23.06.2022
Uplynulý tropický víkend lákal spíš k vodě, než k motokrosovým tratím. Na těch se toho přitom hodně dělo, protože volný termín v kalendáři světového motokrosu přímo vybízel národní federace k pořádání domácích mistrovských podniků. A tak se jezdilo v Británii stejně jako v Holandsku, ve Francii, nebo v Itálii. Leckde se objevili i naši závodníci, ale nejvíc se jich určitě sešlo u našich sousedů, kde se jel druhý závod Mezinárodního mistrovství Německa ADAC.

Motokrosová trať u vesnice Möggers v rakouském Voralbersku, na dohled od Švýcarska a Bodamského jezera, patří určitě k nejzajímavějším tratím v Rakousku a už v minulosti několikrát hostila závody německého mistrovství. V posledním předcovidovém roce 2019 se po ní proháněly i hvězdy jako Jeffrey Herlings, nebo Jeremy Seewer. Ale i letošní ročník byl dobře a hojně obsazen a o postup do hlavního závodu se jely kvalifikace. Druhý závod letošního seriálu byl vypsán pro kategorie Junior 85, Youngsters 250 a Masters 450 ccm, vynechána byla třída Junior 125 ccm. Jelo se opět dvoudenním systémem na tři jízdy, v sobotu se jely kvalifikace a první jízdy, zbylé dvě tvořily nedělní program.

Stejně jako v ostatních kategoriích, i ve třídě 85 ccm spolu ve všech třech jízdách bojovala vyrovnaná skupina mladých závodníků, kteří si vzájemně měnili pořadí, takže v konečném účtování skončili s poměrně malými bodovými rozdíly. Po výsledcích 1-2-3 zvítězil Němec Emil Ziemer před svým krajanem Jonathanem Frankem, který vyhrál druhou jízdu a vítězem třetí jízdy, Belgičanem Maximem Lucasem, úspěšným účastníkem závodů letošního Mistrovství Evropy. Po trápení v sobotní rozjížďce jel v neděli dobře celkově čtvrtý Maďar Áron Katona, pátý byl Švýcar Noe Zumstein a šestý Nizozemec Jayson Van Drunen. Jediným naším zástupcem byl David Kadleček, který po ne moc vydařené sobotní jízdě bodoval v neděli na 18. a nakonec na pěkném jedenáctém místě a skončil celkově šestnáctý. Z dalších uživatelů našich tratí byl Maďar Ferenc Orlov 11. a Rakušan Moritz Ernecker 18.

Po dvou odjetých závodech vede tabulku třídy Junior 85 Maxime Lucas před Jonathanem Frankem a Jaysonem Van Drunenem.

Vyrovnané souboje a malé konečné bodové rozdíly mezi jezdci byly charakteristické i pro silně obsazenou třídu juniorských dvěstěpadesátek, Youngsters Cup. Víc než celou první desítku obsadili úspěšní jezdci třídy EMX250 a to bylo zárukou kvalitní podívané. Nebyla ani nouze o překvapení – o to první se postaral už v první sobotní jízdě náš známý ze třídy 125, Maďar Bence Pergel. Představil se poprvé na dvoudobé dvěstěpadesátce KTM a bez rozpaků odvodil jízdu až do cíle před silnými soupeři – Martinezem, Gwerderem, Talviku, Farresem a McLelanem. Druhou jízdu vyhrál Švýcar Mike Gwerder, pro kterého je okruh v Möggers domovskou tratí, kterou taky předvedl uživatelům webových stránek ADAC s komentářem na videoklipu. Za ním skončil Estonec Talviku, Jihoafričan McLellan a vítěz prvního závodu v Dreetz, Španěl Guillem Farrez. Ten právě po tomto vyhraném závodě přestoupil do mistrovství světa třídy MX2 a v několika odjetých jízdách už nasbíral řádku mistrovských bodů. V Möggers předvedl svoji sílu vítězstvím ve třetí jízdě před McLellanem, Talviku a Gwerderem, celkově ale skončil v závodě až třetí. Druhý byl jen o bod lepší Estonec Jörgen Matthias Talviku a celkovým vítězem se stal “domácí” na möggerské trati, Švýcar Mike Gwerder. Na dalších místech skončili Camden Mc Lellan, Bence Pergel a Švéd Max Pálsson.

