31.12.2021
Letošní motokrosová sezóna 2021 opět nebyla zcela takovou, na kterou jsme zvyklí. Začátek byl odložený na polovinu roku a téměř každý víkend jsme tak strávili někde na trati. Vybrali jsme 21 momentů napříč závody MMČR juniorů i seniorů, které bychom si závěrem roku chtěli připomenout. Pojďte s námi na konci roku zavzpomínat!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

1. Souboj Rathouský – Wagenknecht v Opatově

Letos byla třída MX2 na českém seniorském šampionátu nejnapínavější za poslední roky. Téměř všichni fanoušci podél trati hltali výkony československé špičky, která si nedarovala ani centimetr. Jeden z divokých soubojů byl při první rozjížďce v Opatově. Jan Wagenknecht z HT Group Racing Teamu společně s Petrem Rathouským z Orion Racing Teamu přivedli fanoušky do infarktového stavu a projevy komentátorů by se daly přirovnat oslavám při Naganu. Hodně rozhodovala opatovská lavice u startu, kterou Rathouský skákal úplně celou, v zatáčkách však dotahoval Wagenknecht, který cílem projel první s náskokem čtyř desetin sekundy. Zmíněná dvojice ujela třetímu Kohútovi o téměř půl minuty.

 

 

2. Pavol Repčák rychle a zběsile na družstvech

Na družstva do sychravého Dalečína vyrazil Pavol Repčák jako člen týmu SMF společně s Jaroslavem Katriňákem a Matúšem Tomalou. Svou rychlost ukázal Repčák už v Opatově na malé motorce, ale tady mu to na „čtyřipade“ vyloženě sedlo. To bylo něco! Osobně jsem si říkal: „Hele, Pavol někde musel upadnout, protože dohání...,“ pak teprve přijel José Butron a další závodníci. Moje domněnka byla špatná. Nějak jsem nezaregistroval, jak skvěle odstartoval a suverénně vedl startovní pole od prvních zatáček až do cíle. Butron sice začal postupně během spojené rozjížďky MX1 MX2 stahovat, ale nedokázal se už na slovenského reprezentanta dotáhnout a skončil tak druhý se ztrátou 2,2 sekundy.

 

 

3. Romančík s Michalcem zaváleli v Pacově

Na první mistrovský závod do Pacova vyrazil Jaromír Romančík, který se v letošní sezóně zaměřoval hlavně na enduro. V barvách Jarsen Teamu vybojoval celkové třetí místo poté, co dvakrát dojel čtvrtý. Byl to opět ten klasický Jára, na kterého byla na trati radost pohledět. Po sezóně ohlásil konec své enduro kariéry, tak budeme doufat, že nám předvede ještě několik podobných motokrosových výkonů. Na čtvrtém místě se umístil Petr Michalec z PuriCure Teamu, který mohl pomýšlet také na stupně vítězů, ale zaváhal v první jízdě. Naopak ta druhá mu sedla a dojel druhý za José Butronem. Pacov ho v jeho letošních výkonech nakopl a vše vypadalo na slibnou sezónu, než ho vyřadilo ze hry poranění ramene.

 

 

4. Návrat Kristýny Vítkové po zranění

Letošní návrat Kristýny Vítkové si znovu dovolíme nazvat neuvěřitelným. Kristýnu začátkem léta potkalo zranění, které jí vystavilo dvouměsíční stopku se závoděním. Musela vynechat několik důležitých závodů, včetně mistrovství světa na domácí trati v Lokti. Ztratila tak i kontakt se soupeřkou Elenou Kapsamer z Rakouska na mistrovství České republiky. Kristýna se však nevzdávala a vrátila se po pauze do Petrovic u Karviné. V pátek dostala od doktora svolení, hned začala trénovat a v neděli hurá na mistrák. První rozjížďku vyhrála a ve druhé skončila druhá. Celkové stříbro bylo odměnou za její, troufáme si říct, nejtěžší závod.

 

 

5. Slovák Jošt podruhé mistrem ČR MX2

S cílem zisku titulu vstupoval do sezóny slovenský závodník Šimon Jošt. Jezdec českého Osička MX Teamu makal na maximum. Nevycházely mu však první rozjížďky, což je vidět i v celkových výsledcích – 20-25, 16-25, 13-25, 16-25, … Právě ale v druhých jízdách patří Šimon mezi přeborníky a když se mu nepovede jedna, ta druhá je jistá. O mistrovi třídy MX2 nebylo rozhodnuto až do poslední rozjížďky a právě na posledním závodě v Přerově to nakonec vyšlo. Ziskem druhého titulu také potvrdil přechod na „velkou“ motorku, na které také několikrát ukázal, že k němu patří a bude zajímavé sledovat, jak zamíchá hodnocením třídy MX1.

