16.06.2022
Těsně před začátkem prázdnin odstartuje v Dolním Bousově už po deváté prestižní motoristická akce s názvem Fichtl MAZEC 24 hodin. V pátek 24. června 2022 se na start v 16:30 postaví téměř 130 pětičlenných týmů na legendárních strojích Jawa 50 známých především pod názvem fichtl nebo pincek. Čekat na ně bude 24hodinový závod na trati dlouhé 4 kilometry. My se společně podíváme, jak takový závod probíhá, a pro závodní týmy přinášíme důležité informace před startem.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

O závodě

Tento typ závodů má poměrně dlouhou historii a každým rokem se stává oblíbenějším. 24hodinovka začínala v roce 2006 v Čisté u Horek, postupně se závod přemístil do areálu ve Štikovské rokli v Nové Pace. Od roku 2014 se tato událost přesunula pod novým pořadatelem do Dolního Bousova. „Když jsme 24hodinovku přebírali, vnímali jsme tento závod jako sranda akci. Ovšem komunita závodníků na strojích Jawa 50 postupně rostla a náš závod se stal vrcholem fichtlařské sezóny s více než stovkou týmů na startu a mezinárodní účastí,“ uvádí Ladislav Stránský, projektový manažer Fichtl MAZEC 24 hodin.

 

Každý tým tvoří pět jezdců a jeden mechanik. K dispozici mají jeden stroj, který by měl za ideální konstelace vydržet kroužit 24 hodin s výjimkou střídání jezdců a tankování. Ovšem realita bývá dost často jiná – dlouhé minuty spravování v depu a noční obloha ozářená světlem ze svářeček. Vítězí ten tým, který dokáže zdolat nejvíce kol. Poměrně pravidelně nejlepší týmy atakují porci 800 km, vzdálenost Dolní Bousov a chorvatská Rijeka. Nutno podotknout, že každý tým si může vybrat, zda bude startovat v kategorii originál, kde nejsou povoleny téměř žádné úpravy na motorce, nebo v kategorii speciál, kde šikovnost a nápaditost mechanika může z obyčejného pionýra vykouzlit neuvěřitelně silný stroj.

 

„Všechny příznivce motorek zveme do Dolního Bousova, garantujeme vám atmosféru, kterou jinde nenajdete. Tohle není jenom závod, tohle je společenská událost“ pozval diváky do areálu Rachvala ředitel závodu Pavel Pěnička.

 

 

Pro závodníky

Letošní ročník přináší změnu vedení tratě. „Připravili jsme si nové vedení tratě, které by mělo náš závod ještě více zatraktivnit a trať udělat více bezpečnou. Prosíme všechny závodníky, aby si před startem celou trať prošli pěšky, aby je pak nic nepřekvapilo. Dobře se taky seznamte se propozicemi, které najdete na oficiálním webu. Doporučujeme týmům příjezd ve čtvrtek (ten je možný od 15:00 do 23:00), v pátek nás už čekají technické a administrativní přejímky tak ať to máme pěkně na pohodu!“ uvedl Ladislav Stránský

 

Depa budou podobná jako v minulých ročnících (cca 4x9 metrů), kdo přijede dříve, vybere si svoje místo. Letos bude depo i v prostoru občerstvení. Je zakázáno vjíždění na trať až do oficiálních tréninků, mimo testovací kolečko, kterým je obvod louky a prostor startu. Zde bude možno testovat pouze v pátek v době od 9:00 do 13:00.

 

Čtvrtek 23.6.

  • 15:00 – 23:00     příjezd do areálu a akreditace
    (ve čtvrtek platí zákaz startování motorů a tréninku)

 

Pátek 24.6.

  • 7:00 – 11:00       příjezd do areálu a akreditace
  • 9:30 – 13:00       technická přejímka
  • 12:30 – 14:00     administrativní přejímka
  • 14:15                   oficiální zahájení a rozprava
  • 14:30 – 15:30     zaváděcí kolo oficiální trénink
  • 16:15                   řazení na start
  • 16:30                   start závodu

 

 

TZ Fichtl MAZEC 24 hodin

Foto: Pavel Horák

16. 6. 2022

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.