15.08.2022
Počas víkendu 13.-14.8.2022 sa vo fínskom meste Hyvinkää odjazdilo v poradí 16-te podujatie prestížneho seriálu Majstrovstiev sveta v motokrose “MXGP” tried MX2 a MXGP. Súčasťou MS MXGP bolo aj predposledné podujatie seriálu majstrovstiev Európy triedy EMX Open, v ktorej nás veľmi úspešne reprezentovali dvaja pretekári a to Tomáš Kohút #4 a Šimon Jošt #53 (obaja OSIČKA MX Team). Tomáš Kohút si z Fínska odnáša druhé pódiové umiestnenie! Gratulujeme!

V prvej finálovej jazde EMX Open získal holeshot vedúci pretekár šampionátu Jose Butron (ESP, JD Gunnex KTM Racing), ktorý vyhral túto “finálovku” spôsobom štart-cieľ. Ako druhý vošiel do prvej zákruty fínskej trate Michael Ivanov z Bulharska pred tretím, domácim jazdcom Pekkom Nissinenom, štvrtý bol Domantas Jazdauskas z Litvy a piaty náš Tomáš Kohút. Michael Sandner (AUT, Raths Motorsports), ktorý bol v priebežnom hodnotení seriálu ME EMX Open na druhom mieste pred tretím Kohútom, štartoval približne zo šiesteho miesta a chcel zmazať stratu na Kohúta, ale po malej chybe klesol späť na deviate miesto. Butron si pomerne rýchlo najazdil stabilný 10-sekundový rozdiel. Krestinov z Estónska zrýchlil, ľahko obišiel Sandera a potom Juusa Matikainena na piatom mieste. Estónec sa potom o niekoľko kôl dostal pred Johna Adamsona (GBR) a potom aj pred Kohúta, aby sa napokon v ôsmom kole 1. finálovky prebojoval na druhú pozíciu. V tom momente bol Butron príliš vpredu na to, aby s tým Krestinov mohol ešte niečo urobiť, a nakoniec Španiel vyhral preteky a zvýšil si náskok v šampionáte, zatiaľ čo Krestinov skončil druhý pred Matikainenom, Kohútom a Anderom Lusbom (EST). Šimon Jošt si v prvej finálovej rozjazde vyjazdil krásne 10. miesto!

V druhej jazde to bol domáci hrdina Matikainen, ktorý získal holeshot pred Krestinovom, Butronom a Sandnerom. Kohút štartoval približne zo šiesteho miesta. Matikainen vyzeral pevne na čele pred Krestinovom, pričom Butron na oboch “dával pozor” z tretieho miesta. Estónčan nakoniec svojou stíhacou jazdou dokázal obehnúť Fína v treťom kole a tak prevzal kontrolu nad pretekmi. V rovnakom čase Butrona predbehol Kohút, keď Sandner vypadol zo šiesteho miesta. Španiel Butron urobil o pár kôl neskôr ďalšiu chybu, pri ktorej spadol, no dokázal sa rýchlo rozbehnúť a udržať si náskok pred Johnom Adamsonom, ktorý naňho vyvíjal tlak. V posledných kolách si dal Kohút veľkú námahu, aby sa dostal pred Matikainena na druhé miesto a tým si tak upevnil miesto na stupňoch víťazov! Krestinov napokon vyhral druhú finálovú rozjazdu pred našim vynikajúcim Kohútom, tretí skončil Matikainen, štvrý Butron a piaty Adamson. Šimon Jošt skončil na 13. mieste.

Súčet z oboch finálových jázd vyniesol celkové víťazstvo Gertovi Krestinovovi z Estónska, líder seriálu Butron sa musel uspokojiť s druhým miestom a pódiovú trojicu doplnil po perfektom výkone v druhej finálovke náš Tomáš Kohút!!! Jošt si po sčítaní bodov odnáša z Fínska konečné 11. miesto. Po podujatí vo Fínsku sa Tomáš posúva na priebežné druhé miesto triedy EMX Open!!! GRATULUJEME!

Top 10 EMX Open Fínsko: 1. Gert Krestinov (EST, HON), 47 bodov; 2. Jose Butron (ESP, KTM), 43 b.3. Tomáš Kohút (SVK, KTM), 40 b.; 4. Juuso Matikainen (FIN, HUS), 40 b.; 5. Andero Lusbo (EST, HUS), 31 b.; 6. John Adamson (GBR, GAS), 28 s.; 7. Emil Silander (FIN, PLYN), 27 b.; 8. Michael Sandner (AUT, KTM), 27 b.; 9. Pekka Nissinen (FIN, PLYN), 22 b.; 10. Twan Van Essen (NED, HON), 20 b.; 11. Šimon Jošt (SVK, KTM), 19 b.

Záverečné podujatie seriálu ME EMX Open sa uskutoční v Turecku (3.-4.9.2022), kde sa rozhodne o titule. Butron ide do posledného kola série s 26-bodovým náskokom pred Kohútom. Jošt sa udržiava v priebežnej TOP10 na krásnom, 7. mieste!