 

 

6. Petr Bartoš celkově pátý v MX1

Každý motokrosový fanoušek zná jméno Petra Bartoše a zároveň ví, jaký je Petr bojovník. Právě tento závodník od Mladé Boleslavi letos obhájil veteránský titul a byl podruhé v řadě mistrem České republiky. Kromě účasti ve veteránech závodil také v nejsilnější třídě MX1. Ani zde se tento dvaačtyřicetiletý závodník neztratil a dokončil sezónu ve třídě MX1 na 5. místě. Byl zároveň čtvrtým nejlepším Čechem, když před ním skončili Španěl Butron, Drdaj, Krč a týmový kolega Nedvěd. V televizi byl přirovnán k Jaromírovi Jágrovi v hokeji a my s tímto tvrzením naprosto souhlasíme!

 

 

7. Souboje Kučeřík – Závrský v 85 ccm

Letošní rok byl pro pětaosmdesátkáře náročný, museli odjet 13 mistrovských závodů napříč oběma seriály. Vítězem seriálu se stal Martin Závrský z týmu New2 Project s 529 body. Druhý skončil Dominik Kučeřík v dresu Orion Racing Team, který zaokrouhlil své získané body na rovnou pětistovku. Právě jezdci z této dvojice byli po celou dobu velkými aspiranty na titul poté, co Vítězslav Marek zvolil zahraniční závody jako prioritní. Kluci bojovali vždy spolu. Ani jeden nebodovali ve 2 rozjížďkách, Závrský jednou v Jiníně a jednou v Hradišti, Kučeřík dvakrát v Opatově. I přes nabitý kalendář bylo na co koukat. Hodně závodníků přechází na 125 ccm, tak uvidíme, jak se jim bude dařit mezi staršími.

 

 

8. Venezuelani na závodech MMČR

Mezi nejvzdálenější závodníky, kteří kdy odstartovali na závodech českého mistráku, určitě patří Venezuelani. V letošní sezóně to byli rovnou tři závodníci. Nejvíce závodů se zúčastnil Lorenzo Locurcio, závodník JD Gunnex KTM Racing Teamu. Ten zasáhl do hodnocení třídy MX1 i MX2. Závody v Čechách bral jako průpravu na mistrovství světa. V Opatově se k němu připojili také krajani Carlos Bodial a Raimundo Trasolini. Zmíněná trojice si v Opatově zkusila generálku před národy a tak jsme mohli přivítat celý národní tým Venezuely. Závod dokončili jen Trasolini s Bodialem. Locurcio utrpěl nepříjemné zranění.

 

 

9. Rathouského výstup v Karlíně

Že pády k motokrosu patří, jsou zvyklí jezdci ale i fanoušci. Horší je, když přijde nějaký větší pád v průběhu slušně rozjeté sezóny nebo v jejím závěru, kdy se bojuje o všechno. Na pátém závodě juniorky v Karlíně u Čejče to potkalo Petra Rathouského. Jeho skvěle rozjetou sezónu mohl zhatit pád. V kvalifikaci na lavici u depa přetočil whip a už se nestihl vrátit. Všem kolem trati se zatajil dech. Petr ale z motorky stihl seskočit a tak se vyhnul nějakému vážnějšímu zranění. Potlučeného ho z trati odvedl spolu s polámanou motorkou jeho trenér Filip Neugebauer. Pedro pak do nastoupil zpět do závodu, a dokonce dvakrát bodoval za 25 bodů!

 

 

10. Návrat Martina Žeravy po zranění

Do letošní sezóny hned na začátku nenastoupil veterán Martin Žerava, který letos pokračoval v barvách týmu KRTZ motorsport. Těsně před začátkem sezóny si zlomil zápěstí, které ho vyřadilo z prvních třech závodů. V pondělí před závodem ještě trénoval, ale zápěstí brnělo a pomohly jenom bylinky a tejpování. V neděli v Kaplici naskočil zpátky do závodního režimu a potvrdil své zkušenosti. Zbývající čtyři závody dokončil vždy na druhémmístě a součet bodů mu vystačil na celkové sedmé místo v seriálu. Budeme se těšit na příští sezónu a veteránské závodníky. Přibude k nim ještě někdo další?

