09.08.2022
Další dva mistrovské plochodrážní závody Mezinárodní motocyklové federace FIM se minulý víkend konaly v Pardubicích. Po oba dny na Svítkovském stadionu jezdily motocykly kategorie 125 ccm. Sobota patřila mladíkům ve věku 12 – 15 let, kteří bojovali o titul nejlepšího závodníka světa v této kategorii pod hlavičkou FIM (Track Racing Youth Gold Trophy do 125 ccm). O den později byla většina těchto mladíků doplněna jezdci narozenými i o dva roky dříve a ti se pod vlajkou FIM Europe utkali o primát nejlepšího jezdce starého kontinentu (European 125ccm Youth Track racing Cup).
ostatníOstatní

Sobotní program zpočátku výrazně ovlivnil noční déšť. Skvěle připravená dráha však velké množství vody bez problémů absorbovala a došlo jenom k přesunutí tréninkových jízd na odpoledne. Začátek závodu už odpovídal předběžnému časovému programu. Sedmnáct jezdců tak mohlo absolvovat bez problémů všech svých dvaadvacet jízd. Ty rozhodly o tom, že nejlepším jezdcem planety pro letošní rok se stal Polák Maksymilian Pawelczak, který zvítězil bez ztráty jediného bodu. Vedle Poláka, který je častým hostem našich závodů mistrovství republiky, se na druhou příčku postavil Holanďan jedoucí s německou licencí Lester Matthijsen. O třetí příčku pak museli v jízdě navíc bojovat Němec Thies Schweer s Makarem Levishynem z Ukrajiny. Na třetí stupínek vítězů po tomto souboji vystoupil Schweer. Nejlepší z českých jezdců byl na devátém místě Štěpán Melč.

V neděli byla startovní listina doplněna mladšími jezdci, v depu rozbalilo své náčiní celkem dvacet pět jezdců z devíti zemí, a především v českém podání se toho dost zlepšilo. Datum narození totiž pustí Karla Průšu, Petra Marka a Štěpánku Nyklovou k závodům vyšší kvality až příští rok, ale už v těch kontinentálních ukázali, že roste kvalitní náhrada za „odrostlé“ jezdce, kteří pro Českou republiku v této kategorii získali v minulosti jak světový primát, tak i sedm evropských prvenství.

Karel Průša vyjel bronzovou medaili, Štěpánce Nyklové a Petru Markovi unikl postup mezi nejlepších osm doslova o vlásek. Štěpánka měla dokonce šest bodů stejně jako třetí ve skupině, a při rovnosti bodů s dalšími třemi jezdci ji první nepostupové místo přisoudil pouze nižší počet lepších umístění. Petr Marek naopak doplatil na technické problémy v první jízdě, bez nich by mezi nejlepší osmičkou určitě byl. Na hraně poloviny výsledkové listiny pak skončil čtvrtý z našich účastníků Dominik Hrbek.

Vítězem závodu a nejlepším Evropanem letošní sezóny se stal vicemistr světa 2022 Lester Matthijsen před dalším úspěšným ze soboty Thiesem Schweerem.

V Pardubicích se poprvé v historii uskutečnily oba mistrovské závody této kategorie na jednom místě. Absolutní většina účastníků to v dnešní době, která je pro většinu lidí ekonomicky hodně náročná, kvitovala, a navíc se jim v městě perníku líbilo. Prostě podařený víkend!