17.04.2022
Konečně jsme se dočkali zahájení sezony v obvyklém čase! Úvodního závodu seriálu MMČR side a quad se zhostili pořadatelé z Mohelnice a na sobotu 16. dubna připravili pěknou podívanou pro velkou diváckou návštěvu.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatVšudypřítomná natěšenost celé závodní komunity byla znát, ale promítla se i u značného diváckého zájmu. Ani proměnlivé a chladné počasí na tom nic nezměnilo. Při premiéře chybělo jen více jmen ve startovní listině. U republiky čítala 15, včetně Rakušanů a Němců, a u přeboru 17. Velkou novinkou a poprvé v historii bylo zařazení juniorských sajdkár.

KVALIFIKAČNÍ TRÉNINK:

Ranní kvalifičkační trénink už tradičně poodkryl karty o rozpoložení posádek a splnil „papírové předpoklady“. Nejlépe se vedlo Černému s domácími. Víceméně všem favoritům se povedlo zajet svůj nejrychlejší čas až na třetí pokus. Výjimkou byl Polívka, který na časomíře poskočil na pětku až v samém závěru. „Už od rána jsem byl v takový křeči, což nezmizelo ani později,“ řekl nám Jan slavného jména z Kramolína. Rozestupy mezi první trojicí byly kolem 2 sekund. Jen jezdci na 3.-5. místě zajeli téměř shodné časy.

Výsledky:
1. Černý-Chopin (1:57.150), 2. Diblík-Gábor (1:58.730), 3. Boukal-Vitoň (2:00.750), 4. Vejchodové (2:00.800), 5. Polívka-Zatloukal (2:00.950)PRVNÍ JÍZDA: Crash, restart a dominance dvojice Černý-Chopin

Úvodní dějství poznamenal ve 2. kole ošklivý karambol posádky Žižlavský-Hanulík, po němž byl závod zastaven a přivoláni zdravotníci. Pozdější restart se povedl nejlépe dvojici Černý-Chopin před Diblíkem, Vejchodou a Tyrkem. Po pár zatáčkách ale došlo k dalšímu pádu, po němž už nepokračovali Vejchodové a Tyrk-Krejčí. „Měli jsme kolizi s ostatními posádkami a museli odstoupit kvůli poškozené motorce,“ upřesňoval Tomáš Vejchoda.Mezitím vedoucí Černý se všem utrhl a každým kolem navyšoval náskok, který v průběhu sahal až na propastných 45 sekund na druhého. Dramatičtější byla situace za ním. V úvodu se na druhém držel Diblík, pronásledovaný Polívkou, Pečem a Hlavou. Úřadující mistr Boukal začínal od zadu. Stačilo odjet jen 4 kola a došlo ke změně. Diblík si zašlápl mašinu a propadl se o několik pozic níže. Druhou příčku od něj převzal Polívka, ke kterému se dotáhl Boukal a Peč. Ze zadu na ně vytvářel tlak Diblík. Ze skupinky v brzku vypadli Boukal-Vitoň pro poruchu na svém motoru. V sedmém kole už byl Diblík zase druhý, Polívka třetí a čtvrté vybojoval Hlava nad Pečem. Zajímavý souboj sváděl nováček v republice mladý Vach s matadory Herclíkovými. A byla to právě mladická odvážnost, která slavila úspěch.

Vítězství si v poklidu pohlídali Černý-Chopin. „Po povedeném restartu jízdy jsme mohli jet své tempo, že i bez tréninku to nebylo zas tak namáhavé,“ poznamenal Lukáš Černý.

Výsledky 1. jízdy:
1. Černý-Chopin, 2. Diblík-Gábor, 3. Polívka-Zatloukal, 4. Hlava-Hrachovec, 5. PečovéDRUHÁ JÍZDA: Jasné vítězství Černého a napínavý souboj Diblík versus Vejchoda!


Do poslední rozjížďky nenastoupili Boukal-Vitoň pro problémy s motorem. Úvod byl téměř totožný jako v první jízdě. Holeshot ale Černému mazaně vyfoukl Polívka, který ho v první zatáčce podjel. Vedení ale dlouho neudržel. Ještě v úvodním kole mu ho Černý vzal a o vítězi bylo už tak dopředu jasno. JJD Jawa se tyčila na špiči a svou posádku oddalovala od ostatních znovu na propastný rozestup.Bojovalo se tedy o příčky pod ní ve skupince Polívka, Diblík a Vejchoda. Ke změně u nich došlo během 5. kola, kdy druhého Polívku odsunuli za svá záda navrátilci Diblík i Vejchoda, aby mezi sebou svedli napínavý boj o stříbro. Pošetřené síly z minulé jízdy využil Vejchoda ke svému triumfu a v závěru nekompromisně Diblíkovi stříbrnou pozici sebral. „Dostali jsme se do výborného tempa a pár kol před koncem závodu jsme se probojovali na 2. místo,“ popisovali Vejchodové. Naopak jejich soupeř si postěžoval. „Měl jsem trochu zdravotní problém a nechtěl jsem to zbytečně hrotit, navíc nám nešla spojka, takže jsem jel, co jsem potřeboval,“ sdělil Robert Diblík. Čtvrtý Polívka už s nikým dalším neměl problém. Hlava byl daleko, a tak oko diváka ještě zaměstnali Herclíkové s nováčky Vach-Čiko, kteří se při své premiéře představila velmi odhodlaně a s kuráží.

