13.09.2021
Tuzemská sajdkárkrosová sezóna pomalu míří do cílové rovinky. Minulý víkend byl na programu již předposlední závod letošního seriálu. Pořadatelství se zhostil AMK Horšovský Týn v areálu Vítězství, známém hlinitopísčitou tratí s mnoha sjezdy a výjezdy, ale také čtyřmi lavicemi a dalšími pěti přírodními skoky.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Startovní pole tradičně obohacené o německé a rakouské posádky vyhlíželo na sobotní odpoledne avizovaný déšť, jenž ale nakonec nepřišel a tak se jezdci museli poprat se všudypřítomným prachem.

 

DOPOLEDNÍ TRÉNINKY:

Ve volných a kvalifikačních trénincích zřejmě nikoho nepřekvapily nejrychlejší časy Boukalových. V prvním warmupu zvládli jako jediní téměř dvoukilometrový okruh pod dvě minuty a v kvalifikaci při svém nejrychlejším kole ještě pět vteřin ubrali. Druhým místem se blýskla posádka Pokorný-Jiroušek, která nechala o půl vteřiny za sebou Polívku s Rotou. Dalším překvapením byl výkon posádky s číslem 24. Ne snad proto, že od Adriana Petera, druhého muže v průběžném pořadí, by se čekalo poněkud víc, ale proto, že do vozíku se vedle něj postavil nezničitelný Miroslav Zatloukal, pouhé tři týdny po nehezkém crashi během závodu MS v Kramolíně a avizovaných zlomeninách několika žeber a obratlů. Nejrychlejší pětku kvalifikace uzavírali Pečové.

 

 

PRVNÍ JÍZDA:

S výjezdem do startovní stráně si nejlépe poradil německo-český pár Peter-Zatloukal. Naopak favorizovaní Boukalové odjížděli až někde kolem čtvrtého místa. Během prvního kola ale už viseli těsně za německým pilotem. Velký poprask způsobil divoce jedoucí Pokorný, když se do trychtýře v první zatáčce přihnal zezadu a nehodlal se nikde zdržovat. Za první lavicí málem přistál na Polívkově sajdkáře a sám se dostal mimo trať. Mezitím se ve druhém okruhu Boukalové prohnali před Petera a od té doby si jeli svůj závod. Peter, když zjistil, že Boukalovo tempo nedokáže akceptovat a zezadu na něj nikdo netlačí, raději šetřil Zatloukalova záda. Na třetím fleku poměrně v pohodě kroužili Hlava s Hrachovcem. Ovšem největší boje se odehrávaly mezi čtvrtým až osmým místem, kde jezdili Králíčkové, Pečové, Hengster s Jahnovou, Žižlavský s Hanulíkem a Polívka s Rotou. Jejich souboje bavily diváky po celý časový limit. K vláčku, ženoucímu se za stupni pod pódiem, se ještě připojili z chvostu pole letící Pokorný s Jirouškem. Jako první si z expresu vystoupili Žižlavský s Hanulíkem, kteří museil vzdát v polovině závodu kvůli upadlému výfuku. O dvě kola později došlo na souboj Pečových a Králíčků. Pečové kontakt neustáli a v jedné ze zatáček svůj stroj převrátili. Než se vrátili na kola a znovu nastartovali, byl vláček pryč. Hůř na tom byli Králíčkové, kteří museli z rozjížďky pro zranění spolujezdce odstoupit. Roli mašinky převzal Polívka a snažil se zbylé vagónky dotáhnout ke stupňům vítězů, ale to se mu už nepodařilo. V cíli se nejvíce radovali Boukalové, před dvojicí Peter-Zatloukal a Hlavou s Hrachovcem. Čtvrtí dojeli Polívka-Rota a páté místo nakonec vybojoval Pokorný s Jirouškem.

Pořadí: 1. Boukalové, 2. Peter-Zatloukal, 3. Hlava-Hrachovec, 4. Polívka-Rota, 5. Pokorný-Jiroušek

 

DRUHÁ JÍZDA:

Závěrečná jízda dne byla o poznání poklidnější. Hned od startu odpálili jako první Boukalíci a když jim nikdo nebránil v rozletu, tak nasadili tempo, které by chtěli jezdit během světových závodů a už od pátého okruhu začínali pomalejším posádkám nadělovat kolečka. Po polovině časového limitu již měli takový náskok, že si občas dovolili pobavit diváky nějakým parádním skokem, nebo průjezdem zatáčky na efekt a v posledních dvou kolech už společně s diváky oslavovali vítězství. Peter se Zatloukalem jezdili jednoduše a účelně, tak aby jim druhé místo neuniklo. Zato třetí Hlava s Hrachovcem museli být neustále ve střehu, protože nebezpečí od čtvrtých Polívky s Rotou neustále hrozilo. A když Hlava po delším skoku málem nedobrzdil jednu z vraceček, Polívka byl hned na dostřel. Jak ale po závodě jezdec týmu JAPOKRA sportovně přiznal, dnes prostě na Miloše Hlavu neměl. Nejvíc vzruchu bylo podobně jako v první jízdě v soubojích mezi pátým až osmým místem. Téměř celý závod si drželi defenzivní stopu Pečové, a když už se zdálo, že elitní pětku udrží, tak je nejdříve dvě kola před cílem udolali Hengster-Jahnová a v samém závěru se před ně protlačili ještě i Pokorný s Jirouškem.

Pořadí: 1. Boukalové, 2. Peter-Zatloukal, 3. Hlava-Hrachovec, 4. Polívka-Rota, 5. Hengster-Jahnová

 

Celkové výsledky:

1. Boukalové (50 b.), 2. Peter-Zatloukal (44 b.), 3. Hlava-Hrachovec (40 b.), 4. Polívka-Rota (36 b.), 5. Hengster-Jahnová (31 b.)

 

 

OHLASY V CÍLI:

Pavel Boukal– „V první jízdě jsme měli radost, že se nám podařilo prosmýknout do čela tak brzy a mohli si jet svoje tempo. V té druhé, to byla radost se svézt. Takhle kdyby nám to šlo při závodech MS. Samozřejmě velký klobouk dolů před výkonem Míry Zatloukala a jeho rychlém návratu po vážném zranění.“

 

Miroslav Zatloukal –S dnešními dvěma druhými místy jsme v dané situaci spokojení. Přeci jen jsem ještě trochu limitovaný, ale stále jsme bodově Boukalíkům na dosah a stát se může cokoliv. Uvidíme, jak s tím zamíchá poslední závod, který koliduje s přesunutým posledním závodem MS. Přední posádky se budou muset rozhodnout, zda nastoupí tam, či onam.“

 

Miloš Hlava –„Po Kramolíně jsme rozebrali motorku, dali nový píst, jiný převod…nebyl čas to ani vyzkoušet. V obou trénincích jsme s tím proto trochu bojovali a bylo z toho až deváté místo v kvaldě. V samotném závodě byly klíčem vydařené starty a z toho vyplývající možnost jezdit si své tempo. Sice síly ubývaly, ale dvě třetí místa se počítají. Jsem rád, že jsme potvrdili výsledek z Kramolína a taky musím pochválit svého spolujezdce. Je to mladý kluk a určitě sám ví, že je potřeba na sobě pořád makat. Každou jízdou se zlepšuje a já z toho mám lepší a lepší pocit.“

 

 

PŘEBOR ČR side, veterán a klasik:

Ve spojeném závodě tří kategorií se na start postavilo celkem jedenáct posádek. Absolutně nejrychlejšími byli tentokrát Radek Poslušný s Tomášem Rozhoněm. Ti začali pozvolna. V ranním tréninku měli potíže se zadním kolem, v kvalifikaci se potýkali s poruchou na svíčce. V první jízdě to ještě nebylo úplně ono. Na druhém místě sváděli pěkné souboje s Josefem Petákem, ale na starého lišáka se jim vyzrát nepodařilo. „Po dopoledních trénincích se nám povedlo dát motorku jakž takž dohromady, ale pocitově to ještě nebylo ono,“ svěřil se Radek Poslušný. „Před druhou rundou jsme přenastavili výkonovou mapu motoru, a vyplatilo se. Vyhráli jsme ji stylem start-cíl a taky si užili atmosféru kolem trati.“ Absolutně druzí Josef Peták s Václavem Hotovým se zároveň stali vítězi kategorie veteránů. Druhé místo v přeboru brali Jiroušek-Ochtábec a pro bronz si dojeli Procházka-Dubský.

 

Celkové výsledky:

 

PŘEBOR: 1. Poslušný-Rozhoň (50 b.), 2. Jiroušek-Ochtábec (42 b.), 3. Procházka-Dubský (40 b.)

VETERÁN: 1. Peták-Hotový (50 b.), 2. Funda-Vyšata (44 b.), 3 Pečové (40 b.)

KLASIK: 1. Pokorný-Lizánek (50 b.)

 

 

Veškeré výsledky najdete ZDE.

 

Text a foto: Karel Švéda

13. 09. 2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.