21.09.2021
První říjnový víkend (1. – 3. října) se na brněnský Masarykův okruh znovu vrátí roadracingové závody, které tentokrát ponesou vzpomínkový název „Velká cena Bohumila Staši“.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Špičky českého roadracingu se na Masarykově okruhu utkají v rámci Mistrovství a Přeboru ČR na přírodních okruzích, které se opět pojedou pod taktovkou organizace CAMS. Tyto závody navíc letos ponesou jméno po legendě československého motocyklového sportu – Bohumilu Stašovi.

 

Přesně před padesáti lety, konkrétně pak 18. července 1971, totiž tento zlínský rodák vybojoval druhé místo ve Velké ceně Československa. A propůjčení jména pana Staši podzimním závodům je ideální příležitostí pro připomenutí tohoto heroického výkonu, který se bez sebemenších pochyb zapsal do dějin tuzemského motoristického sportu.

 

„Bohumil Staša je jedním z nejlepších československých závodníků bohaté historie motoristického sportu u nás. Tím, že jsme největší tuzemský závod pojmenovali po něm, mu chceme vzdát hold. Pan Staša se svými výkony při Mistrovství světa silničních motocyklů na původním Masarykově okruhu nesmazatelně zapsal do historie naší trati a byl pravidelným hostem na okruhu i po konci své aktivní kariéry. Český motosport mu vděčí za mnohé a je pro nás velká čest, že pan Staša junior souhlasil s tím, že závod pojmenujeme po jeho otci,“ vysvětluje předsedkyně představenstva společnosti Automotodrom Brno Ivana Ulmanová. Velká cena Bohumila Staši byla do závodního kalendáře Masarykova okruhu zapsána na první říjnový víkend.

 

Zatáčka Bohumila Staši

 

Zajímavostí je, že v rámci tohoto výročí bude po Bohumilu Stašovi pojmenována i jedna ze zatáček brněnského automotodromu. Ivana Ulmanová dodává: „Zatáčka Bohumila Staši na Masarykův okruh bez debat patří. Původně jsme ceremoniál chtěli uspořádat už loni, a potom znovu letos na jaře, epidemická situace nám ale vždy překazila plány. Pevně věřím, že tentokrát už to vyjde a bude možné poctu velikánovi československého motorismu uskutečnit bez jakýchkoliv omezení“.

 

Vstupné

 

Cena jednodenního vstupného byla stanovena na 200,- Kč, víkendový lístek pak přijde na 300,- Kč. Děti do 12 let věku mají vstupné zdarma. Vstupenky platí na přírodní tribunu C, sedadlové tribuny u cílové rovinky a do paddocku. Oba druhy vstupenek budou k dispozici výhradně na pokladnách Masarykova okruhu ve dnech konání závodů. Podmínkou bezproblémové divácké účasti je však dodržení aktuálních protiepidemických opatření.

 

Bohumil Staša – nejúspěšnější český motocyklový závodník na brněnském okruhu

 

Bohumil Staša se narodil přes 77 lety 29. dubna 1944 ve zlínské městské části Malenovice. Ve dvaceti letech se stal továrním jezdcem společnosti ČZ Strakonice, za kterou nejen závodil, ale též zde pracoval. Mezi největší úspěchy tohoto legendárního závodníka patří především dvojí podiové umístění v mistrovství světa v rámci VC Československa – v roce 1969 dojel třetí ve třídě do 500 cm3, dva roky později dokonce druhý – tentokráte již na třistapadesátce. Jeho závodní kariéra byla bez nadsázky nabitá – během osmadvaceti aktivních sezon se účastnil celkem 827 závodů, přičemž ve 215 z nich zvítězil, 92krát byl druhý a 32krát pak dokončil na místě třetím. Na konto si připsal dvacet titulů mistra republiky. Zemřel 21. května roku 2019 ve věku 75 let.

 

Více informací o závodu: https://www.automotodrombrno.cz/velka-cena-bohumila-stasi/

 

Autor: Vašek Volf s využitím TZ AMD Brno
21.09.2021

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.