16.07.2022
Kulaté šedesáté narozeniny oslaví v pondělí úspěšný českobudějovický automobilový závodník Jiří Jevický starší.
autaAuta

S motoristickým sportem začínal v roli mechanika někdejšího rallycrosaře Stanislava Pavlíka. „Táta měl auta vždycky rád. Co si pamatuji, tak jsme se na rallye vždycky jezdili dívat, už když jsem byl úplně malý,“ vzpomíná jubilantův syn Jiří Jevický mladší, jenž přebírá rodinnou štafetu. Automobilovým soutěžím se totiž věnuje v roli spolujezdce, ale už má za sebou i Rallye Pačejov jako pilot.

Své první závodní auto začal Jevický senior stavět v roce 1996 a byla to legendární Škoda 1000 MB. O rok později už stál na startu premiérového závodu, kterým byla Rallye Sever Akuma v Liberci. „Vzpomínám si, že hned přivezl pohárek, takže se dostal na stupně vítězů,“ šibalsky se usmívá mladší ze soutěžáckého klanu.

Své první dvě soutěže (tou druhou byla rallye ve Vyškově) absolvoval oslavenec se svým dlouholetým kamarádem Václavem Novotným. Potom přišla hodně dlouhá éra Romana Votavy, jenž na sedadle Jevického spolujezdce strávil až neuvěřitelných sedmnáct sezon.

Spolu také slavili největší úspěchy. Pokaždé to bylo v kategorie historických vozů. „Táta vždycky chtěl mít auto s pohonem zadních kol. Tím to bylo dané,“ vysvětluje Jevický junior. Na Škodu 1000 MB tak navázaly Škoda 110 R v různých úpravách, Škoda 130 RS a Mercedes Benz 190 E, se kterým závodí Jevický starší dodnes.

Nejvíce si zkušený závodník cení svého vystoupení na Rallye Vltava před jednadvaceti lety, kdy vyhrál se Škodou 110 R svou třídu, byl sedmý v absolutní klasifikaci mistrovství republiky historiků a třináctý v mistrovství Evropy.

Zbývající část textu najdete na Českobudějovickém deníku ZDE.

Text: Pavel Kortus / Českobudějovický deník