18.10.2021
Poslední, finálový závod rakouského mezinárodního motokrosového mistrovství uspořádal tradiční agilní pořadatel MSC Imbach. Na svérázné trati mezi vinicemi poblíž Kremsu na Dunaji bojovali o zbývající letošní body vedle hlavních tříd MX2 a Open junioři na dvoutaktních stopětadvacítkách. Ve volném termínu po skončení domácí sezóny přispělo k vytvoření mezinárodní atmosféry závodu několik českých jezdců.
motocrossMotocross

Michael Kratzer ovládl letos při absenci několika předních konkurentů pro zranění v pohodě druhou polovinu mistrovství třídy Open. Michael si letos udržoval dobrou formu, kterou potvrzoval i úspěšnou účastí na našich mistrovských závodech, včetně závěrečného mistrovství družstev. Doma měl už po předposledním závodu v Hochneukirchenu takový bodový odstup před dalším v pořadí, že do závěrečného závodu nastupoval jako letošní mistr Rakouska. Tím dalším v pořadí byl náš Rudolf Plch, který je už několik let oblíbeným zahraničním hostem na rakouských tratích a častým uživatelem stupňů vítězů. K jeho největším soupeřům v Imbachu patřili Johannes Klein, který se vrátil po zranění z Riedu, Manuel Perkhofer a Florian Hellrigl. I když nakonec skončil čtvrtý, získané body z dramatického závěrečného závodu stačily k udržení konečné stříbrné pozice před Perkhoferem a Hellriglem. Proti loňsku si opět polepšil – s jakým cílem nastoupí do příští sezóny? Druhým českým zástupcem v Imbachu byl Dušan Drdaj. V obou jízdách bodoval za osmé místo, osmý byl i celkově.

Výsledky – třída Open: Michael Kratzer (HON) 50 b., 2. Johannes Klein (KTM) 42, 3. Manuel Perkhofer (GAS) 40, 4. Rudolf Plch (SUZ) 38, 5. Florian Hellrigl (KTM) 30, 6. Alex Banzirsch (HUS). 30, .. 8. Dušan Drdaj (GAS) 28.

Seriál 2021: 1. M.Kratzer 224 b., 2. R.Plch 158, 3. M.Perkhofer 149, 4. F.Hellrigl 146, 5. A.Banzirsch 118, 6. A.Schmidinger (HON) 118, .. 8. D.Drdaj 81.

Zranění, které potkalo v Dalečíně Rolanda Edelbachera, mu znemožnilo bojovat v Imbachu o titul ve třídě MX2 s druhým v pořadí, Marcelem Staufferem. Ten pak využil své výrazné převahy nad dalšími soupeři, Alexem Pölzleitnerem a Markusem Rammelem, zvítězil a obhájil také svůj loňský titul v této třídě. Čtvrté místo v závodě i v průběžném pořadí je dalším úspěchem sedmnáctiletého juniora Floriana Diemingera, který patří k mladým nadějím rakouského motokrosu.

I ve třídě MX2 jsme měli Imbachu dva zástupce: Adam Dušek bojoval vpředu v obou jízdách, tu první ale nedokončil a ve druhé dojel čtvrtý. Celkové šesté místo v závodě obsadil po dobrém výkonu Jakub Nevima.

Výsledky – třída MX2: 1. Marcel Stauffer (KTM) 50 b., 2. Alex Pölzleithner (HUS) 42, 3. Markus Rammel (HUS) 42, 4. Florian Diemeinger (GAS) 34, 5. Manuel Fiala (KTM) 30, 6. Jakub Nevima (KTM) 29, .. 12. Adam Dušek (KTM) 18.

Seriál 2021: 1. M.Stauffer 231 b., 2. R.Edelbacher (KTM) 183, 3. M.Rammel 182, 4. F.Dieminger 161, 5. Ch.Zeintl (KTM) 137, 6. A.Pölzleihtner 128, .. 12. A.Dušek 56.

Jenom čtyř jízd ve dvou závodech se dočkala letos nově vypsaná třída Junior 125 pro jezdce do 21 let na dvoutaktních stopětadvacítkách. Všechny ovládla zkušená dvojice jezdců, které známe i z našich tratí, Simon Breitfuss a Florian Diemeinger. Vedle už známých tváří, Maximilana Erneckera, nebo Marvina Salzera, na sebe upozornili i další talentovaní mladíci, Johannes Wibmer, nebo Mathias Karl.

Výsledky – třída Junior 125: 1. Simon Breitfuss (KTM) 47, 2. Florian Dieminger (GAS) 47, 3. Johannes Wibmer (HUS) 38, 4. Maximilian Ernecker (HUS) 38, 5. Mathias Karl (HUS) 31, 6. Kevin Schneeweiss (KTM) 29.

Serál 2021: 1. S.Breitfuss 97, 2. F.Dieminger 47, 3. M.Ernecker 76, 4. J.Wibmer 72, 5. M.Karl 61, 6. K.Schneeweiss 55.

Rakouský motokros prošel letos organizačními změnami se snahou přitáhnout více mladých zájemců k výkonnostnímu motokrosu, jednou z nich je právě vypsání juniorských stopětadvacítek. Závody byly zajímavé, kvůli covidovým opatřením a souvisejícím termínovým změnám není zatím celkový výsledek příliš výrazný. Cesta je ale správná, příští rok to jistě potvrdí.

Připravil: Petr Starý