21.01.2022
V roce 2021 se v České republice odjelo pět závodů MMČR SIDE a QUAD. Požádali jsme několik jezdců a spolujezdců, aby se vyjádřili k jednotlivým podnikům a obodovali je z několika úhlů pohledu od nuly do pěti hvězdiček. Z jednotlivých dílčích hodnocení pak vyšla průměrná známka.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Následující článek nemá být kritikou pořadatelů. Jejich práce si všichni vážíme a uvědomujeme si, že bez jejich nadšení by spousta akcí zanikla. Má sloužit spíše jako zpětná vazba, kde se co dá vylepšit. V mnoha případech jde jen o drobnosti, které ani nestojí peníze, a výsledný dojem je úplně jiný.
 

Každý závod začíná příjezdem do depa a přípravou na start. Týmy zde tráví více času než na trati, a tak depo logicky musí být zahrnuto v našem hodnocení. Hodnotíme dostupnost, velikost, vybavení sociálním zařízením, mycími boxy, dostupností elektrické přípojky, ozvučení a další podobné věci.„Asi jedny z nejlepších parkovišť v seriálu MMČR jsou podle mě depa v Jiníně a v Kramolíně. Nedá se jim moc co vytýkat. Jsou prostě stavěná pro světové závody,“ hodnotí Jiří Herclík. „Horšovský Týn ztrácí body za WC a absenci mycích boxů. Neumím si představit, že by zapršelo a bylo potřeba po každém vyjetí na dráhu umývat stroj a sebe,“ říká David Sůsa. „V Krásné Lípě bylo všechno strašně daleko. Zázemí pro mistrovské závody by mělo mít nějaké parametry. Ale chápeme, že se ujali pořadatelství na poslední chvíli a my jsme si mohli zazávodit,“ navazuje Ladislav Peč.
 

Hodnocení jezdců: Jinín 4,7, Krásná Lípa 3,1, Kramolín 4,1, Horšovský Týn 2,2, Horní Újezd 3,2



K depu patří občerstvení, a to jak v den závodu, tak i třeba před ním. Samozřejmě spousta týmů má své zázemí, ale určitě se najde místo, které je něčím pověstné. Může to být vynikajícím guláškem, nebo vyhlášenými klobáskami, ale taky třeba teplým a předraženým pivem, nebo dlouhými frontami u jediného stánku s občerstvením. „Myslím, že v každém depu je otevřený alespoň jeden stánek. Jediné, co bych za naši posádku uvítal, je otevírací doba, která by mohla být večer před závodem dřívější,“ přidává Dominik Vach. „V Jiníně dovedou jídlo nejen skvěle připravit, ale i rychle a hezky naservírovat. Proto se do jejich haly vždycky večer před závodem rádi vypravíme,“ shodují se Mirek Dubský i Pavel Zoubek.
 

Hodnocení jezdců: Jinín 4,4, Krásná Lípa 3,1, Kramolín 3,9, Horšovský Týn 2,6, Horní Újezd 4

A jedeme na trať. To je samozřejmě to hlavní, kvůli čemu tady jsme. Při hodnocení a komentáři tratě si všimneme toho, jak je členitá a tedy i pro jezdce zábavná. Zároveň musí být bezpečná, mohou na ní být oblíbená a neoblíbená místa, těžké i nenáročné skoky. Pro závody sajdkárů a čtyřkolek je také důležitá její šířka a místa, kde je možnost předjíždět. Pro diváky a mechaniky je také dobré, když je velká část přehledná z jednoho místa. Pavel Zoubek k tomu říká: „Jinín a Kramolín jsou super tratě. Jen na republiku tam byly zbytečně nabroušené skoky. Při mistrovství světa už tomu tak nebylo.“ „Dlouhodobě mezi mé nejoblíbenější tratě patří Krásná Lípa. I když se mi zde letos příliš nedařilo, tak trať byla perfektní a jízdu jsem si užíval,“ zavzpomínal Zdeněk Poláček. Zdá se mi, že třeba Horšák stagnuje již řadu let a nebyl zde žádný upgrade trati, tak dlouho, co si pamatuju,“ říká Jan Hanulík. „V Horním Újezdě si nechali poradit, a trať před závodem neorali, a tak si myslím, že jsme se krásně svezli, i když to není dráha mistrovství světa“ hodnotí Miloš Hlava. To potvrzuje i zkušený Vladimír Ochtábec: „Kromě Újezda mě ostatní tratě trochu tím naoráním zklamaly. Vznikne pak jednokolejka a špatně se závodí, protože v hlubokém a měkkém moc nejde předjíždět a navíc je to i nebezpečné. Uvítal bych nové tratě, abychom nejezdili pořád na těch stejných místech, ale to je bohužel asi problém.“

Hodnocení jezdců: Jinín 3,6, Krásná Lípa 3,4, Kramolín 4, Horšovský Týn 2,9, Horní Újezd 4



