17.10.2021
Každoročně jsou v motokrosu vrcholem sezóny závody družstev. Platí to pro světové, národní ale i motokrosy classic. V loňském roce se kvůli pandemii příliš závodit nemohlo. Ale teď už je to lepší a závod classic jednotlivců i družstev se jel stejně jako v roce 2019 v Benátkách nad Jizerou. Kuriozitou bylo, že se na vedlejší trati jel hobby závod Motocross Cupu. Divák tak mohl přecházet mezi oběma tratěmi a sledovat závody moderních i starších strojů.

Do Benátek přijelo kolem 120 jezdců, kteří vytvořili 40 družstev (39 tříčlenných a jedno dvoučlenné). Objevili se i zahraniční jezdci ze Slovenska, Německa, Maďarska a Velké Británie. Družstva byla tentokrát nazvána podle našich motokrosových tratí současných a bohužel i bývalých. Výsledky se počítaly podle umístění jezdců v jejich kategoriích a jeden nejhorší výsledek se škrtal.

Závody opět vtipně moderoval Zdeněk Hazdra – hlavní organizátor akce. Při zahájení závodu a představení jednotlivých družstev připravili pořadatelé milé překvapení Mirkovi „kominíkovi“ Jirečkovi. Toho všichni známe jako bývalého motokrosaře a hlavně pak jako vynikajícího fotografa, jehož fotky znají příznivci terénních závodů motocyklů už několik desítek let nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako gratulaci k nedávným narozeninám objel Mirek s kominickou štětkou na krku čestné kolo na čézetě Jirky Fürbachera.

Obě jízdy sloučeného závodu PRE65 a 125 Classic měly stejný začátek. Potenciálu čtyřdobé BSA dokázal vždy využít Karel Liška. Ale na čele dlouho nevydržel a dvakrát vyhrál zkušený jezdec Karel Mitvalský. Ale ve 2. jízdě to neměl vůbec jednoduché. Po lehkém pádu ho na čele vystřídal mladičký Ondřej Říha na „osmdesátce“ Yamaze, který několik kol za povzbuzování diváků zažíval nádherný pocit jízdy na čele závodu.

Zdálo se, že společný závod 2 kategorií twinshocků ovládne domácí Zdeněk Hazdra jun. Poprvé vyhrál stylem start – cíl, ale ve 2. jízdě ho zklamala motorka. Dlouho jezdil na čele, ale pružina pérování jeho Yamahy byla jiného názoru. Do cíle dojel jako 5. (ve své skupině jako 4.). A jak se později ukázalo, jeho tým to zřejmě stálo celkové vítězství. Porucha motorky vyřadila ze závodu i našeho německého přítele Helge Mühliga, který zajel v 1. jízdě 3. místo.

Skupinu PRE 75 ovládl Jan Likler, který dvakrát vyhrál a obohatil konto svého družstva o cenné body. Výborně jezdil i host z daleké Anglie Keith Best na nádherné ČZ, která byla v zajímavé barevné kombinaci černé a zelené. V cíli byl vždy 2., ale svoji kategorii vyhrál. V jezdeckém poli se objevil také Miloš Buřival, náš bývalý reprezentant, který se po letech vrátil do sedla motocyklu ČZ.

V samostatné třídě PRE 85 si vedli nejlépe Petr Čech a Marek Sedláček. Každý jednou vyhrál a jednou byl 2. Sedláčkovi ale chyběli další 2 rychlejší jezdci v týmu. Stabilně jezdili i Marek Vaniš, Jaroslav Ježek a Pavel Janhuba.

Opravdovým vrcholem povedených závodů byly obě jízdy modernějších PRE 90 a PRE 97. Podobně jako v roce 2019 na trati doslova létal Jaromír Romančík. Tenkrát jezdil na červené dvoudobé Hondě 250. Pro letošek si půjčil také dvoutakt, ale žlutou Suzuki 250, která je rovněž z doby, kdy motocykly ještě měly své charakteristické barvy. Poprvé na classic se objevil Michal Bárta. I on jezdí běžně MMČR na čtyřtaktní 450, ale na družstvech jel na 2T Hondě 250. Z MMČR veteránů si do Benátek odskočil Roman Majer na Suzuki 250, který v Benátkách předloni úspěšně závodil na ČZ.

Obě jízdy s přehledem ovládl Jaromír Romančík. Jízdu na trati si Jára doslova užíval, jezdil na čele už od startu. Po celé trati udivoval diváky efektními skoky, hlavně pak kolem výjezdu z parkoviště závodních strojů. Za ním vždy dojel podobně efektně jedoucí Michal Bárta. Na dalších pozicích dojížděli Radek Plavecký, Michal Kareš, Roman Majer, Adolf Straka a další.

Vzhledem k tomu, že do závodu družstev se počítaly výsledky podle pořadí v 9 kategoriích, všichni netrpělivě čekali na konečné pořadí družstev. Na závěrečném vyhlášení se to všichni dozvěděli. A celkové výsledky byly vskutku zajímavé, rozhodoval každý každičký bod. Na prvních 2 místech muselo být při shodě bodů použito další pomocné kritérium – věk. Vítězové z roku 2019 Hazdra-Plavecký-Romančík tak museli tentokrát na 2. stupínek za vítězné družstvo Dlouhý-Likler-Straka. O vyrovnanosti závodu družstev svědčí i to, že jezdcům na 3. místě Roučkovi, Mitvalskému a Bestovi chybělo jedno lepší umístění k tomu, aby celkově vyhráli (měli 4x 1. místo).

Výsledky závodu družstev 2021:

1. Družstvo označené jako Pacov (7 bodů)

Radek Dlouhý, kategorie Twin 50 , 2. 1.

Jan Likler, kategorie PRE 75 55-, 1. 1.

Adolf Straka, kategorie PRE 90, 2. 3.

2. Družstvo označené jako Horšovský Týn (7 bodů)

Zdeněk Hazdra ml., kategorie Twin 50-, 1. 4.

Radek Plavecký, kategorie PRE 97, 2. 2.

Jaromír Romančík, kategorie PRE 97, 1. 1.

3. Družstvo označené jako Přerovská rokle, (11 bodů)

Alois Roučka, kategorie PRE 65, 7. 7.

Karel Mitvalský, kategorie PRE 65, 1. 1.

Keith Best, Anglie, kategorie PRE 75 55 , 1. 1.

4. Družstvo označené jako Třebíz, (14 bodů)

Michal Kareš, kategorie PRE 97, 3. 3.

Jiří Husák, kategorie PRE 90, 6. 6.

Michal Bárta, kategorie PRE 90, 1. 1.

5. Družstvo označené jako Záboří nad Labem (15 bodů)

Jaroslav Kořínek, kategorie PRE 75 55-, 3. 9.

Vítězslav Branda, kategorie Twin 50 , 4. 3.

David Říha, kategorie Twin 50-, 3. 2.

6. Družstvo označené jako Netolice (16 bodů)

Radek Machač, kategorie Twin 50-, 2. 1.

Roman Majer, kategorie PRE 97, 4. 4.

Jan Skok, kategorie PRE 65, 5. 8.

Kompletní a hlavně bohatou fotodokumentaci závodu najdou příznivci veteránského sportu na stránkách Miroslava Jirečka www.foto-jirecek.cz a detailní výsledky na stránkách www.classicmotocross.cz.

Text: Josef Vašíček