29.09.2021
Osmiletý Šimon Kučeřík z Ratíškovic u Hodonína si dovezl z Chorvatska titul Mistra Evropy v MINIMOTO. O posledním zářijovém víkendu (25. - 26. 9. 2021) se na okruhu v chorvatském městěčku Novi Marof konal závod Mistrovství Evropy Mini Road Racing European CUP pod hlavičkou FIM. Víkend byl vypsán na tři závody. Tohoto závodu se zúčastnil i Šimon Kučeřík, který jede za JRT ACADEMY BRNO CIRCUIT a reprezentuje rovněž Region Racing Team.

Chorvatská dráha měla délku 1 100 m, což bylo docela složité na nastavení motycklu. To se ale povedlo za spolupráce s výrobcem minibiku Vítkem Bromovským VPB 4T, na kterém mladý jezdec jezdí.

V pátek probíhaly pouze volné tréninky, kterých se závodník zúčastnil až odpoledne po školní přípravě. V sobotu už ale den začal od rána a hned naplno. Na pořadu dne bylo dojet kvalifikaci s co nejlepším možným časem. Pilot motorky 4T si vedl zprvu výborně, nicméně nakonec se zrátou 4 setin na italského šampiona Lora (průbežně vedoucí jezdec italského šampionátu CIV) se probojoval na druhou startovní pozici.

V odpoledních hodinách se jel první ze tří závodů, v nichž Šimon neměl nejlepší start. To ale dohnal na dráze hned ve čtvrtém kole, a ujal se vedení závodu ve své kategorii. Dojel první a soupeře Lora a ostatní nechal za zády.

Nedělní den začal zhurta. Po jednom warm-up kole se jel hned dopoledne druhý závod, kdy byl mladý jezdec ještě jednou nohou v posteli, a proto soupeř dostal šanci, chytil se jí a Šimon dojel druhý. Byli teď oba na stejné pozici a vědělo se, že pokud chce český jezdec první místo, bude potřeba třetí rozhodující závod dojet před Italem Lorou. Šimon měl jasno. Tenhle závod vyhraje a bude bojovat ze všech sil. To ukazál i na dráze. Start se povedl, i když Italovi o trochu lépe, a tak bylo nutné zatnout zuby a jet. Jakmile se dostal před soupeře Loru, už ho nepustil ani na okamžik. Závod byl napínavý. Oba jeli na hraně svých možností, a jak se ukázalo v cíli, lepší možnosti měl náš odhodlaný „Šíma“. Rozdíl mezi oběma jezdci byl v cíli pouhých 0,07 vteřiny.

Po projetí cílové čáry přišla neskutečná radost všech, kdo mu fandili. Jak se všech závodech téhle úrovně patří přišla detailní kontrola motorky, kde bylo vše naprosto v pořádku, a proto už nic nebránilo tomu jít slavit.

Šimon Kučeřík:
"Rád bych poděkoval všem, co mi umožňují závodit, trénovat a věnovat se tomuto sportu. Také díky svému teamu, rodině, kamarádům a všem, co mi drží palce a podporují mě. Mé díky patří samozřejmě sponzorům a v neposlední řadě také velké díky škole ZŠ U Červených domků Hodonín za kladný přístup k mému zájmu. Občas tam taky zajdu."