Závod znovu ovládli Černý-Chopin, ač jejich obrovský náskok se ztenčil při předjíždění okolečkářů.

Výsledky 2. jízdy:
1. Černý-Chopin, 2. Vejchodové, 3. Diblík-Gábor, 4. Polívka-Zatloukal, 5. Hlava-Hrachovec

Celkově:
1. Černý-Chpion (50 b.), 2. Diblík-Gábor (42 b.), 3. Polívka-Zatloukal (38 b.), 4. Hlava-Hrachovec (34 b.), 5. Vejchodové (29 b.)
PŘEBOR side a veterán: Dominance Josefa Petáka s Václavem Hotovým

Vyšší počty nad republikou si nadále držel přebor, ač z jeho tří podkategorií zbyly jen dvě – hobby a veterán. Ve startovní listině zajisté zaujali legendární jezdci, a to 81 letý pilot a první mistr ČSSR Jan Všetečka, nejstarší spolujezdec Miroslav Hroch (61 let) či motoristický všeuměl Josef Peták.A byl to právě posledně zmíněný, který přebor absolutně vyhrál s dominancí sobě vlastní. V jeho kategorii veterán za ním skončil mistr republiky z roku 2001 Jaroslav Kříž s novým spolujezdcem Michalem Makovským. Bronz patřil Hranickému s Ricem. U hlavní kategorie přeboru celkově vyhráli Jiroušek-Ochtábec z BO Motor-oil racing teamu, následovaný Matýsovými z Promotorsportu a dalšími slavnými jmény Šimůnkovými.

Celkově:PŘEBOR: 1. Jiroušek-Ochtábec (50 b.), 2. Matýsové (44 b.), 3. Šimůnkové (36 b.), 4. Lizánek-Souček (36 b.), 5. Jurka-Hroch (34 b.)VETERÁN: 1. Peták-Hotový (50 b.), 2. Kříž-Makovský (44 b.), 3. Hranický-Ric (40 b.), 4. Ginther-Plhák (34 b.), 5. Pechr-Dostál (34 b.)UKÁZKOVÁ JÍZDA side junior:


Letos poprvé se v českém šampionátu představili i sajdkárkrosoví junioři ve věkovém rozpětí od 5 do 12 let na širším kubatorovém rozpětí 50-250, pro které byla připravena zkrácená dráha. „Škoda jen, že už jsme je neměli před deseti lety,“ povzdechl si komentátor závodu a čtrnáctinásobný mistr republiky Václav Rozehnal. Novinka se těšila velkému diváckému zájmu. Mladí závodníci se statečně prali s terénem a svým zanícením, houževnatostí a statečností sklidili jen samé kladné ohlasy.A ač je jejich závodní pole různorodé, vítězové se přesto vyhlašovali, ač jimi byli prakticky všichni. Ke své premiéře se vyjádřil i druhý Vašík Kalinovský: „Bylo to dobrý a moc se nám to líbilo. První jízdu jsme vyhráli, ale v té následující jsme měli karambol. V zatáčce mi to chcíplo, předjeli nás soupeři, jeli docela rychle a jak zabrzdili, tak jsme se převrátili.“

Celkové výsledky:1. Široký-Lizánek, 2. Kalinovský-Padevět, 3. Šimek-Šimek, 4. Nechanický-Nechanický, 5. Sedláček-Taška, 6. Hanulík-Hanulík, 7. Široká-LizánkováZa pořadatelský tým se nám vyjádřil i předseda AMK Mohelnice Miroslav Stratil: „Za sebe můžu být spokojený. Jen počasí nám trochu zlobilo, že mohla být i větší návštěvnost, pokud by nefoukal ten ledový vítr. Trať byla perfektně připravená, co jsem slyšel od jezdců i od diváků. Jsem velice spokojený a pokud takový akce budeme dělat, tak určitě uděláme vše proto, aby se to opakovalo.“


Na krásné podívané ale ubralo větší množství pádů a karambolů, které si vyžádaly zdravotní zásah i převoz do nemocnice. Podle prvotních zpráv z ředitelství závodu se jednalo povětšinou o lehčí zranění. Až z nemocnice přišly zprávy o vážnějším stavu Jana Hanulíka. Za redakci Motolevel.com mu vyjadřujeme velkou podporu a přejeme mu brzké uzdravení!(joh)
Foto: Zdeněk Růžička
17.4.2022

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
18.04.2022   09:11
zuzur napsal(a):

Nemocnice

Až z nemocnice přišly zprávy o vážnějším stavu Jana Hanulíka. Za redakci Motolevel.com mu vyjadřujeme velkou podporu a přejeme mu brzké uzdravení! Neměl to být Jan Potužník, pokud se jedná o čtyřkolkáře? JInak pěkný článek