04.08.2022
Druhou polovinu letošního seriálu německého motokrosového mistrovství ADAC zahájil pátý závod, který se jel o víkendu u vesnice Gaildorf nedaleko Stuttgartu. Hlinitá trať, rozprostřená na stráních v lokalitě Auf der Wacht (česky Na Vachtě), nabízela dlouhé sjezdy, výjezdy a řadu skoků, všechno co ke klasickému motokrosu patří. Pořadatelé připouštěli, že za suchého počasí je podklad trati tvrdý a za dešťů nepříjemně bahnitý, ale závodům na rozdíl od našeho mistráku v Petrovicích přálo počasí, trať byla nakropena a diváci v místě i doma u monitorů mohli dva dny konzumovat kvalitní motokrosovou podívanou.

Po delší pauze se v Gaildorfu sešly všechny čtyři vypsané kategorie a tak svůj třetí závod absolvovala i třída Junior 85 ccm. A vedle na jaře úspěšných jezdců, Belgičana Lucase, domácího Franka, Maďara Katony, nebo Nizozemců Van Drunena a Kennedyho se na start postavili také jejich dva výrazní krajané, Kooiker a Doensen. Gyan Doensen bojoval v Lokti s Víťou Markem o titul mistra Evropy a čeká se, že bude už příští rok taky čeřit vodu v evropských stopětadvacítkách. V Gaildorfu splnil očekávání a s přehledem vyhrál obě jízdy, Dex Kooiker byl dvakrát třetí. Druhý dojel v první jízdě Mick Kennedy, ve druhé Aron Katona. Pořadí na pódiu bylo Doensen, Kooiker a Katona, mistrovství třídy vede po třech závodech Belgičan Maxime Lucas před Němcem Jonathanem Frankem a Holanďanem Jaysonem Van Drunenem. V poli jezdců jsme měli i našeho zástupce, hezkým dvanáctým místem bodoval ve druhé jízdě David Kadleček a celkově skončil šestnáctý.

Výsledky třídy Junior 85- 1. Gyan Doensen (NED, HUS) 50 b., 2. Dex Kooiker (NED, HUS) 40, 3. Aron Katona (HUN, KTM) 33, 4. Kjetil Oswald (SUI, KTM) 33, 5. Jayson Van Drunen (NED, YAM) 31, 6. Marius Adomaitis (LAT, HUS) 30.

Pořadí po třech závodech- 1. Max.Lucas (BEL, KTM) 122 b., 2. Jonath.Frank (GER, KTM) 121, 3. J.Van Drunen 111, 4. A.Katona 101, 5. M.Adomaitis 99, 6. Emil Ziemer (GER, HUS) 94.

První desítku míst ve třídě Junior 125 ccm má už od jara zapikanou parta mladíků, která o stejné umístění usiluje i v závodech mistrovství Evropy této třídy. Vedle Nizozemce Ivano Van Erpa, lotyšských bratrů Reisulisových, Němce Maxe Wernera, nebo Dána Madse Fredsoe k nim suverénně patří oba naši reprezentanti, Julek Mikula a Víťa Marek. Víťa navíc přijel do Gaildorfu jako čerstvý mistr Evropy osmdesátek a byl tak i oslovován. Štikou, která oživila průběh závodů stopětadvacítek, byl rychlý Francouz Marc-Antoine Rossi s tovární KTM. V sobotní jízdě podlehl sice Janisu Reišulisovi, oba nedělní závody ale bezpečně vyhrál a byl nakonec první i celkově. Janis Reišulis byl celkově druhý, Ivano Van Erp si třetím místem pojistil průběžné vedení v seriálu, a čtvrtý skončil starší Reišulis, Karlis. Dobrou práci odvedl po oba dny Vítězslav Marek, v sobotu byl pátý, v první nedělní jízdě po pádu až desátý, ale v závěrečné třetí jízdě udržel čtvrtou pozici před útočícím Karlisem Reišulisem a zajistil si celkové páté místo. Smůlu měl Julek Mikula, když musel svoji první jízdu vzdát pro technickou závadu, prasklý kroužek plynu, ale nedělní páté a šesté místo vydalo na celkovou devátou příčku. Po pátém závodě je lídrem průběžného pořadí stále Ivano Van Erp před Janisem Reišulisem a oběma našimi hochy – Víťou Markem a Julkem Mikulou.