Bez diváků to nejde. Závodit před zaplněnými stráněmi, lemujícími trať je úžasný zážitek. Fanoušci pak dokáží vyhecovat své oblíbence a hnát je kupředu. Nadarmo fotbalisté neříkají, že publikum je dvanáctým hráčem. Ale co pro ně dokážeme jako pořadatelé udělat? Někdo postaví vedle stánku s pivem udírnu na kabanos a má vystaráno, další k tomu přidá skákací hrad pro děti, které si také potřebují nějak vybít energii, jinde vsadí na kvalitní ozvučení a moderátora, který dokáže vtáhnout do děje i laické a náhodné diváky, a možná časem někdo další zajistí třeba velkoplošnou obrazovku s průběžnými výsledky a informacemi o dění. Dnešní návštěvníci různých kulturních akcí jsou již zvyklí na určitý standard. Několikrát denně uklizené mobilní záchody, umyvadla nebo sprchy jsou samozřejmostí všude. „Velký podíl na atmosféře kolem trati mají komentátoři. Tam, kde jsou dobře slyšet a umí diváky nažhavit, je to samozřejmě poznat,“ říká Mirek Dubský. S tím souhlasí i Zdeněk Poláček: „Je důležité, aby pořadatel dokázal zaujmout ne pouze jednoho člena rodiny, ale zabavit ji celou. To jsem zažil za svou jezdeckou kariéru bohužel jen ve Stříbře a je škoda, že se tam v posledních letech nejezdí.“ „Z pohledu diváka je perfektní Horní Újezd, kde z jednoho místa je výhled téměř na celou trať, přidává hodnocení Ladislav Peč.

 

Hodnocení jezdců: Jinín 3,9, Krásná Lípa 3,1, Kramolín 4,1, Horšovský Týn 2,8, Horní Újezd 3,8



Když už tohle všechno máme úspěšně za sebou, je tady závěr. Následuje vyhlášení vítězů, na nějž někteří musí čekat i více než dvě hodiny, než skončí celý program. A pak si odvezou nějakou tu trofej v podobě pohárku za umístění, šampíčko a plechovku oleje od sponzora. Stálo to čekání za to? Je tomu někde jinak? Doplňková soutěž o Holeshot? Nebo třeba finanční odměny? Asi za všechny mluví Miloš Hlava: „Ano bylo by hezké se vrátit do dávných dob, kdy se dostávaly finanční odměny, proplácely se cesťáky... Dnes asi buďme rádi, že pro nás někdo uspořádá závody a my si na nich všechno zaplatíme a první tři si z nich odvezou nějaký pohárek. Bohužel, za tohle nemohou jen jednotlivé pořadatelské kluby. Všem patří pět hvězdiček za to, že závody vůbec pořádají a zajistí nám aspoň nějaké zázemí.“

Hodnocení jezdců: Jinín 3,7, Krásná Lípa 2,7, Kramolín 3,4, Horšovský Týn 2,8, Horní Újezd 3,3



A pak je tu ještě takové to NĚCO… Nikdo neví CO. Říká se tomu FAKTOR-X. Prostě jsou místa, kam člověk přijede a hned to na něj dýchne. Ten „genius loci“, neboli duch místa, kam se buď lidé rádi vracejí, nebo se tam prostě nehrnou. Sám takových míst mám několik. Může tam být jako vždy krásné počasí, navěšené fáborky, na oběd řízek a stejně se tam moc netěším. Nebo naopak už se nemůžu dočkat někam jinam, i když vím, že to bude pořád „do kopce, z kopce“ a určitě tam zase zmokneme. „V tomhle bodě úplně odbočím. Docela rádi bychom se svezli na tratích, jako je třeba Stříbro nebo Opatov,“ říká Jiří Herclík. „Každá dráha má své specifikum, kvůli kterému se tam těším a rád vracím. Všude mám skvělé zážitky z tratě nebo z depa,“ má v tom jasno David Sůsa. S tím souhlasí i Dominik Vach: „U mě funguje to, že se na každý závod strašně těším, a je mi jedno, kde to bude. Těch pár dní před závody a poslední noc před odjezdem, kdy člověk připravuje všechny věci, aby na nic nezapomněl, vstávám ve čtyři ráno, protože se tak těším, že nemůžu dospat.“

Hodnocení jezdců: Jinín 3,1, Krásná Lípa 2,9, Kramolín 4,2, Horšovský Týn 2,8, Horní Újezd 3,4


 


A jak tedy celkově dopadly jednotlivé závody? Pomyslným vítězem ankety o pořadatele roku se stal závod v Kramolíně, který v průměrném hodnocení získal rovné čtyři hvězdičky především za širokou a přehlednou trať, depo s parametry pro závody mistrovství světa a velkou tradici v pořádání závodů. Jen o desetinku nižší hodnocení získal Jinín s téměř absolutním hodnocením za depo, zázemí a občerstvení. Pokud ještě lehce zapracuje na šířce trati, pro příští rok by aktivním pořadatelům vítězství nemělo uniknout. Třetí místo si s průměrnou známkou 3,5 hvězdičky vysloužil Horní Újezd, bodující zejména kvalitně připravenou a přehlednou tratí. Rezervy by se našly hlavně v nabídce občerstvení. Přes tři hvězdičky se přehoupla i Krásná Lípa a vzhledem k tomu, že se zde závody připravovaly narychlo a prakticky během jediného týdne, zaslouží si pořadatelé smeknutí klobouku. Na konci hodnocení s výsledkem 2,7 hvězdičky zůstává Horšovský Týn. Právem? Nebo neprávem? Uvidíme v následující sezóně.
 

HODNOCENÍ:

(Průměrná známka – počet udělených hvězdiček od devíti jezdců SIDE a QUAD a spolujezdců)

1. Kramolín 4 ****

2. Jinín 3,9 ****

3. Horní Újezd 3,5 ****

4. Krásná Lípa 3,1 ****

5. Horšovský Týn 2,7 ****

 

Autor: Karel Švéda

Foto: Autor

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.