18.09.2022
Český spolujezdec Ondřej Čermák vstupuje do dějin! Se svým nizozemským pilotem Etiennem Baxem dotáhl svůj klukovský sen do vítězného konce a stal se mistrem světa. Letošní vyrovnané MS sajdkár zadělalo na dramatu do poslední jízdy poslední Velké ceny, která se odehrávala v elektrizující atmosféře zaplněného areálu v německém Rudersbergu. Dvě jména rezonovala Varik či Bax?
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Ještě než došlo k napínavému dějství, které dlouho světový šampionát nepamatuje, obavy směřovaly spíše k hrozivým předpovědím počasí. Déšť mohl všechny plány a sny o titulech vzít. Specifická trať na jílovitém podkladu moc za takových podmínek není sjízdná. Zrušená část kvalifikačního programu toho byla příkladem. Naštěstí se počasí umoudřilo a po celý den vydrželo při zatažené obloze bez deště. Drama mohlo začít! Areál se naplnil do posledních míst a právě množství fanoušku vytvořilo bouřlivou kulisu. Za Ondrou Čermákem přicestovalo mnoho jeho věrných, které ho provázejí po celou kariéru. Ani Estonec Varik s Finem Kunnasem si nemohli stěžovat na malou přízeň. Oba tábory s německými fans utvořili tak kulisu jako řemen.V rámci závodního programu pak tisíce diváků potěšil i pohled na jízdy bývalých šampionů, ve kterých nastoupili i naše legendy Václav a Marek Rozehnalové či Tomáš Čermák s Alešem Březinou. Taková ochutnávka velmi navnadila na to hlavní. Kdo bude mistrem světa?
PRVNÍ JÍZDA: Stav o titul vyrovnaný!Holeshot získali Bax-Čermák před anglickými levostrannými sajdkárami Brownem a Wilkinsonem, ale jejich rival o titul, Varik, byl v popředí také. Na vedoucí pozici se Bax-Čermák postupně upevňovali a každým kolem získávali náskok na ostatní. Ještě v úvodním kole po karambolu vypadl ze špičky pole Wilkinson, takže pořadí od 2. místa bylo Brown, Vanluchene a Varik. Jejich pozice se během čtyř kol ustálily do výsledného pořadí.

Na suverénní jízdu Etienna Baxe s naším Ondrou Čermákem ale nikdo nezareagoval, a tak směřovali k vytouženému vítězství. Za ním se po celou dobu nikým neohrožován držel Vanluchene. Kdo ale musel přidat byl Varik. Ještě v začátku stačil poskočit na třetí místo a až do konce si ho bezpečně pohlídal před několikanásobným mistrem Velké Británie Brownem. Triumfální dojezd do cíle nizozemsko-české posádky Bax-Čermák a třetí místo Varika s Kunnasem znamenaly v průběžné tabulce jediné. Obě posádky měly stejně bodů! Hra o titul se vyrovnala…Naopak jediný český tým, Lukáš Černý - Bastien Chopin, bohužel do rozdělování bodů nepromluvil. Po úvodním kole museli odstoupit pro technickou závadu.Výsledky 1. jízdy:

1. Bax-Čermák, 2. Vanluchene-Bax, 3. Varik-Kunnas, 4. Brown-Chamberlain, 5. Van Werven-van den Bogaard, 6. Gordějev-Stupelis, 7. Hermans-Musset, 8. Veldman-Lebreton, 9. Foden-Cooper, 10. Moulds-Gray, … 29. Černý-Chopin

DRUHÁ JÍZDA: Bax-Čermák si chladnokrevně dojeli pro kýžený výsledek!Jak je v Rudersbergu zvykem, starty mají nejlepší levostranné sajdkáry britských posádek. Nejinak tomu bylo v druhé jízdě. Do první zatáčky vlétl nejrychleji Angličan Brown před Baxem a Vanluchenem. Až kolem sedmé pozice figuroval Varik. Bohužel už v úvodu odstoupili Černý-Chopin pro technickou závadu.Na čele přitom probíhal tuhý boj. Ve druhém kole se do vedení dostal Vanluchene před Browna. Bax se držel třetí a Varik pátý. Dobře rozjetý závod britské legendy ale zbrzdil nečekaný problém, a tak se oba rivalové o titul posunuli o jedno místo výše. 

Následný průběh jízdy se vyvíjel už podle stejných not. Vedoucí Vanluchene letěl pro vítězství a Bax s Čermákem, vědomi, že jejich konkurent Varik na ně ztrácí, sebevědomě dojeli pro “zlaté” druhé místo. A když ke konci jízdy ještě Varik přišel o třetí flek, kdy ho předjel Veldman, bylo rozhodnuto.

Etienne Bax se stal popáté mistrem světa a Ondřej Čermák prvním Čechem v historii, který dosáhl na sajdkárkrosový Olymp!Výsledky 2. jízdy:

1. Vanluchene-Bax, 2. Bax-Čermák, 3. Veldman-Lebreton, 4. Varik-Kunnas, 5. Wilkinson-Millard, 6. Gordějev-Stupelis, 7. Hermans-Musset, 8. Foden-Cooper, 9. Moulds-Gray, 10. Van de Lagemaat-de Veene, … 30. Černý-Chopin
Celkově GP:

1. Vanluchene-Bax (47 b.), 2. Bax-Čermák (47 b.), 3. Varik-Kunnas (38 b.), 4. Veldman-Lebreton (33 b.), 5. Gordějev-Stupelis (30 b.), … 30. Černý-Chopin (0 b.)

Konečný stav MS sajdkár 2022:


1. Bax-Čermák (NED-CZE, 239 b.),
2. Varik-Kunnas (EST-FIN, 235 b.),
3. Vanluchene-Bax (BEL-NED, 217 b.),
4. Van Werven-van den Bogaart (NED, 179 b.),
5. Hermans-Musset (NED-FRA, 175 b.),

29. Černý-Chopin (CZE-FRA, 14 b.),
40. Polívka-Zatloukal (CZE, 4 b.) 
Veškeré fotografie a galerie z Velké ceny Německa naleznete na facebookové stránce Czech Moto!

(Joh)

18.9.2022

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
19.09.2022   22:31
ivano napsal(a):

Bravoooo!

Ondroooooo s Etiennem...velká gratulace, tak to tam padlo, bravooooooo!!!!!!!!!