chyb svých soupeřů. Nejlépe si vedl Šimon Jošt z týmu Osička, který celkově zvítězil, ale i Martin Michek, Martin Krč a Petr Michalec, kteří uspěli v první desítce.

Celkové pořadí třetího závodu EMX Open bylo: 1. Šimon Jošt (SK, KTM) 41, 2. Filippo Zonta 38, 3. Davide De Bortoli (oba ITA, Hon) 35, 4. Timo Koch (GER, Hus) 35, 5. Simone Croci (ITA, Hus) 35, 6. Martin Michek 32, 7. Martin Krč (oba CZE, KTM) 29, 8. Nicolas Dercourt (FRA, Hon) 28, 9. Petr Michalec (CZE, Hon) 23, 10. Micha-Boy De Waal (NED, Hus) 22.

Vedle žen zahájila v Lokti sezónu i třída Evropských dvoutaktů, překvapivě s poměrně málo zájemci – k závodu nastoupilo jen čtrnáct borců. Po loňských podzimních úspěších Nicholase Lapucciho s dvěstěpadesátkou Fantic nasadila letos továrna do seriálu hned dva své mladé jezdce – Němce Maximiliana Spiese a Itala Federica Tuaniho, aby potrápili tradičního barda této třídy Brita Breda Andersona. K nim se v Lokti připojil i jediný náš reprezentant Jonáš Nedvěd, který seriál okusil už loni, a pilně v obou jízdách tvrdil muziku. V první jízdě dojel nakonec třetí, když Tuani udělal chybu a skončil na zemi hned ve druhé zatáčce (dojel nakonec pátý), ve druhé dojel za trojicí Spies, Tuani, Anderson jako čtvrtý. Pátý, už s odstupem, končil obě jízdy další Brit Ben Putnam.

Jonáš Nedvěd se nechal slyšet, že pojede letos jen tento jediný závod. Škoda, měl by naději na dobrý celkový výsledek a – i když asi jen s vedoucí trojicí – i na zajímavé závodění.

Celkové výsledky prvního závodu třídy EMX 2T: 1. Maximilian Spies (GER, Fan) 50, 2. Brad Anderson (GBR, KTM) 42, 3. Federico Tuani (ITA, Fan) 40, 4. Jonáš Nedvěd (CZE, KTM) 38, 5. Ben Putnam (GBR, Hus) 32, 6. Mats Vendelbo (DEN, KTM) 30.

Text: Petr Starý