06.08.2022
Když už máme letní půst od závodů republiky sajdkár, zabrousíme zase trochu do historie. K rukám se nám dostal velice hodnotný materiál z ročníku Československého poháru a Přeboru ČSR 1987. Pamětnící i ostatní fanoušci můžou nad kompletními výsledky zavzpomínat na zlatou dobu s plnými startovními rošty. Vždyť tehdy se po naší republice prohánělo až ke stovce sajdkár!
sidecarcrossSidecarcross

I proto se u nás v roce 1987 jely dva šampionáty sajdkár - 1. liga pro nejlepší (tehdy nazývaná Československý pohár) a druhá pro ty ostatní (tzv. přebor, ale oficiálně Mistrovství ČSR), kteří ale měli šanci postoupit výše.

Konečné výsledky pocházejí ze sezony 1987 a můžete nahlédnout na oba seriály. Elitní soutěž měla naplánovaných 6 podniků s 12 závody. V nich se body rozdělovaly do 10. místa. V konečné tabulce ze sezony se následně škrtaly dva nejhorší výsledky.

6. Třemošnice 3.10.

Ve sledovaném roce se po delší pauze vrátil za řidítka a v plné záři Josef Novotný. S novým spolujezdcem Daliborem Moravcem získali maximální počet bodů a šampionát ovládli. „Nejlepší sezóna se Saigonem (Dalibor Moravec). Na mistrovství ČSSR jsme vyhráli všechny rozjížďky. Motorka držela. Prostě top rok. Na co se šáhlo, to se dařilo,“ vzpomínal legendární jezdec Josef Novotný. Vážnějším konkurentem mu byl Vladimír Vodenka s Milanem Taškou na zahraničním stroji s motorem KTM. I jim se podařilo zvítězit, ale většinou dojížděli jako druzí. O další místa se přetahovalo vícero posádek, a to bratři Liškové s Jawou, Josef Peták s „poděděnou“ Kawasaki a František Hejnal, kterému bylo ředitelování mezinárodních závodů v Ouběnicích málo a tak vyměnil starý motor Yamaha za nový KTM. A po výkonnostním žebříčku postupovali stále výš Jiří Macek s novým spolujezdcem Karelem Dobiášem.

V tzv. přeboru byla stejná porce závodů. Začínalo se ve V. Meziříčí, pokračovalo se v Hronově, Medlově, Havlíčkově Brodě, Kamenici nad Lipou a končilo se ve Znojmě. Vítězi se stali Klér-Fremr před Havlíčkem s Plhákem a Vinopalem s Kobylkou. Body získalo celkem 36 posádek, ale bylo mnoho těch, kteří na ně vůbec nedosáhli, a proto nejsou uvedeny ve výsledkové listině.

Zdroj: Karel Březina – Sidecarcross od počátku do dneška, Mělník 2015