Potěšilo, že třída Junior 125 měla v Gaildorfu více českých zástupců – ve druhé desítce pořadí se pohybovali a bodovali Adam Máj, Václav Janout a Jiří Klejšmíd a v té třetí a čtvrté sbírali v soubojích s mladou domácí konkurencí zkušenosti Přemysl Zimek, Martin Závrský a Tomáš Ptáček.

Výsledky třídy Junior 125- 1. Marc-Antoine Rossi (FRA, KTM) 72 b., 2. Janis M.Reišulis (LTA, KTM) 65, 3. Ivano Van Erp (NED, YAM) 62, 4. Karlis A.Reišulis (LTA, YAM) 48, 5. Vítězslav Marek (CZE, KTM) 45, 6. Mads Fredsoe (DEN, KTM) 41, 7. Maximilian Werner (GER, KTM) 41, 8. Magnus Gregersen (DEN, GAS) 32, 9. Julius Mikula (CZE, KTM) 31, 10. Eric Rakow (GER, GAS) 31, 11. Max. Ernecker (AUT, GAS) 31, .. 14. Adam Máj (KTM) 19, 15. Václav Janout (KTM) 18, 18. Jiří Klejšmíd (CZE, HUS) 9.

Pořadí po čtyřech závodech– 1. I.Van Erp 279 b., 2. Jan. M. Reišulis 234, 3. Vít.Marek 197, 4. Jul.Mikula 176, 5. Karl. A. Reišulis 168, 6. M.Werner 137, 7. M.Ernecker 132, 8. Bence Pergel (HUN, KTM) 116, 9. E.Rakow 109, 10. M.Gregersen 103, .. 17. A.Máj 58, 26. J.Klejšmíd 24, 30. V Janout 18, 40. T.Ptáček 4.

Startovní pole juniorských dvěstěpadesátek, třídy MX Youngster, přišlo už v sobotu o jednoho z favoritů, když Camden Mc Lellan neabsolvoval pro potíže s motocyklem minimální tréninková kola a byl z další účasti vyřazen. Vedle Švýcara Gwerdera se pak vpředu objevovala trojice domácích juniorů – Max Spies, Cato Nickel a Valentin Kees vedle ambiciózní trojice Španělů – Guillema Farrese, Yago Martineze a Victora Alonsa. Vrch nad nimi měl ale ve všech jízdách Francouz Maxime Grau v barvách továrního týmu Nastaan Husqvarna, který zvítězil celkově s plným počtem bodů. Guillem Farres vybojoval v soubojích s Maximilianem Spiesem druhé místo a podržel s padesátibodovým náskokem průběžné vedení ve třídě MX Youngsters právě před Spiesem, který byl v Gaildorfu třetí. České barvy hájili v této kategorii Radim Kraus, který zabodoval až ve třetí jízdě šestnáctým místem, a Tomáš Švirák, který do závodu postoupil druhým místem v opravné jízdě a v závodě byl klasifikován bez bodů jako jedenatřicátý.

Výsledky třídy MX Youngsters- 1. Maxime Grau (FRA, HUS) 75 b., 2. Guillem Farres (ESP, KTM) 64, 3. Maximilian Spies (GER, KTM) 58, 4. Yago Martinez (ESP, KTM) 54, 5. Cato Nickel (GER, KTM) 49, 6. Victor Alonso (ESP, YAM) 48, 7. Mike Gwerder (SUI, KTM) 38, 8. Edvards Bidzans (LTA, HUS) 33, .. 22. Radim Kraus (CZE, KTM) 5.