 

 

11. Adam Máj vs. Bence Pergel

Právě tito dva, Adam Máj ze Starling Cross Teamu a Bence Pergel z HTS Teamu, byli hlavními aktéry juniorského mistráku v boji o titul ve třídě 125 2T. Následovat je dokázal jenom Jaromír Steiger, který díky jejich společnému pádu v Kaplici dokázal brát pohár za první místo. Adam i Bence se ukázali jako silní bojovníci a jejich souboje kolo na kolo, tělo na tělo, bylo radostí sledovat. Rozhodovalo se v každém závodě, jedna chyba mohla znamenat ztrátu vedení.  Celkově se nakonec stal českým mistrem maďarský závodník, na kterého scházelo Adamovi 29 bodů. Pro českého závodníka to byla skvělá průprava na přechod na silnější motocykl.

 

 

12. Dušan Drdaj a snová sezóna

Dušan Drdaj, třiadvacetiletý závodník PP Racing Teamu, přeskočil před sezónou na GasGas a výsledky na našem mistráku se začaly dostavovat hned. Ještě před sezónou odjel několik přípravných závodů a v Pacově odstartoval svou letošní jízdu druhým místem. V Jiníně skončil těsně pod stupni vítězů hned za trojicí jezdců z mistrovství světa. V Dalečíně se mu moc nedařily starty a musel stahovat, v cíli skončil pátý. V Kaplici i Petrovicích bral Dušan bronz. Do Opatova přijel nabitý zkušenostmi z MXGP v Turecku a dokázal tak v jedné rozjížďce porazit Butrona, skončil druhý. V Přerově bojoval s Martinem Krčem, co mohl, ale nakonec z toho bylo čtvrté místo. Dušan si stabilními výkony vyjel celkové druhé místo v českém mistráku a účast na Motokrosu národů. Věříme, že DD88 má ještě co ukázat!

 

 

13. Cizinci na MMČR Junior

Letošní juniorská sezóna si na své konto může připsat velké množství závodníků ze zahraničí. Pomohl tomu i první závod v Horažďovicích, který byl jedním z prvních v Evropě. Právě tam přijelo 61 závodníků ze 7 evropských zemí, když nepočítáme Českou republiku. Někteří z nich pokračovali i ve zbytku sezóny, proto jsme je mohli vidět hodně vysoko i v celkovém hodnocení. Třídu 65 ccm ovládl maďarský závodník Áron Katona, za kterým se umístil Rakušan Moritz Ernecker. Stopětadvacítky vyhrál maďarský rychlík Bence Pergel, jehož týmový kolega László Márk Técsi skončil jako třetí ve třídě MX2 Junior. Mezi ženami udržela i přes zranění třetí místo Elena Kapsamer z Rakouska.

 

 

14. Mňuk a Nagl v Přerově

Roman Mňuk se během zimních měsíců připravoval společně s jezdci Osička MX Teamu ve Španělsku. Na jeho výkonech bylo vidět, že mu tyto tréninky pomohly. V Přerově mu sedla hlavně druhá rozjížďka, kdy po startu doslova vypálil a pronásledoval španělského závodníka Butrona. Za jeho zády se usadil německý zkušený závodník Max Nagl a téměř čtyři plná kola závodili společně Max s Romanem kolo na kolo. Nejdříve vedl Mňuk se startovním číslem #21, potom Nagl se startovním číslem #12. Bylo opravdu skvělé sledovat jejich souboj!

 

 

15. Pavel Dvořáček vytáhl 14 let starou motorku

Do jihočeských Horažďovic vyrazil na první juniorku Pavel Dvořáček, který už účast na juniorském šampionátu neměl v plánu. Na tuto spontánní akci dostal zapůjčený motocykl Kawasaki KX250 z roku 2007 a ukázal všem fanouškům i soupeřům, že nová motorka není všechno. Pavel na motorce nestihl moc natrénovat. Závod si jel hlavně užít! V kvalifikaci si vyjel 25. místo na startu. Svůj požitek z jízdy však potvrdil holeshotem hned v první jízdě. Druhý start už nebyl úplně tak povedený, ale jak jsme už říkali, nejel si pro výsledek. Celkově skončil třináctý a získal 17 mistrovských bodů.

 

 

16. Další jezdec z MS vyhrál český šampionát

Loni Němec Max Nagl, letos Španěl José Butron, kdo bude dál? Právě José Butron, akvizice českého JD Gunnex KTM Racing Teamu, byl téměř jasným aspirantem na český titul ve třídě MX1. Konkurentem mu měl být právě Nagl, který však dal přednost německému seriálu ADAC. Našli se ale i jiní, kteří ho potrápili. Španělský matador vyhrál hned na prvním závodě v Pacově. V Jiníně se před něho dostal právě Nagl a týmový kolega Locurcio. V Dalečíně mu kromě Nagla nedal šanci ani Rakušan Michael Kratzer. V Kaplici, Petrovicích a Opatově Butron zvítězil. V Přerově sice skočil druhý, ale i tak mohl slavit svůj první český titul, který získal s náskokem 50 bodů na druhého Drdaje.

