14.01.2022
Po covidovém roce opět zaplněné stadiony a návrat k formátu jen sobotních závodů. Ale také spousta změn v soupiskách předních týmů třídy 450SX. Připomeňme si ještě, co se odehrálo před sezónou a jak by ta letošní mohla vypadat.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

250SX Pěkně našlapaná východní série

Tradiční předsezónní loterie. Koho uvidíme už v Anaheimu (západní série) a koho až později ve východní sérii. Nejinak tomu bylo i letos. Jezdci do poslední chvíle mlčí a ani jejich instagramové účty neprozradí více. Letos se například na provizorní startovce západní série objevili hned 3 jezdci tovární Kawasaki. Ale byl tam rovněž uveden Jett Lawrence #18, loňský motokrosový šampión a snad největší současná hvězda třídy 250. Jenže Jett až 3 dny před startem sezóny přiznal, že se v přípravě na sezónu zranil a není ještě zcela fit. Tím pádem se ukáže až ve východní sérii a do té západní naskočil za Hondu jeho starší bratr Hunter. Jenže světe div se, do východní sérii se nakonec přesunuli Forkner #33 i Mcadoo #48 z Kawasaki.

 

Lze jen spekulovat, zda týmová taktika velela vyhnout se Jettovi. Nakonec však pojedou spolu a nutno dodat, že soupiska východní série vypadá nadupaněji než ta západní. Kromě zmíněných jezdců Kawy a donutového mága Jetta Lawrence uvidíme ve východní sérii také veterána Jeremy Martina #6, benjamínka KTM Maxe Vohlanda #36 nebo bojovníka Rj Hampshire #24.

 

Ale zpět k té aktuální, západní. V prvním závodě se ve skvělé formě ukázal Craig #29. Bylo radost se dívat na jeho uhlazený styl. Jenže nezapomínejme, že stejně stylově jezdil i loni a nakonec ho pád v předposledním závodě vyřadil z boje o titul. Z dalších jezdců by Craigovi mohli konkurovat sebevědomý Hunter Lawrence #96 a dobře vypadal také jezdec GasGasu Michael Mosiman #29, který sice dojel v prvním závodě až šestý, ale rychlost měl skvělou.

 

 

450SX Bude letos Roczen psychicky odolnější?

Ken Roczen #94 je určitě nejdiskutovanější osobou, když se mluví o adeptech na šampiona 2022. Statistiky mluví jasně. V roce 2019 celkově 4. místo, 2020 3. místo a loni celkově druhý.  Od jeho brutálního zranění uběhlo už 5 let a Ken se v každé sezóně zlepšuje. Moc se však nemluví o jeho slabší psychice. Ken sice v předsezónním rozhovoru připustil, že se po zranění nezměnilo jen jeho tělo, díky čemuž je častěji nemocný, oslabují ho různé nečekané virózy a slabosti. Mluvil také o tom, že nyní se 5x rozmyslí, než skočí nějaký složitější skok. Jeho jízda je mnohem opatrnější než před zraněním. Co ale bude hrát zásadní roli při cestě za titulem je jeho psychika. Vzpomeňme klíčové okamžiky loňské sezóny, kdy dílčí prohry v soubojích s Webbem hodně těžce nesl a jeho výkonnost v sezóně postupně klesala.

 

To Webb #1 letos začal sezónu ještě lépe než předchozí roky. Změna tréninkového programu mu zřejmě prospěla (po letech opustil slavný The Baker's Factory). Kresbou na přilbě, kde leží na pohovce a pojídá brambůrky, poslal Aldonovi Bakerovi vzkaz, že letos jeho "zimní" příprava nebyla rozhodně tak tvrdá jako minulé roky. Webb působí uvolněně, sebevědomě a zdá se, že možná i nějaké to kilo přibral. Ač v Anaheimu nezajížděl nejrychlejší časy, tak jeho taktický výkon byl pozoruhodný a přinesl mu skvělé druhé místo.

 

První závod ukázal, že SX rok 2022 by mohl být opět ve znamení bitvy Roczen vs Webb. Skvěle se v prvním závodě ale uvedl také Sexton #23. Nebýt pádů, tak o bednu určitě bojují debutanti na nových strojích Anderson #21 a Stewart #27. Rychlí byli i Musquin #25 s Barciou #51. Počítat je potřeba taky s Adamem Cianciarulem #9, který až se plně uzdraví, tak určitě bude bojovat minimálně o bednu. V Anaheimu zatím výkonově nepřesvědčili jezdci Yamahy. Šanci napravit si reputaci budou mít již tento víkend při druhém závodu v Oaklandu.

 

 

 

Animovanou mapu závodu v Oaklandu si můžete prohlédnout zde:

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: Red Bull, swapmotolive.com

14. 1. 2021

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.