26.05.2022
O uplynulém víkendu 21. a 22. května 2022 se v Podkrkonoší konal 59. ročník slavného závodu 300 Zatáček Gustava Havla. Hořice se tak znovu otevřeli všem příznivcům přírodních okruhů, kteří mohli na trati vidět zvučná jména, silné motocykly a dramatické souboje. To vše doprovázelo výborné počasí, takové jaké k motocyklovým závodům patří!
silniceSilnice

Nejsilnější třídu Superbike ovládl David Datzer na motocyklu BMW, který v závodě zajížděl podobné výkony jako Kamil Holán nebo Fin Erno Kostamo. Datzer zajel ve druhém kole výborný čas 2:15.688. Do posledního místa nabité divácké prostory ale nehltaly jen výkony nejlepší trojky. Z první desítky mohl zvítězit každý, ať už to byl Laurent Hoffmann, Karel Pešek Joey den Besten, Dider Grams a další.

Závod na 11 kol byl připraven pro jezdce tříd SSP400 a Supermono, kteří jeli společně. Dle předpokladů se stal vítězem třídy Supermono Petr Najman, kterého na stupně vítězů doprovodil František Loučka a švýcarský závodník Ivo Ladde. Třídu „čtyřstovek“ ovládl Dan Vysloužil s náskokem 1,6 sekundy na druhého Petra Plichtu. Třetím nejlepším se stal Ludovit Krušina ze Slovenska.

Velice konkurenceschopní závodníci se představili ve třídě Supersport 600. Také zde bylo aspirantů na vítězství hned několik. Vítězství si z Hořic odvezl zkušený Marek Červený před Kamilem Holánek a německým závodníkem Thomasem Waltherem. Z technických důvodů ze závodu odstoupil Petr Najman s Michalem Dokoupilem. Oba v počátcích závodu bojovali o pódiová umístění.

„Bylo to poprvé, co jsem v Hořicích nedokončil závod. Je to pro mě obrovské zklamání, protože si jsem jistý, že bych náskok i vzhledem ke kolařům udržel a vyhrál. Bohužel je to technika, a tak se stalo. Je to moje největší zklamání, byl to pěkný závod a dopadl takhle,“ prozradil po závodě Petr Najman.

Dvouválcová třídu Supertwin přivítala na stupních vítězů mezinárodní jezdecké pole. Vítězem se stal největší favorit Jan Markalous na motocyklu Kawasaki, jenž do závodu startoval z pole position. Na stupně vítězů ho doprovodil slovenský reprezentant Miroslav Sloboda a nestárnoucí Němec Stefan Holz, oba jezdící na motocyklech Suzuki. Mezi aspiranty na vítězství se řadil také Dieter Vervloessen, který odstoupil kvůli technickým problémům.

Ve třídě SP 125 ccm zajel nejlépe Pavel Nechanický, který zvítězil s náskokem 4,4 sekundy před Lukášem Fikkerem. Třetí skončil Ivo Doležal. Právě Doležalovi se povedlo nejlépe odstartovat a tři kola vedl startovní pole. Osm závodníku nebylo klasifikováno.

Celkem tři závodní třídy se představily ve druhém nedělním závodě. Třídu SSP300 vyhrál rozdílem třídy Radek Lamich před Jiřím Šubrem a Janem Volákem. Devět závodníků bojovalo o vavříny třídy 125 GP. Nejrychlejším z nich byl Patrik Kolář, druhý skončil jenom těsně Christoph Eder z Rakouska a třetí byl Oldřich Podlipný. Poslední kategorií, která zasáhla do závodu, byla třída 250 Open, ve které zvítězil Karel Kalina před Johannem Kehrerem a Markem Stiborem.