 

 

17. Petrovice posunuly Filipa Neugebauera na jinou kolej

Filip Neugebauer naskočil do nového týmu JD Gunnex KTM Racing jako trenér a jako jezdec třídy MX2. Kvůli chybě mechanika neodstartoval do první jízdy v Pacově, potom už ale nasadil své tempo a jen dokazoval, jak mu 250 ccm vyhovuje. Trápil celou špičku a bojoval s aspiranty o titul. Stopku mu však připravilo zranění, které si přivodil velkým pádem v Petrovicích u Karviné. Zranění mu nedovolilo několik týdnů jezdit na motorce, a tak „pověsil motokros na hřebík.“ Rozhodl se zaměřit na trénování mladých juniorů, které ho baví a naplňuje víc než samotné závodění. Držíme palce v trenérské kariéře!

 

 

18. Matějec zajel maximum v Jiníně

Do letošní sezóny naskočil Jiří Matějec šestnáctým místem v Horažďovicích. Nebyla to úplně pozice, která se od něj očekávala, ale hned po 14 dnech ukázal, co v něm je. Jerry, jak se mladému jezdci z Moravy přezdívá, vyrazil do Jinína napravit svou reputaci. Už v kvalifikaci zalétnul nejlepší čas před rakouským duem Rammel - Sandner. První i druhou rozjížďku vyhrál s poměrně jistým náskokem pěti sekund na druhého závodníka a potvrdil svou roli a sílu. Dvoutaktní dvěstěpadesátka mu prostě sedí! Z dalších bojů ho vyřadilo zranění. Doufáme, že v nadcházející sezóně ukáže, co se v něm skrývá!

 

 

19. Martin Krč a sezóna 2021

Martin Krč z Osička MX Teamu měl kvalitní zimní přípravu, odložený start sezóny mu však úplně nesedl. V polovině sezóny přišel zlom! Do sezóny vstupoval jako jeden z aspirantů na titul. V Pacově odstartoval sedmým místem, v Jiníně pokračoval osmým a v Dalečíně devátým místem. Zlom přišel právě na dalším závodě v Kaplici, kde jsme mohli vidět tu pravou touhu po vítězství, kterou potvrdil čtvrtým místem. V Petrovicích zopakoval výsledek z jihu Čech a v Opatově se poprvé postavil na pódium, stejně jako na posledním závodě v Přerově. Přes to všechno dokázal Martin získat dostatek bodů na zisk titulu druhého vicemistra. Gratulujeme a přejeme hodně sil do další sezóny!

 

 

20. Rozhodující závod MX2 v Přerově

Možná se budeme už poněkolikáté opakovat, ale MX2 to byla jízda! Nebylo rozhodnuto až do konce. Každopádně bychom se nebáli přirovnat poslední závod letošnímu boji o titul ve Formuli 1. Roli v tomto napínavém dramatu sehrály zkušenosti, týmová taktika, nová trať, ale i technické problémy. První rozjížďku ovládl Wagenknecht před Sukupem, Joštem a Kohútem. Ve druhé jízdě byl donucen odstoupit kvůli technickém problému Wagenknecht a pořadí v cíli tak bylo následující – Kohút, Dušek, Jošt, Rathouský. Další přední jezdci, Adam Dušek a Petr Rathouský, míchali pořadím. Připravili tak všem skvělou podívanou. Závod byl dramatický až do samého finiše. V závodě nakonec zvítězil Kohút před Joštem a Duškem. Celkovým vítězem seriálu se stal Slovák Jošt, za ním se umístil Wagenknecht a jeho krajan Kohút.

 

 

21. Sandner na 450 v Kaplici

Rakouského závodníka, Michi Sandnera, jsme u nás na závodech vídali často. Do Česka ho přivedl tým Motosport Chýnov, vždy to však bylo na dvěstěpadesátce nebo menších objemech. Letos přijel do Kaplice na KTM 450. Právě závod českého šampionátu seniorů si vybral jako přípravu na Motokros národů, kde závodil po boku Marcela Stauffera a Reneho Hofera. Společně se umístili jako devátí v hodnocení závodu MXoN. Kaplice patří mezi rakouskými piloty hojně navštěvované závodiště a je také známá svou náročností.

 

 

Připravil: Pavel Horák

Foto: Pavel Horák, Kristýna Dvořáčková, Patrik Procházka, Karolína Hůlová, Jana Terešáková, Míra Jireček, Radek Lavička

31. 12. 2021

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.