13.06.2022
I v letošním roce se desítky historických automobilů vydají na cestu z Prahy do Bratislavy, aby připomenuly legendu českého meziválečného automobilového sportu – závod 1000 mil československých. Trasu mezi oběma hlavními městy však oproti původnímu závodu účastníci pojedou jen jednou.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Start jedinečného závodu je naplánován na čtvrtek 16. června na šestou hodinu ranní. Od sídla Autoklubu ČR v pražské Opletalově ulici, se historici vydají přes Kolín, Golčův Jeníkov, Brno (depo bývalého Masarykova okruhu) a Lednici až do slovenské Bratislavy, kam by měli dorazit kolem páté hodiny odpolední.

 

V pátek 17. června je pak na programu krátká etapa z Bratislavy do Dlhé a přes Šamorín zpět do hlavního města na Dunaji.

 

Zpáteční cesta z Bratislavy do Prahy, tentokráte však k Národnímu technickému muzeu, je v itineráři plánována na sobotu 18. června se startem v půl sedmé ráno z bratislavského Rybného náměstí. Její trasa povede přes Hodonín, Slavkov u Brna, Brno, Velkou Bíteš a Čáslav až ke zmíněnému NTM v Praze.

 

Na start tohoto jedinečného závodu se letos postaví více než stovka historických automobilů a skutečně se bude nač koukat. Chybět nebudou československé legendární tatry, škodovky, aerovky, pragovky či jawy. Zahraniční produkci pak budou zastupovat skvosty z dílen mnoha slavných značek jako například Aston-Martin, Bentley, BMW, Bugatti, Jaguar, Lagonda či Mercedes-Benz a mnohé další. Určitě stojí za zmínku, že ve středu 15. června odpoledne si diváci navíc budou moci prohlédnout všechny zúčastnivší se veterány během technické přejímky před hlavní budovou Autoklubu ČR.

 

Kompletní startovní listinu naleznete zde: https://1000milceskoslovenskych.cz/wp-content/uploads/2022/03/Konečná-startovní-listina.pdf

 

Pohled do historie


Původní závod 1000 mil československých, který byl volně inspirován dálkovými závody v Itálii (Mille Miglia) či v Německu (2000 km durch Deutschland), se konal mezi lety 1933 a 1935 a jak název napovídá, jeho trasa měřila téměř 1 600 kilometrů. Cestu mezi Prahou a Bratislavou tak účastníci museli zdolat hned dvakrát, a to bez přestávky. Soutěžilo se o Pohár prezidenta republiky, který byl určen celkově nejrychlejšímu týmu. Dále se udělovala i Cena ministerstva obrany či Cena ministerstva veřejných prací, a to nejrychlejšímu československému jezdci na voze domácí výroby, respektive nejlepšímu týmu na voze domácí výroby. Poměrně krátká tradice tohoto dálkového závodu skončila již za dva roky, tedy v roce 1935. Důvodem bylo vzrůstající předválečné napětí v zemi a také několik závažných nehod.

 

Novodobých 1000 mil československých se jezdí od roku 2015, přičemž jak bylo zmíněno v úvodu, cestu mezi Prahou a Bratislavou musí nyní závodníci zdolat pouze jednou. Během podniku tedy urazí „jen“ něco přes 800 kilometrů.

 

 

Vašek Volf
13.06.2022

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.