09.05.2022
Druhým závodem pokračovalo MMČR sajdkár v Krásné Lípě u Chomutova. Největší divácký tahák – posádka Bax-Čermák splnili roli favoritů a bez problémů zvítězili v obou rozjížďkách.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Volný trénink:Na prosluněnou trať se v elitní kategorii vydalo čtrnáct posádek. Z těch stálých chyběli Žižlavský-Hanulík, Hlava s Hrachovcem, a nebo taky rakušané Umgeher-Rottensteiner. Naopak nechyběli Králíček s Boukalem, nebo německý pár Hengster-Jahnová. Seznamovák byl bohužel po třech kolech předčasně ukončen, když ve třetím kole převrátili stroj Šroler se Zářeckým za doskokem z největší lavice přímo před depem a po zásahu zdravotníků putovali raději na kontrolu do nemocnice. Podle poslední zprávy by měli být oba mimo největší ohrožení, sice potlučení, ale relativně v pořádku. Některé posádky, včetně Baxe s Čermákem tak nestihly zajet ani jedno měřené kolo.
 

Kvalifikační trénink:Jak podklad trati postupně prosychal a stával se tvrdším a tvrdším, tak jednotlivé posádky postupně zrychlovaly a většina z nich svá nejrychlejší kola zajela v samém závěru časového limitu. Jediní Bax s Čermákem zvládli okruh proletět za méně než dvě minuty. O tři vteřiny pomalejší byli Černý s Chopinem a o další dvě sekundy zpět zůstali Boukal-Vitoň. Technické problémy řešili Polívka se Zatloukalem, kteří zvládli jen jedno měřené kolo a na start všech rozjížděk tak byli nuceni najíždět až jako poslední.
Pořadí: Bax-Čermák (1:59.86), 2. Černý-Chopin (2:02.89), 3. Boukal-Vitoň (2:04.83), 4. Diblík-Gábor (2:05.46), 5. Vejchodové (2:06.84)

První jízda:


 


Od startovního žebříku nejlépe odpálil Lukáš Černý, následován Baxem a Diblíkem s Gáborem. Z druhého konce roštu se na čtvrté příčce venkem zjevil Polívka a dobře odstartovali i Hengster s Jahnovou. Radost Lukáše Černého z vedení netrvala dlouho. Už ve třetím kole se na špici objevili Bax-Čermák a od této chvíle se začali soupeřům vzdalovat. Černý se jej snažil ještě chvíli pronásledovat, ale ve čtvrtém kole evidentně zvolnil a bez boje předal druhý flek Diblíkovi s Gáborem. Ještě na konci tohoto okruhu česko-francouzská posádka zajela do boxu k mechanikům, odkud smutně sledovala zbytek rozjížďky. Třetí místo se tak uvolnilo pro Boukala s Vitoňem, kteří o něj chvíli bojovali s dvojicí Polívka-Zatloukal. Těm se ale zřejmě vrátily technické problémy z dopoledních tréninků a tak nedokázali vzdorovat zezadu se ženoucím Vejchodům.
Pořadí: 1. Bax-Čermák, 2. Diblík-Gábor, 3. Boukal-Vitoň, 4. Vejchodové, 5. Polívka-Zatloukal

Druhá jízda:


 


Naprosto vymydlená a vygumovaná dráha připomínající beton svědčila Baxovi s Čermákem čím dál více. Po holeshotu bylo jasné, že nikomu nedají „čichnout“ a pekelným, strojově přesným tempem na úrovni nejrychlejšího kola z tréninku, se rychle blížili k dvojnásobnému vítězství.  Druhou příčku si téměř celou jízdu hlídali Černý s Chopinem, třetí flek kontroloval Diblík a čtvrtý jezdil Boukal a pátí Vejchodové. Po zdržení na startu se snažili ztrátu dohnat Polívka se Zatloukalem, ale jejich motor neměl zrovna svůj den, takže nakonec se museli spokojit s jízdou na údržbu a se šestým místem v cíli.
Pořadí: 1. Bax-Čermák, 2. Černý-Chopin, 3. Diblík-Gábor, 4. Boukal-Vitoň, 5. Vejchodové


 

Celkově naprosto jasně zvítězili Bax s Čermákem, před Diblíkem s Gáborem. Těm druhá příčka pomohla k posunu do čela průběžného pořadí se čtyřbodovým náskokem na Lukáše Černého a Bastiena Chopina. Pohár za třetí místo si nakonec z Krásné Lípy odvezli Jan Boukal a Radek Vitoň. V průběžném hodnocení mezinárodního mistrovství patří průběžná třetí příčka posádce Polívka-Zatloukal.
Celkové pořadí: 1. Bax-Čermák (50b.), 2. Diblík-Gábor (42b.), 3. Boukal-Vitoň (38b.), 4. Vejchodové (34b.), 5. Polívka-Zatloukal (31b.)
 

Přebor ČR a Přebor Veterán:Do spojeného závodu Přeboru ČR a veteránů nastoupilo celkem sedmnáct posádek, takže se bylo opravdu na co dívat. Vyrovnanější souboje probíhaly mezi jezdci přeboru, kde se nakonec z vítězství radovali Jiroušek s Ochtábcem. Ale neměli to jednoduché. Po vítězství v první jízdě, ve druhé dojeli až třetí a do poslední chvíle se strachovali, aby ji nevyhráli Matýsové. Těm se nakonec nepodařilo vyzrát na Jurku s Hrochem a skončili tak celkově druzí. Vítězové závěrečné jízdy Jurka-Hroch tak brali v součtu obou jízd bronz.Mezi veterány nedali nikomu šanci Kříž s Makovským a i přes nepovedený start do první jízdy obě rozjížďky vyhráli před Fundou s Vyšatou a Hranickým s Rýcem.
 

Seriál pokračuje za měsíc, 4. června, v Horšovském Týně. Ale mezitím můžeme sledovat světový sajdkárkros v Lokti nad Ohří, kde bude o víkendu 22.-23. května k vidění celá světová špička a my doufáme, že na trati, kde se světové sajdkáry pojedou poprvé, urvou slušné světové body i naše posádky.

Text a foto: Karel Švéda

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.