Pořadí po pěti závodech- 1. G.Farres 307 b., 2. M.Spies 246, 3. Camden McLellan (RSA, KTM) 224, 4. Ludwig Noah (GER, KTM) 198, 5. Y.Martinez 169, 6. C. Nickel 151, 7. M. Gwerder 143, 8. M.Grau 140, .. 21. A.Dušek 58, 23. M.Venhoda 52, 28. J Wagenknecht 34, 33. R.Kraus 28.

V nejsilnější třídě MX Masters se opět sešla zajímavá konkurence domácích a zahraničních jezdců, ale vpředu, kde se bojuje o vedení, bylo tentokrát všechno trochu jinak. Už v sobotní jízdě se zranil Brit Adam Sterry a v neděli nenastoupil. Se zraněnou nohou nastupoval jeden s hlavních favoritů Jordi Tixier, překonával ale bolest a snažil se jezdit naplno. A nedařilo se ani letošnímu obdivuhodnému lídrovi, Maxi Naglovi. V sobotu špatně odstartoval, během jízdy upadl a nakonec dojel desátý. V neděli to napravil druhým místem, ale ve třetí jízdě nedokázal v boji o celkové třetí místo porazit krajana Toma Kocha a musel se smířit se čtvrtým pořadím.

Podobně jako ostatní kategorie, měla i třída MX Masters v Gaildorfu dominantního vítěze. Byl jím jezdec MXGP a člen švýcarského týmu iXS hostettler Yamaha Valentin Guillod, který přijal pozvání k účasti v závodu ADAC MX Masters letos už podruhé. Valentin nejede letos celý seriál MXGP, ale pokud se zúčastní, dosahuje velmi dobrých výsledků. Doma ve Švýcarsku ovládá obě třídy domácího mistrovství a po loňském výborném výkonu je letos opět zařazen do švýcarského národního družstva pro Motokros národů. Guillod se s tratí v Gaildorfu rychle spřátelil a s citem pro hlinitý povrch absolvoval téměř všechny tři jízdy stylem start-cíl. Spokojený po výborném výsledku slíbil zúčastnit se i předposledního kola mistrovství v Holzgerlingen.

Problémů svých tradičních soupeřů využil v Gaildorfu další přední domácí jezdec Tom Koch a vybojoval celkové druhé místo za Guillodem. Třetí a čtvrtý skončili Tixier a Nagl, za nimi zkušení harcovníci Boris Maillard a Stefan Ekerold, mladý Švýcar a Guillodův týmový kolega Kevin Bruman a Rakušan Michael Sandner. Max Nagl neslevuje ale ze svého cíle a vede dál s pohodlným náskokem průběžnou klasifikaci třídy MX Masters.

Výsledky třídy MX Masters- 1. Valentin Guillod (SUI, YAM) 75 b., 2. Tom Koch (GER, KTM) 62, 3. Jordi Tixier (FRA, KTM) 58, 4. Max Nagl (GER, HUS) 56, 5. Boris Maillard (FRA, SUZ) 45, 6. Stefan Ekerold (GER, HUS) 44, 7. Kevin Brumann (SUI, YAM) 44, 8. Michael Sandner (AUT, KTM) 42.

Pořadí po pěti závodech - 1. Max Nagl 346 b., 2. J.Tixier 295, 3. Tom Koch 272, 4. Adam Sterry (GBR, KTM) 272, 5. Tim Koch (GER, HUS) 166, 6. St.Ekerold 162, 7. V.Guillod 142, 8. B.Maillard 135,9. M.Sandner 129, 10. Tanel Leok (EST, HUS) 116.

Následující šestý závod německého mistrovství ADAC se pojede o víkendu 3. a 4. září v hornolužickém Jaueru, opět bez kategorie Junior 125 ccm.

Text: Petr Starý