Závody juniorských dvěstěpadesátek byly pro nás zajímavé sympatickou účastí několika našich předních juniorů, kteří se v těžkých podmínkách vedra a náročné trati snažili o co nejlepší výsledky. Nejvíc se podle předpokladu dařilo Janu Wagenknechtovi a Adamu Duškovi, účastníkům posledních dvou závodů evropských dvěstěpadesátek. Oba skončili celkově v první desítce, Wagenknecht osmý a Dušek desátý, byl ale i sedmý ve druhé jízdě. Radek Větrovský a Radim Kraus byli vidět vpředu v úvodních fázích závodů, pak se ale propadali dozadu. Radim byl nejlépe 11. v první jízdě, Radek 19. ve druhé. Nedařilo se ani Martinu Venhodovi, bodoval ale jako šestnáctý ve druhé jízdě. Kvalifikací se do závodu probojovali i Adam Máj a Stanislav Vašíček, na body ale nedosáhli.

Celkové výsledky třídy Youngsters Cup: 1. Mike Gwerder (CH, KTM) 63 b., 2. Jörgen-Matthias Talviku (EST, KTM) 60, 3. Guillem Farres (ESP, KTM) 59, 4. Camden McLellan (ZAF, KTM) 57, 5. Bence Pergel (HUN, KTM) 51, 6. Max Pálsson (SWE, KTM) 42, 7. Maximilian Spies (DEU, KTM) 38, 8. Jan Wagenknecht (CZE, HUS) 34, 9. Yago Martinez (ESP, KTM) 33, 10. Adam Dušek (CZE, KTM) 31, .. 18. Radim Kraus (KTM) 10, 21. Martin Venhoda (HUS) 5, 25. Radek Větrovský (všichni CZE, KTM) 2 body. Celkové pořadí na čele třídy Youngsters Cup po dvou závodech je Guillem Farres (134 b.), Camden McLellan (113) a Mike Gwerder (105 b.).

Startovní pole nejsilnější třídy MX Masters 450 tvoří pestrá směs známých jezdců, od aktivních, nebo nedávných účastníků mistrovství světa MXGP, přes starší zkušené matadory, kteří objíždějí velké evropské závody, až po mladíky, bodující v mistrovství světa třídy MX2. Hlavními rivaly letošního ročníku jsou opět bývalý mistr světa Francouz Jordi Tixier a stále silný Němec Max Nagl, s nimiž soupeří aktivní účastníci mistrovství světa MXGP, Brit Adam Sterry a Němec Tom Koch. V Möggers je doplnil Rakušan Michael Sandner a tato pětice si to rozdávala ve všech třech jízdách po oba dva dny. Po sobotním třetím místě převzal iniciativu Max Nagl a vítězstvími v obou nedělních jízdách získal opět celkové vítězství v závodě. Usnadnil mu to Tixier, který se zdržel pádem ve třetí jízdě a stihl se vrátit jen na jedenáctou pozici, kterou zachránil alespoň třetí místo na pódiu. Tom Koch skončil po vyrovnaných výkonech celkově druhý, posledními ze silné pětky byli Adam Sterry a Michael Sandner. Na dalších místech skočili veterán Boris Maillard, Tim Koch, Rakušan Johannes Klein, mladý Švýcar Kevin Brumann a estonský bard Gert Krestinov. Těžkým podmínkám a tvrdé konkurenci vzdoroval náš jediný zástupce, Dušan Drdaj. Nedokončil sice sobotní první jízdu, ale v neděli bojoval vždy ve druhé desítce a dvěma čtrnáctými místy si vysloužil šestnáctou příčku celkového pořadí.

Přes úmorné vedro viděli diváci v Möggers (a další po oba dny na bezplatném videopřenosu) zajímavé a dramatické závody. Třetí závod osmidílného německého mistrovství – tentokrát bez třídy Junior 85 ccm – se pojede o víkendu 2. a 3. července v Bielsteinu poblíž Kolína nad Rýnem.

Jedním z dalších mistrovských seriálů, které se jely o uplynulém víkendu, byl italský mezinárodní šampionát MX Pro Prestige, který vyvrcholil čtvrtým závodem v Arcu di Trento. Letošní italské závody jsou doménou domácí značky Fantic a jezdců týmu Maddii - v Arcu zvítězili ve stopětadvacítkách Cas Valk, ve dvěstěpadesátkách MX2 Hakon Osterhagen a ve čtyřistapadesátkách MX1 Nicholas Lapucci. Závodu se zúčastnili i jezdci našeho týmu JD Gunnex KTM Jakub Terešák a Lorenzo Locurcio. Kuba Terešák byl ve tídě MX2 po umístěních 5. a 8. celkově sedmý, Locurcio byl 5. a 4., celkově pátý. Jakub Terešák, který absolvoval tři ze čtyř závodů šampionátu, skončil ve své kategorii celkově devátý.

Připravil: Petr Starý